Svako malo, neki dobar, ali u svjetskim okvirima manje-više nepoznat izvođač porijeklom iz arapskih zemlja, Afrike, ili Azije izbaci neku stvar koja neočekivano postane svjetski megahit. Ti autori obično žive u nekoj od zapadnih zemalja u trenutku plasiranja hita i u svojim pjesmama kombinuju zapadne i orijentalne elemente. To su obično pjesme pune egzotičnog ritma, bogate melodije, tjeraju na ples i time osvoje čitav svijet. Nažalost ti izvođači obično ostanu na jednom ili dva hita, od kojih se samo jedan obično pamti.
Ogromna popularnost tih pjesama samo pokazuje koliko je svjetska pubklika žedna nečeg novog, nečeg drugačijeg i egzotičnog, a ne non-stop jedan te isti, pomalo sterilni anglo-saksonski melos. Kad kažem sterilan ne mislim loš. Anglosaksonski muzičari su među najkvalitetnijima na svijetu, ali većini njihovih pjesama fali "ono nešto" - vjerovatno je to zbog činjenice da je čitava pop i rok kultura zapravo krenula kao kontra zvaničnoj kulturi, te je stoga većim dijelom (naravno, ne potpuno)odbacila tradiciju.
U ovu grupu bi se mogle uvrstiti i neke latinoameričke pjesme, iako ne pripadaju Orijentu u bukvalnom smislu, ali se primjete mnoge podudarnosti u efektu jednih i drugih na svjetsku publiku i kulturu.
Punjabi MC - Mundian To Bach Ke (u narodu poznata kao "Baci heroin" :))
Arash - Boro Boro
Tarkan - Simarik
itd.
Iako nijedna od naših pjesama nije doživjela status svjetskog megahita, kao najpopularnije na Zapadu su se pokazale:
Kalašnjikov, Unza unza time, i sl.
Iako su mnoge od ovih pjesama pomalo kičaste, ipak žestoko prodrmaju svijet, i u svakom slučaju doprinose razvoju muzike jer navikavaju zapadnjačku publiku i na neke druge ritmove.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
Nije ovo poznato jer narodu treba egzotika vec jer je dobro plasirano od strane medija.Ne postoji "hit" u danasnjem dobu koji je muzicki kvalitetna il sto god stvar,ovo ostaje na vrlo prizemnom nivou.
Baci heroin :)
kad pomenu latino- Šakira. Ova pojava koju si opisao je bila prisutna i pre 15ak godina ali su tad pažnju izazivale i neke tehno-dens stvari, sećam se neke "koko džambo" pesmice. U svakom slučaju +