Свадбени вир центрифугира све брже и више повратка нема. Мали је испросио младу, верио је, па куд би он сад?
Број двиски у тору je оптималан, а крмача је ономад опрасила 12. С гровером, ето њих на 40 кила до јесени. Погођена је најбоља музика за сва три дана, обашка локални 'армоникаш за дочек гостију на суво. Шљивар је искрчен да стану два шатора, капарисана са све столовима, клупама и судовима, да може 450 комотно да седне, и да има места да се поведе кумово коло. Кувар Мића је обећо да кува свадбарски купус. Бурад са вином и ракијом су на задовољавајућем нивоу, а и младин деда се понудио да дода балонче од 20 литара препеченице, биће.
Дакле, време је да се окити буклија и наспе она што је 'к'о зејтин', па да се крене по рођацима до седмог колена, комшијама у радијусу од 6 километара, пријатељима и назови-пријатељима, бившим колегама, вршњацима из осмољетке, класићима из ЈНА, буџама из месне заједнице, општине и среза...
Кад си спремио буклију, ред је да окренеш телефон да се најавиш или да поручиш по човеку, да ћеш у тај и тај дан доћи да зовеш да се дође на свадбу. Кад стигнеш, боље да сви чланови домаћинства буду у кући, свако мора мало да цугне из ове букове чутуре, а домаћица већ има спремљену карирану кошуљу да стави на буклију. Нову. Мислим, необлачену. Добро, можда једном.
Сатница се зна, у 9 кући на доручак, у 11 се креће по младу, а и да се тамо замези, у 1 је у општини, а у 2 у цркви. Ако баш не можеш да стигнеш на све ово, дођи на ручак у 3. Тераћемо док не попадамо, па и после тога.
Ето, све сам ти лепо реко, доспи мало твоје ракије назад у буклију, па дидем даље, знаш колко кућа још треба обићи?
"Срећно било о чему се ради, ове да венчамо, догодине да крстимо. Здрав се!''
Док не замирише рузмарин и не почне весеље...
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
sad kad sam ti dao pljus kad sma doso do dviske (jbt, ne mogu da verujem da jos neko koristi taj izraz :D) sa'cu natenane da procitam do kraja text :)
odlicna...i samo da dodam, u mom kraju svadba/ispratnica nije uspela ako se ne srusi shatra...tam negde u sitne sate kad samo "probrani" gosti ostanu...
Što volim ove tvoje defke, odlično napisane, kao staru neku pripovetku da čitam, ono tipa Hajduk Stanko. Domaćinska, srpska, hajdučka defka :)
+
kod tebe uvek ima nesto da se nauci citajuci ove s posebnim tonom. Plus, naravno.
Ziv je turgi umro nije. Samo se ozenio lolo fala bate
cek cek kad kupim komp pa da vidis :)
Mile, čovek iz naroda
+++
Mile čuva od zaborava stare, dobre običaje.
Изуо +*
Kod nas se to zove ploska, a buklija je ona slavska ćasa u kojoj je rakija i u rakiji pliva jabuka, koju opet treba zubima izvaditi iz buklije bez upotrebe ruku. Sto sela, sto običaja, fino je pročitati ovako nešto. +++
pa dolazi više čoveče ;)))