
Ono što kažu buržujčine da bi se opravdali kad kupe neku preskupu luksuzariju, iako se skoro ista stvar može kupiti za daleko manje pare.
Izvorno značenje ovo izreke je u tome da ako kupuješ jeftine stvari, na kraju ćeš lošije proći nego sa skupima, jer su te jeftine obično i nekvalitetne, pa se brže poderu, pokvere ili na bilo koji drugi način sjebu, dok je skupa stvar kvalitetna pa ti traje duže. Tako na primer, kvalitetne (i skupe) patike ti mogu trajati nekoliko puta duže od nekih pijačarki ili patika iz kineskog šopa. To čak može dotle ići da potrošiš više para na X komada jeftinih, koje brzo riknu, nego što bi te koštale jedne skupe, koje bi sve to vrijeme izdržale.
U suštini, izreka ima smisla, ali se često zloupotrebljava kao opravdanje za pretjerano trošenje i luksuziranje.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.