Најбољи тренутак за попоис становништва једног села, кући су остали само они који не могу на ноге а сви остали су на свадби! За ту прилику облачи се најсвечаније одело! На капији вас дочека домаћин, затим вас спроведе под шатру и покаже вам где да седнете! Пре тога се предаје поклон, жени која пише шта сте донели (ако су у питању паре ставља их у папирну кутију испред себе, а у свеску пише износ). Када се сместите прилази вам послуга (конобари) који вас понуде ракијом, кафом и наравно жутим или црним соком! Клопа иде по ЈУС-у од предјела, преко чорбе, до сарми и печења! Кум је тај који даје највише пара на музику и обично га на крају свечаности однесу на испирање црева! Ако је лето под шатром је несносна врућина, а ако је неко јесење време обично падне киша и направи велику каљугу! То не квари весеље! Сви су пијани, већина гостију се ухвати у коло а они стари сеоски боеми почну да ките виолину, и наручују нама непознате песме за своје старе љубави, жене швалерке! Те песме су увек поточарског типа. (Крчма стара, крчмарица млада... Црн гавран а ја црњи...Доћиће ти мајко на капију жена итд...) Мајка плаче одлази јој ћерка, отац лупа чаше жени му се син јединац, а деда полако густира своје вино и посматра народ који се весели! После тога данима ће се препричавати како је свадва била велика, каоко су сви дошли и како је Радосав велики домаћин кад је успео да спреми све оно! Сутрадан распрема се шатра, пакују се клупе и наставља уобичајеним сеоским животом, јер село неможе да чека!
Догађај године у селу.Сви знају да је свадба,па чак и по околним селима.Пола њих дође на свадбу,а друга половина обавезно изађе испред капије да види младенце кад пролазе.
-Ију срам било овог Милана,није нас звао!
-'Ајмо пред капију да видимо шта се дешава!
Mesto i vreme da se vidi ko je najbolje uspeo preko bare i koji je auto parkirao pred šatru, obično ko ima mercedesa taj je uspeo u životu...
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.