Subjekat psovke "Jebo te" i objekat psovke "Jebi ga".
Danas se pri upotrebi dotičnih psovki ne misli ni na kojeg "njega", ali zanimljivo bi bilo upitati se na koga su se te psovke odnosile kad su nastale.
"Jebo te" (piše se i kao jedna riječ "jebote") se koristi pri zaprepaštenju kao na primjer:
Koja vrućina jebote!
Al je skupo jebote!
Gdje si dosad jebote?!
Taj on koji te je u ovim slučajevima jebo je vjerovatno sam život. Onda bi bilo "Koja vrućina, jebo te život!" itd. To je samo moja pretpostavka!
Što se tiče psovke "jebi ga", ona se koristi kad se dogodi neka nezgoda, neuspijeh, sranje, pičvajz i sl. Izrazom "jebiga" izražavamo mirenje sa poslijedicama sranja koje se dogodilo. Na primer nakon pada na ispitu, pada tiketa, ako krene kiša, a taman ste počeli igrat fudbal i u sličnim situacijama. Koga ovdje treba jebati nije mi sasvim jasno, ali se uvijek sjetim ove doskočice:
- Što tolko kasniš, šta ti je čovječe?
- Jebi ga, nešto sam se zakačio sa starom, pa nisam mogo odma krenut.
- Šta "Jebi ga", ja bi rađe NJU!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
+
Muja uči sina da pliva. Gurne ga u reku i viče:
'Maši ručicama, maši, maši, maši...e jebiga.
znam za selo gde je musska populacija vrlo pazzljiva kad koristi "jebiga" i uvek kazzu:"jeba ga ti" i jeba je ja" :]