
Proljeće je, a u meni nemir..
Kad te probudi martovsko sunce svojim zracima znaj da su to nežni prsti naše Vesne. Lepa i umiljata, a hrabra i odlučna. Kako to lepo zvuči, a i izgleda. Da je takvu ženu naći. Takvu, da Morana pred njom zadrhti, a Perun se rastoči kao vinski sok, takvu da priroda majka svoje pupoljke rascveta, a travnati tepih se ulepša za zavodnički pogled naše Vesne. Ona je Bog kojeg se ne bojiš, ona je bog kojeg moraš da voliš. Ona, a ne neka druga, pogotovo ne ona krmača morava, morana, kako god!
Mada, ima zgodno ime za podjebavanje.
Čović Vesna jebe se k'o besna...
:Morana zadovoljno trlja ruke:
Дивно женско име, али незгодно услед лаког изналажења риме и изругивања дотичној.
Весна, Весна, ципела ти тесна, чарапа ти уска, ти си права гуска!
Staroslovensko (naziv boginje proleca i mladosti u staroslovenskoj mitologiji uzet za licno ime) "prolece, svetlost, svitanjne". Aluzija na rimsku (grcka Hestia) boginju Vestu koja je bila boginja ognjista i njegove vatre. Glavna javna svecanost u Vestinu cast (vestalija) odrzavala se 9. juna u Rimu. Ova boginja je imala i hram na rimskom Forumu koji je kruznim tlocrtom podsjecao na ognjiste. U tom Hramu bilo je "drzavno ognjiste", na kojem su vatru odrzavale svestenice vestalinke (njih sest), vezane zavjetom vjecnog djevicanstva. U njemu su se cuvali drzavni simboli, a pristup tom hramu je bio zabranjen za muskarce osim vrhovnog svestenika, ali ni on se nije tim pravom koristio.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.