Prijava

Ама баш никакво. :) Озбиљно. Кад смо завршили са предавањима и добијали неке захвалнице, декан нас није удостојио ни доласка на церемонију.

Šupak bre :)) Meni se moj dekan javlja na ulici, jer od hiljadu studenata u amfiteatru, ja natučem kapicu jedini kao da je snijeg na zemlju, valjda me zapamtio :))

@ džimi o čemu si pričao na građevinskom i kakva je mogućnost da se nauči nešto tog stručnog ako se poznaje samo osnovno iz engleskog?
jebi ga, znam da nije tema al da iskoristim priliku?

Ма, бре, само им држао енглески. Пошто на грађевини немају то, а студенти су тражили неку наставу, па се њихов парламент договорио с нашим да дође неколико студената и да волонтира. Ми њима знање, а заузврат имамо искуство у раду са студентима. И да ти кажем, прилично је добро искуство.

Радио сам заједно са још једном колегиницом која се махом бавила граматиком, а ја сам радио вокабулар са њима и од почетка сам форсирао неке стручније изразе. Нпр, одмах смо почели са појмовима из математике и физике (о томе сам одржао подуже предавање и урадио кратко контрастирање са српским), а касније радили текстове из грађевине. Бирали смо оне који садрже пуно битних појмова за њих.

Што се тиче могућности да научиш... Шта знам... :) Све зависи од воље и ангажовања.

Ja mislim da je možda mogućnost da nešto naučiš i veća, imam osjećaj da je zanimljivije slušati mlade ljude kako pričaju, čak možda i svoje vršnjake ili par godina starije, nego one stare ljude kojima je to samo rutina i koji mehanički to rade već 20, 30 godina... E sad, koliko Džimi zna, to je druga priča :)

ma pitam zato što mi sad na četvrtoj imamo neki jedan čas sedmično i moramo ga položiti da bi upisali master...
ok, hvala na odgovoru...

Ovo je dobra tema. :) Imam govornu manu. Ja mucam, ali rešavam taj problem tako što duboko udahnem i pričam što više. Poštapalice često koristim. Imam tu sreću da mi je retorika jedan od predmeta u školi, to može puno da mi znači. Mogu lako da se otarasim mucanja. :)

Ja nemam problem sa retorikom. Volim da pričam, amaterski se bavim glumom. Govornu manu sam imao sve do 12. godine kada zbog učešća u jednoj predstavi bio prinuđen da posetim logopeda. U pitanju je bilo slovo R, nepravilno naučeno. Išao sam samo mesec dana, onda ukapirao kako se izgovara, uz pomoć kašičice koju sam stavljao pod jezik, i vežbao. U početku sam morao da mislim kad nailazi glas R da stavim jezik iza prednjih zuba ,ali za mene, iznenađujuće brzo mi je to prešlo u naviku.
Poštapalice koristim dosta umereno. Što se tiče akcenta, mogu reći da sam iznad proseka pravilnog akcentovanja sredine (Kruševac, nije mnogo teško biti iznad proseka :D)