Prijava
  1.    

    Povampirenje

    1. Vraćanje iz mrtvih. Jako čest motiv u kulturi Balkana, a reč ''vampir'', odomaćena u pola svetskih jezika potiče iz srpskog. Povampirenje može da se odnosi na bukvalno vraćanje iz mrtvih, tj. to je narodni izraz kliničku smrt. I dan danas se za babe i dede koji se iznenada usprave u sanduku za vreme sahrane, na opšte zaprepašćenje svih prisutnih i padanje u nesvest od šoka, kaže da su se povampirili. Rešenje problema: kremacija.

    Povampirenje može da se odnosi i na vraćanje duha preminule osobe u svet živih, najčešće iz dva razloga: ili je osoba za života bila previše zla, te ne može da bude primljena u svet mrtvih, pa onda luta unaokolo hraneći se krvlju živih ljudi, ili je pre vremena nepravedno umrla nasilnom smrću, pa ostala zaglavljena negde između, dok ne reši stvar. To su tzv. ''vampiri osvetnici'', kao u filmu ''Vrana''. Veruje se da povampirene duše najčešće noću obitavaju na raskršćima, grobljima, u vodenicama i po banderama.

    2. ''Povampiriti se'' takođe znači i dobiti iznenadni talas snage i energije. Može da se odnosi i na nežive objekte.

    Istinit slučaj:
    - Jesi čula da se ludi Rade povampirio? Došli ljudi na sahranu, on ustao, otiš'o da se olakša, vratio se u sanduk i opet umro!
    - Ju, naopako!

    ---------------

    - Narezao sam ti filmove.
    - Zar ti nije pokvaren rezač?
    - Ma, jebem li ga. Povampirio se nešto.

    -------

    - Ko to stenje?
    - Moja baba.
    - Ne seri?
    - Majke mi, otkako su se vratili iz Kuršumlijske banje, izgleda da se deda malo povampirio pod stare dane.

  2.    

    Povampirenje

    Iako je nešto zvanično proglašeno mrtvim,ono može i godinama posle da pravi sranja kad se povampiri.

    Kao što je latinski jezik.