Sočinjenije

Јова 2010-10-30 21:23:58 +0000

Ekstremno kul stari izraz za bilo kakvo "djelo", najčešće umjetničke ili kreativne prirode.
Koristeći ovaj izraz mi tom djelu, odnosno sočinjeniju tepamo, intimnije ga doživljavamo, a takođe možemo ga izvrći i ruglu, ako ovaj izraz koristimo sa ironično-sarkastičnim prizvukom.

Naročito je simpatično ako se ovaj starinski izraz koristi u kontekstu priče o najnovijim tehnologijama:

"...Kupac digitalnog izdanja neke knjige koju je izdala najveća internet-knjižara (i najveća virtuelna robna kuća) Amazon, odnedavno je, čitajući na Kindle čitaču kupljenom u istoj radnji, u prilici da otkrije nešto što je izvesno i pre znao: da su to sočinjenije pročitali i mnogi pre njega. Ali je sigurno iznenađen kad se uveri da je ono što se njima u procesu čitanja dopalo, što su čitajući podvukli (stara navika iz Gutenbergove galaksije) – stavljeno i njemu na uvid..."

Takođe, može se koristiti kada smo zaprepašćeni nečijim (ne)djelom:

- Kakvo ti je to sočinjenije, čovječe Božji?

3
25 : 4
  1. Hvala, brt, ovo počinjem da koristim ODMAH :D

  2. Ovo je Vukajlija a ne Vujaklija...

Omiljeno za [1]

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.