Prijava

Imam još jedno pitanje. A šta će NATO paktu Balkan - u globalu?

Словачка није најбоље место за балистички штит, док је балкан, а нарочито Србија идеално место. Не само да је добро постављен у односу на Русе, већ и у односу на блиски исток, недо бог једног дана и у односу на Африку.

Нисам био онлине неко време па ћу прескочити вероватно нешто што су људи писали овде, не зато што нећу/не знам да одговорим него јер има много од када сам последњи пут био овде.

Дакле, ко хоће да гони Србију гониће је, а то је НАТО. Немамо претњи од истока никаквих јер им одговарамо овако луди да лупамо контру западу. Међутим ако приђемо курвет'ни Нати то ће се променти драстично, али ћемо бити "заштићени" од Нате тако што ћемо изгубити све што имамо да бисмо добили неку квази заштиту. Само нас неће после, нпр. Рус јебати војно, него ће нам се испишати у очи обавештајцима и ту нам НАТО сигурно неће помоћи, а најбоље да нам треба шпијунски рат против било кога у тој мери. Не мора да значи да сам управу али то је моје виђење.

Што се тиче Жидова, никако јер ћемо онда тек најебати ко жути. Цео свет мрзи Жидове са разлогом. Ај сад придружимо се њима па ћемо сами себи јебати мртву мајку у лобању гњилу...

Неко рече да нема сврхе убеђивати људе да не иду у нато или тако нешто. Не пада ми на памет да неко убеђујем у то. Свако има право на своје мишљење а ово је лепо место да разменимо та мишљења, а врло сам задовољан јер много циливиливизован разговор од стране свих учесника тренутно и само нека тако остане, па можда неко и промени мишљење.

Ево још једном да кажем суштину свог става:
Придружити се НАТО-у је равно капитулацији из више разлога. Ево још једног образложења. У долини Ибра постоји огромно потенцијално рударско место за један врло битан елемент који се користи у свемиркој технологији. Ако се не варам то је бор. Амери су нудили велике паре да га користе 30 голдина па да нам дају после да цедимо сунђер. Балистички штит је идеално место у Србији. База за блиски исток и исток генерално је добро место овде. А ми добијемо неку тзв. сигурност тако што ће нас они експлоатисати још мало и данком у крви.
И очекујете да кличем за курвет'ном Натом? НИКАДА.

Неко је помињајо незапосленост овде везано за пакт за истоком. Какве везе има војностратешка локација са тим. Од те војностратешке локације ће нам се отворити путеви економији који могу решити тај проблем, али не заборавите да су сами Срби криви за то јер више немају снаге да мењају ретардирану власт. Кроз најмање 2 генерације ће Србија имати могућност да се опорави прилично, јер је тренутни народ уморан од безуспешних промена.

Моје мишљење је да треба да покушамо да се придужимо брик-у (како год да се спелује ова скраћеница). Не знам да ли је овај савез оформљен или је уплану. Бразил, Кина, Индија и Руси ако не варам. То би био огроман корак за нас, како војно тако и економску.

Да више не смарам, касније ћу :П

Pa, hoće. Slovenija je prva ušla u Evropsku Uniju i viš kaki postadoše. More, ni Hrvati nisu daleko.

Ma nema šanse, Slovenci su takvi i bili :), ja bi kao parametar uzeo Bugare i Rumune, a možda i Grke koji apsolutno nemaju neki "zapadnjački" mentalitet, nego su možda sličniji nama...

Моје мишљење је да треба да покушамо да се придужимо брик-у (како год да се спелује ова скраћеница). Не знам да ли је овај савез оформљен или је уплану. Бразил, Кина, Индија и Руси ако не варам. То би био огроман корак за нас, како војно тако и економску.

Dottere, ja mislim da je taj BRIK savez (koga sam ja pre neki post nazvao RIK savez, jer čisto sumnjam da će Brazil nešto da kontrira Amerima, kad do sad nije to činio) čista utopija, i da postoji samo u zezanciji, dodaj mu i S, i biće kao BRIKS savez, mislim podseća me na one klipove sa Kusturicom i Maradonom na Youtubeu, gde neki zabludeli LatinoAmer napiše komentar: Viva Argentina, Viva Cuba, Viva (pazi sad) Serbia, Viva (pazi sad još više) free world :) To mi nekako samo idealističko busanje u digru.

Inače, normalno da NATO traži nešto od nas, nije im palo na pamet: "Ajd ove Srbe da branimo, čisto onako..."...KiM su nam uzeli, ta im još treba ne znam...možda oni znaju, možda stvarno ima nafte u Čačku, možda zbog tog bora kojeg si naveo, dok na primer ovamo kod Vlasinskog jezera ima valjda pun kurac fosfata i radijuma...možemo samo da nagađamo...Hteli mi, ili ne hteli, naša vojska već dobija nove NATO programe za obuku, uniforme, pucaljke i ostalo. To je neumitan proces...
A gledano s ekonomske strane: ...ako bi Srbija bila u tom BRIKSu, a sve zemlje oko nje (ne znam KiM kako da računam, ipak je tamo i Bondstil, a još se vodi ko naše...bar većinom) u NATO, troškovi čuvanja Srbije kao bedema ne znam već čega u moru NATOa za BRIKS organizaciju bili bi enormni. To mi malo nerealno...

'Ma nema šanse, Slovenci su takvi i bili :), ja bi kao parametar uzeo Bugare i Rumune, a možda i Grke koji apsolutno nemaju neki "zapadnjački" mentalitet, nego su možda sličniji nama...'

Nije tako, Vlatko. Mentalitet se u Sloveniji drastično promenio od kada su ušli u EU.

Nije tako, Vlatko. Mentalitet se u Sloveniji drastično promenio od kada su ušli u EU.

E jbg sad, ja u ovo uopšte ne verujem :)

Pričam iz iskustva, za ostalo sam glupa ^^

'ja bi kao parametar uzeo Bugare i Rumune, a možda i Grke koji apsolutno nemaju neki "zapadnjački" mentalitet, nego su možda sličniji nama...'

Slovenci su bili prvi koji su se priklonili Zapadu. Kod njih je sada zastupljnen klasičan 'zapadnjački' mentalitet (čitaj: retardiran). Pretpostavljm da su oni takvi upravo zbog toga (što su prvi prihvatili zapadnjačke vrednosti i norme), a da ostali (Bugari, Rumuni i Grci) još uvek evoluiraju.

Grci su, u toj uniji još od ihaha, pa se nisu promenili :)

Al dobro da ne žvaćemo o tome...ti misliš da će Srbi "mentalitetno" da se promene kad uđu NATO, ja ne...I tolku mu beše na Darko Pančev :)...vrtimo se u krug :)

A ko kaže da se Grci nisu promenili! 3:D

Dobro breeeeeeee! :) E, nisu!

Ja sam vrlo jako opredjeljen PROTIV ulaska u NATO i to iz razloga koji uopšte nisu ni "romantični", ni "inadžijski", već se zasnivaju na vrlo hladnoj kalkulaciji.

Da vidimo prvo, šta bi mi to mogli da dobijemo od NATO-a?
Zaštitu!
Zaštitu od koga?
Od Kine, Rusije, Indije, Islamista?
Ne! Kina, Rusija i Indija nikada nisu bile militantno nastrojene niti imaju nekih osvajačkih pretenzija prema Balkanu, a što se tiče radikalnog islama, protiv njega se i ovako i onako vodi borba, tako da će nas od njih NATO štititi ušli mi u taj savez ili ne ušli.
Dakle, jedini faktor od kojeg nas NATO može štititi jeste sam NATO.
Tačno. Oni nas mogu štititi samo od njih samih, tj. od NATO-a, jer je NATO jedini faktor koji ima agresivnu politiku prema našem regionu (i uostalom prema manje-više čitavom svijetu).

Međutim, kad nas NATO može štititi od samog NATO-a?
Samo u slučaju da se kod NATO-a ponovo javi neka želja da nas bombarduju.
E vidite, s obzirom da se od 1999. poprilično promijenio odnos snaga u svijetu u korist Kine i Rusije, izgledi da se NATO opet namerači na nas da nas bombarduje su ekstremno mali.
Pored toga, mi smo sad proevropski orijentisana, demokratska zemlja, i u samom NATO-u bi ogromna većina bila protiv takvog bombardovanja.

Dalje, male su šanse da dođe na vlast neko poput Slobe, koji bi svojom politikom izazvao NATO da nas opet napadne.

Sve u svemu, izgledi da NATO opet krene na nas su izuzetno mali, a mi, vodeći dobru politiku, tako nešto možemo izbjeći.

Tako na kraju dolazimo do zaključka da nas NATO neće štititi ni od samog NATO-a, iz prostog razloga što do takve situacije, vjerovatno neće doći.

Dakle, šta dobijamo ulaskom u NATO? - Ništa.

Prije nego što pređem na raspravu u vezi toga šta GUBIMO ulaskom u NATO, hoću neke stvari da razjasnim.

Šta podrazumijeva vođenje dobre politike i izbjegavanje sukoba sa NATO-om?

To znači da ćemo imati manje više miroljubivu, pacifističku politiku, da ćemo se koncentrisati na ekonomski razvoj, da ćemo nastojati sa svim zemljama održati dobre odnose i da se nećemo nikome pretjerano zamjeriti. Ako NATO od nas bude tražio neke ustupke, daćemo im, ali ćemo zadržati donekle tu nezavisnost u smislu da još možemo da odlučimo koliko ćemo im dati i kad ćemo im dati. Kad bismo ušli u NATO te nezavisosti ne bismo imali, već bi im morali dati praktično sve što traže.
Apsolutno je netačno da "ili si sa njima ili si protiv njih".
Mnoge značajne evropske države nisu u NATO-u, ali nisu ni protiv njih, i imaju odlične odnose sa zemljama iz NATO pakta.
U te zemlje koje nisu u NATO-u spadaju Švedska, Finska, Švajcarska i Austrija.
Kad mogu oni da ne budu u NATO-u, što ne bismo mogli i mi?

E sad, šta gubimo ulaskom u NATO?

Gubimo vojnu neutralnost. U koji god rat NATO uđe, i mi možemo dobiti po glavi. Činimo svoju zemlju atraktivnom za islamske teroriste. Postajemo u očima nekih zemalja dio osovine zla. Postajemo aktivni učesnici u svim bjelosvjetskim sranjima.

Šta još? Ugrožava se naš tradicionalno dobar odnos sa Rusijom, Kinom i latinoameričkim zemljama koje su U USPONU.

I na kraju, jedan možda "romantičan" argument. A nadovezuje se na priču o bombardovanju iz 1999.

Dakle, u NATO ne treba ući, ne zato što su nas oni 99. bombardovali, nego zato da ne bismo i mi, kao dio NATO-a bombardovali sutra neku treću državu i tako činili ono isto što je NATO 99. činio nama. Zašto bi mi slali svoju djecu da ginu po Iraku, Avganistanu, Iranu (?), i ko zna gdje sve ne, i to zarad čega? Zarad neke globalne pravde? Ne! Samo zarad profita, i zarad služenja svjetskom siledžiji broj 1. Isto ko što smo mi mrzili (a neki i kleli) zemlje NATO-a 99. ulaskom u NATO i mi postajemo meta mržnje i kletvi svih onih zemalja sa kojima NATO nije u dobrim odnosima.

I još nešto. Ako dođe do nekog globalnog rata, teško je biti neutralan. To je tačno. Međutim, neutralni imaju mogućnost da se na početku rata opredjele za određenu stranu ili da pokušaju ostati neutralni, a oni koji su u nekom paktu, od samog starta znaju na čijoj su strani (A to može da bude i pogrešna strana)

Tako, ako bismo ostali neutralni, mogli bismo u slučaju rata da vidimo šta nam je najpametnije, pa ako treba stati i na stranu NATO-a, ali ostaje nam otvorena mogućnost i da budemo protiv ili pak neutralni.

Konačno, sad trenutno, NATO je najjači savez, i većina misli da je najlogičnije pridružiti se najjačima. Međutim, kao što sam već rekao, vrlo su male šanse da se mi vojno sukobimo sa NATO-om u bliskoj budućnosti, a u nekoj daljoj budućnosti, možda NATO više i neće biti toliko jak, pa prema tome, neće se ni očekivati da se u njega uključimo.

Ja glasam da postanemo Konfederacija i da nas bole 4. penis s leve strane za NATO,Ruse,pekinezere i Jelenu Karleusu.Busimo sir i pravimo satove...

jedini faktor od kojeg nas NATO može štititi jeste sam NATO.

Ovo je tačno.

izgledi da se NATO opet namerači na nas da nas bombarduje su ekstremno mali.

Delimično tačno.

i u samom NATO-u bi ogromna većina bila protiv takvog bombardovanja.

Čisto sumnjam.

U te zemlje koje nisu u NATO-u spadaju Švedska, Finska, Švajcarska i Austrija.

Mi smo drugi univerzum za ove zemlje.

Činimo svoju zemlju atraktivnom za islamske teroriste.

A do sad smo kao bili neatraktivni...

Ugrožava se naš tradicionalno dobar odnos sa Rusijom, Kinom i latinoameričkim zemljama koje su U USPONU.

Dobar odnos sa Rusijom smo imali od kraja osamnaestog do negde sredine prve polovine osamnaestog, onda prvih dvadeset godina XX veka i otprilike sad. Znači ukupno 60 godina.

Koja crna Kina? Mi smo za njih šaka jada. Mada tu moram da se složim. S kinezima smo kul.

U kom usponu? To bre go golja do golje...

ne zato što su nas oni 99. bombardovali, nego zato da ne bismo i mi, kao dio NATO-a bombardovali sutra neku treću državu i tako činili oni isto što je NATO 99. činio nama.

ma mi smo sveci, pogotovo ovaj narod i pogotovo ovi na vlasti.

Zašto bi mi slali svoju djecu da ginu po Iraku, Avganistanu, Iranu (?), i ko zna gdje sve ne, i to zarad čega? Zarad neke globalne pravde? Ne! Samo zarad profita, i zarad služenja svjetskom siledžiji broj 1.

Po normalno zbog profita. Nek idu ljudi da se biju, ionako smo puni neiživljenih majmuna i nezaposlenih pavijana u usponu snage.

Isto ko što smo mi mrzili (a neki i kleli) zemlje NATO-a 99. ulaskom u NATO i mi postajemo meta mržnje i kletvi svih onih zemalja sa kojima NATO nije u dobrim odnosima.

A kao sad nas ne mrzi ceo svet (oni koji znaju gde smo). Iskreno, nekog Amera zabole tuki što ih mi mrzimo...

određenu stranu ili da pokušaju ostati neutralni,

Gde ćeš bre neutralan da ostaneš, kad su svi oko nas u NATO? A Rusi i Kinezi u tri lepe. Iskreno, da su oko nas zemlje u nekom RIK savezu, ja bi tamo išo.

To je to, uglavnom, u ostalim delovima i mogu da se složim sa tobom...

Kada bi svetska zajednica odobrila da Republika Srpska udje u okvire Srbije, kada bi djavolji turci vratili ono parce turske sto je kupio kralj Aleksandar 1928, kada bi amerikanci vratili napaceno Kosovo srbima a mi sve siptare naselili na ono parce turske zemlje od malopre, kada bi se manje kenjalo o politici u zemlji, kada bi Felps priznao pobedu Cavica u onom prokletom bazenu, kada bi Vidic i Kuzmanovic poceli da igraju fudbal a ne rukomet... kad bi baba bila devojka... zabolelo bi nas i za NATO i za EU

Kakve veze ima to što su Austrija, Švajcarska, Švedska i Finska razvijenije. U ratu se ne gleda toliko na to koliko je ko razvijen, nego kakvu politiku vodi i s kim je u dobrim odnosima, a s kim nije.

Ja sam za to da budemo u što boljim odnosima sa zemljama NATO-a, ali i sa Kinom, Rusijom, itd. A da ne pristupamo ni jednoj alijansi.

Partnerstvo za mir nam je sasvim dovoljno. Takođe, nemam ništa protiv toga da nam se vojska modernizuje i ojača i da sarađuje sa NATO-om, ali bez formalnog ulaska u alijansu.

Nigdje ne piše da moraš u NATO da bi bio u dobrim odnosima sa njima.

Po mom mišljenju je jako loše ako naša mladost bude išla da gine po kojekakvim vukojebinama u sastavu neke NATO misije.
NATO je prilično agresivan i nikad se ne zna s kim će zaratiti, niti kako će se mijenjati iznutra. Zašto bi mi rizikovali da učestvujemo u još nekim glupim ratovima poput onog u Iraku. (a ne zna se koga će još napasti)

Samo ću ti odgovoriti na pitanje iz prvog pasusa, jer sam o ostalom naširoko pisao ovde nekoliko puta...Aut, Swi, Fin, Swe su razvijenije i normalno da imaju razvijeniju vojsku od nas, njima je lako biti neutralan.
Osim možda Austrije (mada bi i to sa rezervom uzeo, jer i ona je brdska) imaju povoljan geografski položaj (povoljan u smislu nisu na nekoj vetrometini) pa da moraju nekom sultanu pod skute...

Austrija je neutralna samo da bi kontrirala. Vazda je jela govna. :)

Vazda je jela govna. :)

Prokleti bečki dečaci :)

Treba kao Island, prvo ući u NATO, a onda raspustiti vojsku i niko naš ne gine :D

A kapirate vi da oko sebe imamo dva rata u najavi. Niti je situacija u Bosni rešena, niti na Kosovu. Sad nas drže na uzdi, a šta će biti za 50 godina? Istorija nije završena, treba mudro igrati.