Prijava

Slusaj blek hola. Vrlo mudro zbori covek. Osim opcije 4. Nema vajde od toga. Ako vec hoces grlom u jagode, drzi se njegovog saveta 3. pa cak i ne moras preko. da ucis i da radis bas ozbiljno, uzmi neku ekologiju ili biohemiju (biomedicinu). Za toga ce biti posla, al tu mora da se delje knjiga ako zelis nesto da napravis.

ETF, elektroniku, gradjevinu, matematike, medicine i to nikako nemoj ako se do sad nisi resio za to. Odustaces negde na pola prve. Za to moras da imas debelu volju i da hoces to od malena ako nemas neku vezu. Znaci ne spadas u tu grupu ako do sad ne znas sta ces.

Svejedno, sa zapada gledajuci (tako ce biti kod nas kad ti zavrsis) reci cu ti kakve su ti perspektive:

Ekonomija: Potpuni promasaj. Previse ekonomista, premalo ekonomije. Prelazi se na mala i srednja preduzeca, socijalizma nema vise, banke zaposljavaju inzinjere i matematicare da rade posao kreditiranja i predvidjanja (ne zajebavam se). U struci neces naci posao. Ako hoces ovim putem, bolje kreni odmah sa nekim preduzetnistvom, skupljaj praksu, izgubices 5 godina bezveze.

Prava: Promasaj. Uce se pogresne stvari, posao tesko nadjes. Ovde samo ako budes drzao dobar prosek i nadjes nekoga da te ubaci u sud ili na praksu kod advokata.

ETF, Gradjevina, Masinstvo i fakulteti takve vrste: Ovo ti je zanat. Moras da volis to. Znaci na ovima samo diplomom, prosekom i zavrsenim faksom mozes da se slikas ako pored toga nisi voljan da nesto prakticno radis. Moja diploma stoji negde kod matorih u ormaru i skuplja prasinu recimo. Ali, ako tokom studiranja ukapiras da je to ono sto hoces, i radis nesto van nastave, i prakticno, naci ces lagano posao da radis to, gde god pozelis.

Medicina, Farmacija, Biologija, Hemija i sl: Takodje zanat donekle. Ovde je problem sto pored faksa ne mozes da se sam igras i bavis strukom. Sto znaci da ti treba prosek, sto na zalost znaci da ili ces da ocoravis od ucenja ili ti treba veza. Sanse za posao na brzinu male, ali strpljenjem i voljom se nadje. Biologija i Hemija je dobra za inostranstvo. Zakljucak, tesko, ali ako volis izguraces dobar zivot.
EDIT: Biologiju i Hemiju sam trebao odvojeno. Tu ovde u Srbiji neces naci posao, ali ako si dobar, imas dosta u inostranstvu.

Jezici, Filologije, Filozofije, Fizike, Matematike (ostali predmeti iz srednje)... Ovo ako imas vezu u prosveti. Na zalost na drugom mestu posao u struci ces vrlo tesko naci naci. I u Srbiji i u inostranstvu (Osim matematike, ali ako pored toga naucis kako funkcionise berza, ili kako se programira)

Politicke nauke, Novinarstvo, i sl: Ne znam.

Sumarstvo, Poljoprivreda, Ekologija: Ove cu da svrstam u istu grupu, posto su na zapadu zajedno. Nepravedno podcenjeni fakulteti. Ako naucis posao, brzo ces naci nesto bilo ovde, bilo u inostranstvu. Savet ovde ti je da se drzis necega oko procesiranja i konzerviranja hrane, ocuvanje suma, predvidjanje lova, ribolova, stocarstva itd... Nalazis posao 100%. Ako ove nase budale ne umeju to da koriste, umeju u inostranstvu, i placaju debelo za ove usluge.

Privatni i vise skole: Podcenjeno. Mozda i naucis nesto, ali zbog 99% ljudi koji doju tu da se zajebavaju, diplomom mozes da obrises dupe. Ovo biraj samo ako odaberes dobar zanat.

Ja bih vam preporučio da ne tražite preporučivanja fakulteta na internetu.

Mada opet evo ima ova Mosadova akademija u Tel Avivu.
To mi deluje onako perspektivno,Mosad će sve da nas nadživi a posla ima dok ima Arapa a i njih će kad pogledaš biti još dugo tako da ono,taj rad.

Upisi ono sto zelis i budi najbolji u tome. Jebes ove kilometarske savete ;)

sociologija ili antropologija?

sociologija ili antropologija?

Нека ми не замери Пиро, али то је пут у пропаст. :)

Ја ћу на географију, ако упаднем наравно. Јебем се ту са питањима, спремам пријемни, имам још две недеље... Студира се по Болоњи, 3 године свима исто па после бираш туризмологију или општи смер, то му дође још 2 године.

Šta mislite o FDU?
Doduše, nije mi još vreme da se bavim ovim razmatranjima, ali me zanima vaše mišljenje.

Врло тешко уписати. Тако сам чуо.

То не можеш да упишеш ни ако имаш везу. :)

Можеш на АДУ у НС. Милица Милша успела.

Ja bih vam preporučio da ne tražite preporučivanja fakulteta na internetu.

Отприлике ово. Има доста истине у ономе што је до сада написано, ал да сам на вашем месту не бих само на основу тога одлучивао где ћу да изгубим 4,5,6... година живота. Боље ставите који вас тачно факултет занима, у ком граду, па да неко ко је тамо, или га је завршио, објасни ситуацију.

Šta mislite o FDU?

ima jedna fora za fdu ako nemas vezu. dobro, potrebno je nesto drugo, a to je dvojno drzavljanstvo. znaci ukoliko imas sanse da izvuces crnogorsko, bosansko, hrvatsko, makedosnko, filipinsko drzavljanstvo, upisujes fdu očas posla, bez prijemnog. placas prvu godinu, ali si vec u igri za budzet za drugu. eto, ako te to baš interesuje, a ne želiš da čekaš po par godina da te eventualno ne obore na prijemnom, u slučaju da neka veza zataji nekome.

imaju poseban broj mesta za strane studente (mislim da je mozda vcak zvanicno i neogranicen, ali nemam pojma). pohađaš nastavu bez ikakvih problema sa redovnima...

ma ljudofi bre, meni niko da pomogne. -.-

ono..

daklem khm.. antropolozi, socioloziiii, ima li vas? o.0

Код избора факса једна ствар је најбитнија - упознај себе. Али буквално. Оно што ти јеси има одлучујући значај. Може негде да буде брдо кинте, али ако ти то радиш преко оне ствари пиши пропало. Мораш бар мало да готивиш тематику.

Друго, одлучи јел идеш због звања или знања. О менаџменту и вођењу фирме сам више научио од човека са три разреда средње него од свих профана заједно. И не једном сам присуствовао човеку који са вишом пословном понижава набеђене економисте и фоновце, са просеком преко 9.

Треће, пара нема па нема. Да ли неко гладује или не не зависи од избора школе, већ сналажљивости и/или везе или партије. Сестра од рођене тетке продаје у бутику са шумарским факсом и просеком нешто испод 9. Њен рођени брат је шеф градилишта са средњом школом.

Четврто, ако неку ствар волиш, да ли можеш да је радиш у слободно време? Нпр, нико ти не може забранити да глумиш (постоји много аматерских позоришта, а ти одлучи јел желиш да будеш глумац/а или славан/а), темељно упознаш историју итд. То можеш и поред тога што си рецимо лекар.

Факс може да дува у леђа, али и даље ти треба да трчиш.

Људи, ко је полагао данас пријемни? Ко ће сутра, ко ће прекостура?

Sta mislite o sumarskom fakultetu?

ja iskreno dajem sve ispite na mojoj visokoj skoli, ali sam ja zalutao u IT tehnologije ko ona Bartoli u tenis, a jos sam i lenj, ne bih ceo zivot da ucim, nego bih da zavrsim faks pa se zabijem u neku drzavnu instituciju i tu pustim korene, Srbija Sume daje lepe plate...pa sam nesto mislio...

Odlican izbor. Ozbiljno. Podcenjen fakultet skroz bezveze, a bice vrlo popularno zanimanje kad se malo razvije Srbija, i pocne da razmislja o ekologiji.