Izraz koji se koristi u priči vezanoj za Požarevac.
Naime, kada se isključite sa autoputa "Beograd-Niš", i kada posle obilaznice oko Ljubičeva uđete u Požarevac, prvo ćete proći kroz industrijsku zonu.
Sa leve strane će se redom nizati firme koje su propale, odnosno, koje su razjebane iz raznoraznih razloga: "Šećerana", "MIP" (Mesna industrija Požarevac), "Voćeprodukt", "Industrija poljoprivrednih mašina Morava".
Svaka od tih nekada velikih firmi je konstantno "uništavana" iznutra, a neverovatno je da su čak i u poodmakloj fazi raspada bile produktivne. Svaka vlast od prestanka vladavine SKJ se dobro ogrebla i sebi donela veliku korist. Poslednji ekser u mrtvački sanduk je donela privatizacija čime je stavljena tačka na mnoga radna mesta koja su ljudima potrebna.
"MIP" je nekada bio jedna od najjačih firmi u SFRJ što se tiče mesnih proizvoda. MIP-ovi proizvodi su bili toliko kvalitetni da ih je kupovala i vojska SAD-a. Za vreme rata na prostoru bivše SFRJ, njihovi gotovi obroci su bili najzastupljeniji. Kada je tokom 1994., 1995. i delom 1996. Srbijom harala salmonela, MIP-ove mesne prerađevine su bile "čiste k'o suza".
"Voćeprodukt" je privatizovan bez valjanog razloga. Tokom svih kriza kroz koje je Srbija prošla, ostali su na nogama čak i pored pljačkanja po stranačkim linijama. Kvalitet njihovih proizvoda je bio veoma dobar, ali, nekome je cilj bio da sve sjebe, pa su čak i jednu takvu firmu dodali na spisak "Sve što smo mogli da prodamo za velike pare a da je moglo da i dalje radi, čak i bolje nego do sada, mi smo prodali za najjadniji bakšiš i sjebali smo sve radnike."
"Šećerana" je od starta bila nepotrebna, jer proizvodnja i nije bila baš za pohvalu, ali uz promenu organizacije i redukovanje proizvodnje, stvari su mogle nekako da rade.
"Morava" je i dalje u nekoj priči da se ponovo vrati na puteve "stare slave", ali iskreni da budemo - sve je to prodavanje muda za bubrege. Cela priča o sunovratu te fabrike je veoma kompleksna i zaslušuje mnogo više prostora, ali ukratko - promena organizacije rada, restrukturiranje unutar "Industrijskog kombinata" kome je ranije pripadala, postavljanje priučenog rukovodstava po partijskoj liniji = totalni sunovrat.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
+ Da, a Bambi, pošto je sa desne, nije propao. Razlog: nije propao ne zato što nisu krali, nego zato što je toliko dobro poslovao, da ga ni krađe nisu uništile
realno tako je...