
Nešto na čemu je odrasla većina ljudi rodjenih devedesetih godina prošlog veka u Srbiji. pored činjenice da se pravi ni iz čega, nema toliko loš ukus...
Sirotinjsko jelo ,koje se pravi od bajatog hleba,vode i masti.
Postoji i malo luksuznija verzija popare,a to je kada se dodaju sir i kajmak,ali i dalje je to bajat hleb i voda.
Popara ima kultni status u Srbiji,pitam se zasto?
bela gnjecava smesa koja se dobija kickanjem parcica bajatog,budjavog hleba u kombinaciji sa vodom i jede iskljucivo kad kasni kevi plata.
Popara nastane kada svoje (tek otvoreno, malo popijeno) pivo date nekome da odpije ko upravo jede pljeskavicu, sendvič, burek... Isto to pivo (bilo flaša ili čaša) biva napunjena ostacima te hrane i hlebom koje pluta svim pravcima u vašoj čaši ili flaši.
Lik koji hasa burek: ...MLJAC... brate ...MLJAC... daj da gucnem ...MLJAC... pivo samo da plaknem ...MLJAC... burek! ...MLJAC...
Ja: A nećeš da mi praviš poparu po pivo!
Slika i prilika direktora javnih, društvenih i državnih srpskih firmi od kako se ista manifestovala u ovom univerzumu. Obično je prekvalifikovan za svoje radno mesto jer ima završenih dva i po razreda zanatske škole gde je bio đak generacije. Sa mozgom čije agregatno stanje odgovara jelu iz prezimena, ovaj direktor radi isključivo za interes sopstvenog džepa i svojih nezadrživo alavih finansijskih apetita. Posle zapošljavanja nesposobnih rođaka do desetog kolena sklon je formiranju tender konkursa za zapošljavanje gde se prima onaj koji mu najviše podmaže alave brkove.
Karijera ove klase direktora završava se na nekom od tri moguća načina: na kajmanskim ostrvima, u zatvoru ili u sanduku...
Primera je puno. Od imaginarnog a opet okrutno stvarnog Šojića i njegove "Lepe Brene za četiri osobe" ili odela na firminu menicu kako bi "lepo izgledao za investitori za preduzeće" pa do direktora propalih, nekada moćnih srpskih brendova iz ranga teške i tekstilne industrije.
Mera za iskustvo.
Slušaj sinak, moraćeš ti još mnooogo popare da pojedeš dok dođeš na moj nivo.
Iskonsko jelo koje je neretko tolilo glad nasih predaka
Pizza na srpski nacin (sirotinjsko jelo nastalo od kombinacije testa-hleba sa ostacima od hrane)
Српска верзија Америчке пите. Израз се користи и приликом описивања естетски екстремно одбојне особе женског пола као и синоним за "млохаву ћуну" .
Мика: "Брате, чујем да је било шеве с оном 'равом Цецом"
Жика: "Ма 'де, бре, б'ате, пре би ми се на попару диг'о" !
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.