
Под овим појмом се подразумјевају ријечи или фразе карактеристичне за поезију, при чему се максимално прогледава кроз прсте на све граматичке или правописне кривине у пјесмама. Дакле, понекад се обичном лаику чини да је, јелте, Чика Јова Змај неписмен јер је у његовим пјесмама номинатив множине од именице пут -"пути", а не путеви како би се оштроумном читаоцу на тренутак чинило да је исправно. Е па видиш, кад си пјесник, дозвољено ти је да с времена на вријеме скренеш са колосијека званог исправни српски језик, да би задовољио неке основне пјесничке принципе, продубио смисао нечега или једноставно уклопио риму.
Овај израз је добио и своје сатирично значење, јер се може искористити као жесток подјеб особама којима граматика и правопис српског језика дефинитивно нису јача страна, и који су жестоко посвађани с оним што би се могло назвати Вуковим завјештањем.
- Улазим ти ја браће код њиа, станчић фин, малецан, све у реду тамо. Пичке ко авијони, све вире сиса испада, на све стране ко да сам у музеју дошо гледам невјерујем.
- Брате, јеси ти стварно толико неписмен или ти је то само пјеснички израз?
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
može