Prijava

Ukoliko ste iz Novog Sada ili ovde trenutno boravite, i muškog ste pola (žene ne mogu da pomognu zbog prirode bolesti) : Borislav Novakov je oboleo od leukemije i potrebna mu je krv, grupa O. Ako ste opšte krvne grupe i u stanju ste da date krv, ovim putem bih vas molio da skoknete do instituta i pomognete čoveku u borbi za život. Ništa ne košta, ne traje dugo a njemu može zaista mnogo da znači. Učinite dobro delo za njega, i vi ćete se bolje osećati znajući da ste mu pomogli.

Apelujem moderatorima da temu ne zaključavaju, kako bih mogao da je apdejtujem i učinim odmah vidljivom. Hvala.

Ja ću. Kad? Šta? Gde?

Ај, метнућу је неко време на вр подфорума.

Ja sam 0 -, mogu sutra u toku dana dati. Mrzim da dajem krv ali daću 350ml ukoliko je frka!

Cara, gde je taj institut za transfuziju? Adresa.

Kod sajma, Hajduk veljkova

ovde

tj kod bolnice i med faksa

Fala. Radi ceo dan pretpostavljam, ne moram sabajle.

Melkijades kad naletiš, kaži mi treba li reći za koga je i kako to ide. Nem pojma, nikad nisam.

Ne znam da li se daje tu u ovom slučaju, ali evo ti sajt

http://www.transfuzija.org.rs/

radnim danom do 2, osim sredom! piše na sajtu

0 је честа крвна група. Зар је могуће да нема довољних количина у болници, па морају људи сами да се сналазе за крв?

Приметио сам да се то често дешава код нас.
Једној колегиници с факса је исто требала 0, па смо се организовали да анлазимо људе и да их терамо да дају крв.

Ја мислим да они по болницама увек траже да се да крв, без обзира да ли имају довољно или не.

0 je najčešća ali se najviše i troši, nula je univerzalni davalac a osobe sa 0 grupom mogu primati samo od 0

Valjda će Melkijades sutra prepodne postovati ovo što sam ga pitao. Da znam šta reći.

Ja momka ne poznajem, rekli su mi da odem tamo i samo kažem da hoću da dam krv za njega. Otiću ujutro pa ću okačiti ovde šta je i kako ide. Inače ne daje dovoljno ljudi krv, a i čuo sam da se krv prodaje - ko zna gde to sve završava. Jebiga čoveku treba, navodno našli su 6 - 7 davalaca do sad. Videću sutra pa ću vam okačiti.

Ја сам увек мислио да има подоста давалаца, и поред силних апела министрства и осталих. Додуше ја сам само два пута дао (и то у средњој, да ми отпишу неоправдане), али познајем редовне даваоце. Некако ми је увек чудно ако зафали. Ал опет, нулта је нулта.

Kada se otvore "krvavi rokovi" na fakultetima (daš krv i možeš da polažeš ispite) ona ne znaju šta će sa zalihama. Uvek treba. Plemenito je, ne košta a nekome stvarno pomogne. Ako nekome od vaših ne daj Bože zatreba transfuzija a vi ste redovan davalac, momentalno je prvi na listi za transfuziju ako zaliha trenutno nema. Ja sam davao redovno dok nisam uradio tetovažu, pa nisam mogao godinu dana. Sutra idem da pomognem čoveku.

Ja sam već 4-5 puta davala do sad. Mislim da je veoma humano. Odsedim tamo 15ak minuta, odem kući - ništa mi ne fali, ali nekome je pomoglo. Ljudi verovatno nisu ni svesni koliko to nekome može da znači, sve dok nekome bliskom ne zafali.

Nulta se više ne koristi kao univerzalni davalac, osim kada nema druge.
Ja bih dao, ali nisam iz okoline. A 0+ sam.

Meni samo nije jasno ono iz prvog posta, zašto žene nisu u mogućnosti da pomognu ako su već 0 grupa? Ne razumem se najbolje u te stvari.

Melk, bitno je i da napišeš da li je + ili -.

E ovako ljudi stoje stvari - sutra ako ste u mogućnosti, odete negde pre podne do instituta i samo kažete na prijemu da želite da date krv za Borislava Novakova. Ne uzima se klasično krv nego ide na sledeći način:

- urade vam EKG i neke osnovne analize (rad pluća, srca, pritisak, proveru vena..) i onda vam uzmu uzorak krvi. Nije bitno da li ste 0+ ili 0-

- Nakon par dana vas nazovu i dogovore kada možete da dodjete i donirate krv,

- Doniraju se samo crvena krvna zrnca, 50 grama a ostatak krvi vam se vraća u organizam. Ne boli, nije ništa strašno, traje nekih sat vremena, možda malo duže.

- Legneš i gledaš tv, puste ti film na dvd - ju, ponesete neki od kuće ako hoćete i mašina vam preradjuje krv. Nemoj da vas mrzi, treba čoveku. Ne znaju u kakvom je stanju, ali ima preko 30 godina i verujem da mu je organizam relativno snažan i da će preživeti.

Krv vam se kompletno obnavlja za dva do tri dana, a žene ne mogu da doniraju krv zbog vrste bolesti, šta god to značilo.