Sintagma preuzeta od boga Dioniza koji je slaveći „vino i nadu u bolja vremena“ uzvikivao Meden agan – ničega previše.
Danas je ova božja preporuka dobila svoju moderniju varijantu u naredbi ili molbi (svakako izraženo imperativom) kojom nas sugovornik blago (ili malo grublje) vraća u realnost vičući: ne pretjeruj!
Ponekad time prekida naše nadahnute oratorske sposobnosti, ali nije rijetkost da nas ovim uzvikom ograničava u nekim hedonističkim grijesima (ne pij, ne ljubi, jednom riječju – ne uživaj!).
Lijepo je to grčki bog plodnosti, vegetacije i vina zamislio, ali danas njegova brižna misao pada na malo drukčije tlo. U čemu danas da ne pretjerujemo? Ili još bolje: čega da se, zaboga, odreknemo?
Priča o siromaštvu i bogatstvu, o slobodi i ropstvu. Priča o silnom trošenju novca kojeg nema, o još silnijem trošenju novca kojeg ipak negdje ima? Jesmo li bogati ili siromašni, robujemo ili smo slobodni?
Je li veliki pjesnik na ovo naše vrijeme i na ove naše prostore mislio kada je napisao:
"Kome je do toga da bude slobodan i bogat, nije mu se trebalo ovdje ni roditi. Ovdje se gram radosti dušom plaća." (I. Andrić)
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
vrlo lepo i pametno...
Одлично.