
Односи се на "врућу ракију", у народу познату и као "шумадијски чај". Обично се служи у чашицама од дебелог стакла које имају дршку.
Изузетно је благотворна можда чак и лековита, посебно у хладним зимским данима, то ће ти рећи сваки српски сељак. Мушкарци су мајстори за справљање овог течног уметничког дела, жене ту нису баш нешто вичне. Жене и не пију врућу, оне се радије определе за кувано вино. Кад са Рудника дођу гости на славу, по мразу и леду, прво траже врућу. А воле да је попију и они гости који дођу из града. Да осете чари Шумадије. Мирис који се протеже од смедеревца до трпезе док се ракија кува омамљује све госте, подиже расположење и зближава људе. А из смедеревца се чује пуцкетање ватрице, деца јуре по соби а домаћица проверава да л' је сарма кувана. А домаћин:
- Може још једна врућа?
To je slabija rakija,od prilike 16-18 gradi,koja se sipa u džezvu,pa se doda kašika šećera i to se stavi na šporet da prokuva.Sipa u posebne čaše debelog stakla sa drškom.Onda je ta rakija jaka kao ona od 24 grada,i može da obrljivi čoveka.
Grejana rakija.Lek za svaku bolest.Lek i kad nije bolest.Ma za svaku priliku,sem za leto.Tad se konzumira samo obična rakija.Narod ju je od milošte nazvao grejanica.
Smrki: "Jao imam temperaturu,i grlo me steže od kad sam bio na skijanju...plus me neki žuljevi spopali..."
Deda: "Ajde jednu grejanu i sve će da prodje za najviše sat!"
Kuvana rakija uglavnom od šljive koju Šumadija ima u izobilju. Običan čaj leči grlo, a šumadijski i telo i dušu i um!!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.