Originalno, uže značenje: prost vojnik, pešadinac.
Po pravilu seoskog, ili siromašno-radničkog porekla. Bez mnogo obrazovanja, a pamet i ako ima, neka je krije. Jer vojska od njega pamet i ne traži. Od njega se očekuje da ćuti, sluša i izvršava komande. Po prašini da tabana i da je udiše. Povremeno u prašinu da zalegne , da se po njoj valja i ukopava. I na kraju, kad zatreba, da u prašini umre. Čuvajući odstupnicu za neke druge, motorizovane, i od njega važnije.
Kasnije, preneseno i šire značenje: Pripadnik bilo koje organizacije koji služi za obavljanje napornih i jednoličnih poslova, slabo cenjen (i plaćen), bez uticaja na upravljanje istom.
- Pozvala sam komšiju Radenka na kafu i kolačiće, znaš one moje. Pa ću onako izokola, da ispitam i da zamolim da ti pomogne. Jao, kad bi nas Bog pogledao, pa da se zaposliš u opštini ...
- Kevo bre, šta se ložiš. Radenko je u opštini portir, običan prašinar. Nego daj ti dvesta dindži pa da idem u kladžu. Imam opasnu dojavu za englesku treću ligu.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.
Dobar+
Često čuo taj izraz za običnu miliciju
Prašinar = redov u pešadiji.
Kasnije se izraz primio i za druga uniformisana lica bez čina.