
На целом свету. Наравно, ово данас не важи осим ако ниси турски шанер с ове стране Босфора. Али некад, док су Срби још били под турском и аустријском влашћу, дијагоналне границе света су биле Вијена и Истанбул. Шта Србин зна шта је свет? Па зна, Беч и Стамбол! Добро, постојала је и Русија (велико бре то чудо, ко ће те размере да појми!), али ко је тамо ишао сем избеглих устаника који траже азил и Јована Рајића и осталих пречана и немачкара? Права Србенда зна да ако нечег нема од Беча до Стамбола, па то ни не постоји.
Сама фраза је остала све до данас, али је много више била у употреби раније...доста раније. Сада се чешће мисли на Балкан и околину, али опет као да је то цела васељена.
-Матори, добра ти јаша, где си је узео?
-А, шта кажеш? Права кожа!
-Озбиљно?
-Добро, није баш права, али види, нема који ти зелени не би поверовао!
-До јаја је. А где си је узео, кол'ко си пук'о?
-Ма џабе, тебра, уз'о ми теча у Бугарској.
-Е јеби га...
-Шта је сад?
-А не волим нешто Бугаре.
-Који си шовиниста.
-Не мислим на Бугаркиње него на Бугаре, а Бугаркињама свака част.
-Па шовиниста у смислу да мрзиш друге народе и те спике.
-А то. Ма не мрзим ја Бугаре, шта ти је, за мене су сви људи исти. Једино мислим да су они некако мање вредна бића која троше кисоник и обалу Црног мора, ето само то. Па тако и та јакна, шљ је то квалитет, мејд ин Драгоман, знаш како је, није баш популаран бренд.
-Дај не сери, Златко, нема боље јакне за ову кинту од Беча па до Стамбола! Гле, имам и џеп са унутрашње стране!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.