Tradicionalna obuća Srpskog Domaćina™. Izrađuje se u kožnoj i gumenoj varijanti; kožni su poznati i kao "šiljkani" zbog karakterističnog zavijutka na "nosu", a gumeni jednostavno kao "gumenjaci". Po kvalitetu se naročito izdvajaju gumenjaci iz fabrike "Tigar" iz Pirota.
Smatra se naročito elegantnim i kicoškim kada se na gumenjacima "prekine kaiš".
Do prve polovine XX vaka bili su osnovna obuća većine seoskog stanovništva u Srbiji.U nekim Balkanskim zemljama i danas su sastavni deo nekih narodnih nošnji.
To je laka,kožna obuća,koja se oko nogu priteže kožnim kaišima ili oputom.
Postoji izreka da su opanci kao zdravi zubi.Uopšte ih ne osečaš.
Nije poznato da su opanci nekoga nažuljali.
Na rang listi nepoderivosti opanci su na drugom mestu (naročito ako su rađeni od traktorskih guma).
Na prvom mestu je.....! Kako se ono kulturnije kaže pi*ka?.
Srednjovekovni srpski serostabilizator. Kako su srednjovekovni Srbi morali da kenjaju u prirodi, što nije nimalo lak zadatak, oni su izumeli adekvatnu obuću koja bi im omogućila lakše korišćenje prirodnog čučavca. Samo se drže za roščiće da ne bi pali u svoje izlive i sve je do jaja...i da pridodam da je ružna odeća u neutralnim bojama obavezna pratnja opancima za odlazak u klozet da se ne primeti ako je poseru i da mogu da se brišu s njom a da im ne bude žao.
Perimir: Jovane, kud si pošo?
Jovan: Na vašar, da kupim opanke.
Perimir: A šo će ti?
Jovan: Ma, stabilizator mi se pokidao prilikom zadnje posete klozetu pa idem kod baba Side da kupim nove.
Perimir: Ja sam ove moje kupio kod čiča Stanoja i imam ih dvaes godina a da nijednom nisam upao u govna.
Корисна ствар коју је србин измислио кад рецимо идеш да нараниш свиње па не желиш дугазиш у говна рецимо, балегу кад такође храниш овце а оне се испишају по штали или рецимо поток кад излије па ти хоћеш да прегазиш е тад опанци чуву ноге да се не оквасе.
Осамдес осме зимско доба беше око светог саве нападо снег а ја радио у фабрику мазива. Вратио се кући, Зоки беше отишо за иностранство тад, Драгана се удала и ја се вратим кући видим Дејан плаче оће думре дете. Питам га шта и како већ имаш четрнаес година, срамота да плачеш, ја сам у шеснаес Миљка у Пребрезу већ направио, зашто Дејане плачеш, каже Рада опет побегла код Баће у Попову. Ја опсујем, отворим шише ракије, метем пешес јајцета да се куву, кажем Дејану диде да нарани овце, он дете опет поче да плаче каже не могу, ја питам што не можеш, каже Рада ми однела опанце. Е ту ми прекипе, реко себи пичка ти материна дебела, додеш, дете доставиш само, стоку ненарањену, то да разумем, Судимска је то сорта, то све превртљиво, ал опанце детету да ми узнеш, а нису биле две недеље како сам од покојног Власте купио. Беше пет поподне, ал ја уватим, обујем се и преко планине у Попову код баће. Беше око пола 8, осам, стиго ја, куцам, отвара Баћа и пребледе чоек. Каже Живко немој да ми је узимаш, нек постоји мало код мене, па ћу је пошаљем, не могу више ни ја све сам, педесета ми је година, мора неко око куће да ми помогне. А ја шамар. Маму ти јебем, заболе ме и за тебе и Радојку, радите шта оћете, ја дошо детету опанце дузмем назад. У тем тренутку паде нешто у двориште, окренем се, а оно Рада како музла краве па носила млеко, виде мене, испусти млеко и побеже преко дворишта. Мислим се, курвештијо судимска, јебе ми се да те јурим, десу Дејанови опанци. Даде ми Баћа, ја још један шамар, чисто ради реда. Беше око 11 кад сам се вратио кући, мого сам и пре, ал био снег.
Дошо кући, Дејан плаче, ма црче дете, ја му бацим опанце велим на ти јебали те, ћути сад, он не престаје. Питам шта било, каже узо да склони јајца што сам мето да се кувају и попарио руке. Ко га јебе.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.