Prijava

Mislim da vi mesate religiju i veru. Vera je svest, ona je stalna dok si ziv i svestan. Ona je volja za shvatanjem sveta oko sebe i u sebi.
Kada prestanes da verujes u jedno, to znaci da pocinjes da verujes u nesto drugo. Ili da verujes da ne verujes u ono prvo. E, te stvari u koje mozes da budes ubedjen ili da ih ne prihvatas su religije. One su uslovljene trenutnim stanjem uma i informisanosti.

U svemu može da se nađe dogma i manipulacija..i to nije problem...problem je što se stvari izvrću...nigde, nikad, ni u jednoj reči Isus nije osudio ljubav...čak je i propovedao ljubav...celokupna filozofija mu se svodila na to i na oprost....ljubi bližnjeg svog..s tim što ti je bližnji svako...ali i ne svedoči lažno na bližnjega svog..znači nemoj da te ljubav zaslepi pa da zbog nje uradiš nešto loše..

Ово је један од највећих разлого због којих сам атеиста, да не помињем оне бајке и остало.
Дакле, ако је бог по дефиницији љубав, ако хришћанство пропагира љубав као апсолут, што је суштина хришћанства, зашто пропагира крњу љубав?
Ја не могу да схватим платонску љубав, ја не могу да схватим телесну љубав, тј. могу као крњу љубав, као керов курац. Једина права љубав је заједница ове две. Ако ја НЕ СМЕМ због јебене вере која ПРОПАГИРА ЉУВАВ, да легнем са вољеном особом пре брака, јер је волим и желим са њом и то да поделим, јебем ти ВЕРУ која ПРОПАГИРА ЉУВАВ, а при томе је ГУШИ.

a gde to piše u Svetom pismu?..to da ne smeš da legneš sa ženom pre braka?

Једина права љубав је заједница ове две.

apsolutno..ali da li je ljubav jebanje zbog jebanja?...mislim da svako od nas zna kad je leg'o zbog jebanja a kad zbog ljubavi...i te dve stvari ne treba izjednačavati...a ljudi stalno to rade...

e mi se volimo...zato se jebemo...

ne, vi volite da se jebete, pa se zato jebete...ko je to bio siguran da je prvi seks bio seks za do kraja života?..da je to ta ljubav?

ako ti tvrdiš da si spavao sa ženom zato što je voliš jel to znači da i ona tebe voli i da ćete do kraja života ostati zajedno?..ili samo oćete da se pojebete i za mesec, dva, pola godine posvađate i raziđete?..pa nađete neku drugu ženu i nekog drugog čoveka koga volite...

Šta je ljubav?

evil grin

jel mene pitaš Krejzi šta je ljubav?...

Pa vidim dodali ste ljubav u jednačinu religija/vera pa reko šta predstavlja ljubav?

ahahahaa..jednačina religija-vera pa dodato ljubav...može to i tako da se gleda...matematika, fizika i hemija...

onda mu dođe religija fizika zato što te popa tuče po glavi ako ne naučiš katihizis, vera dođe matematika jer računaš "aha bolje mi je da šatro verujem jer možda zaradim raj", a ljubav dođe neka hemija, procesi neki koji se odvijaju u organizmu...

Ovako...

Hrišćanstvo je učinilo da ljudi mrze uživanje. Da mrziš da radiš ono što ti prija. Da se stidiš kada upražnjavaš nešto sasvim normalno i prirodno kao što je seks ili drkanje. Čekaj, čak i da je jebanje zbog jebanja, bez ikakve ljubavi - sou vat? Šta, kučići se vole pa se zato karaju? Nismo mi ništa više živi nego oni, niti smo manje životinje. Učinilo je da se ljudi stide ljudskog tela, i sopstvenog, ali pogotovo tudjeg. Zašto? Da bi prosulo priču kako je ovaj život jebeni nihil u kojem treba težiti nepostojanju, da bi (šatro) leteo medj oblacima za vjek vjekova (pritom nikako nije monotono i zvuči zanimljivo lol). A ako to ne uradiš - goriš večno. Jebiga. Ko te tero da spavaš žene (kurcem u pičku). Da ne pominjem da vas taj bog (koji vam prepušta izbor - radi kako ja kažem ili goriš večno) voli. A to su inače pravi pokazatelji ljubavi. Neko je pomenuo kako je bog apsolutna dobrota? Ne bih rekao. Zašto je onda osvetoljubiv (Sodoma i Gomora, potop, pakao, večne muke, pičke materine)?Odmazda mu ne dodje kao nešto što može da se ubroji pod apsolutno dobro. Štaviše.

I sad, hoće li neko da mi kaže da je to religija, koja se ne kosi sa osnovima prirode? Da je ispravna? I takodje, hoće li neko da mi kaže da se ne kosi sa zakonima logike i da je NORMALNA?

EDIT: Samo da napomenem da mi se svidja kako Zavisnik razmišlja. To je normalnan način za sagledavanje života. Bez preterivanja i zaludjenosti. Kul.

Gambi postavio si vrlo validna i ozbiljna pitanja. Ona su na mjestu. I na njih treba da se odgovori. Ovaj tvoj post ću kopirati, upamtiti. Pa ću pokušati da odgovorim. Jer na ovo ne smije da se olako odgovori ni da se da bezvezan odgovor. Imaš puno pravo da postavljaš ta pitanja.

By the way, sad sam se malo umorio zbog one diskusije o ekonomiji, cajtgajstu i ostalom. Pa kad budem raspoložen i odmoran pokušaću da dam neke odgovore.

Jer na ovo ne smije da se olako odgovori ni da se da bezvezan odgovor

Evo ja ću odgovoriti na brzinu, jer ne volim da se raspravljam o ovom, glupo mi...

Da ne pominjem da vas taj bog (koji vam prepušta izbor - radi kako ja kažem ili goriš večno) voli. A to su inače pravi pokazatelji ljubavi. Neko je pomenuo kako je bog apsolutna dobrota? Ne bih rekao. Zašto je onda osvetoljubiv (Sodoma i Gomora, potop, pakao, večne muke, pičke materine)?Odmazda mu ne dodje kao nešto što može da se ubroji pod apsolutno dobro. Štaviše.

Pa kako nemaš izbor, je l' ti neko brani da radiš šta hoćeš? Neće te Bog spaliti gromom ako ubiješ nekog, čak će ti i oprostiti ako se iskreno pokaješ. Ali ISKRENO, nema laganja, njega nemoš prevariti :) Zar to nije apsolutna dobrota?
I Bog te ne spaljuje u paklu, nego te jednostavno ne primi u raj.
Ovo je religijski odgovor, jer mislim da vjeru i religiju ne treba miješati, u religiji ima dosta ljudskih "prstiju". Vjera je bitna, moral je bitan, a kad se oprostimo od života ko zna šta će biti...Neka te barem po dobru pamte, i to je nešto...

Gambi kao Džordž Karlin: "...but He loves you!" :)

Imaš puno pravo da postavljaš ta pitanja.

Ješčuo, Gamby? Nećeš na lomaču... Budi srećan.

Извините на офтопику али......зашто не отворите неку тему о лику и делу Светог Саве , или како се то у тренду сада каже "Свети Сава - друштвени паразит или само властелинов син" .....Било би баш занимљиво да чујемо нека мишљења.....

Ja neke od ovih stvari koje Gambi ovde iznosi shvatam malo drukčije, možbiti da je jeretički al' ajde da probam. :)

Da bi prosulo priču kako je ovaj život jebeni nihil u kojem treba težiti nepostojanju, da bi (šatro) leteo medj oblacima za vjek vjekova (pritom nikako nije monotono i zvuči zanimljivo lol). A ako to ne uradiš - goriš večno.

Isus eksplicitno kaže da je Carstvo Božije u nama samima, a ne na oblacima ili ne znam ni ja gde. To bi onda u neku ruku bio ekvivalent nirvani, dok bi gorenje bili nesigurnost, patnja i muke koju svakodnevno doživljavamo. E sad, razlika između nirvane i Carstva Božijeg je u tome što si u nirvani na nekoj nuli, bez osećanja i emocija, a ako u sebi nađeš Carstvo Božije onda odeš na plus beskonačno. Znači, nije u pitanju nihil već nešto što je ipak aktivno.

Što se tiče ovog greha, stida itd. koliko sam ja uspeo da skontam crkva je stavila neuporedivo veći akcenat na to nego što ga je stavljao Isus iz Jevanđelja. Ispalo je da je izbegavanje greha nekako cilj sam po sebi, dok bi u stvari trebalo da bude samo sredstvo za dostizanje većeg nivoa duhovnosti u nama. Što se toga tiče, Isus je propovedao moralnu autonomiju i učio da ljudi treba da postupaju po svojoj savesti a ne po nametnutim normama (npr. nije postio kada je to bilo propisano, isceljivao je ljude subotom itd.). Ako sa te strane posmatraš stvar, još može da ispadne da čovek sam može da odredi šta je grešno a šta ne, a da su zapisana pravila samo neka vrsta smernica koje ti mogu pomoći u tome, s tim sto je svaki slučaj priča za sebe, primera u Jevanđeljima koliko oćeš.

Da ne pominjem da vas taj bog (koji vam prepušta izbor - radi kako ja kažem ili goriš večno) voli.

Pod svim onim uslovima iz prethodnog pasusa, gorenje nije kazna kojom te Bog kažnjava već posledica tvog života koji nije u skladu sa "božanskim" delom ljudske prirode koji se kao nalazi u svakome od nas.

One dve najveće zapovesti bi onda tu bile najzajebanija stvar. Sve ostalo, deset zapovesti, izbegavanje greha itd. imali bi za cilj isto ono što i običan građanski moral, da ti daju osnovne smernice u životu. Dve zapovesti bi bile neki viši nivo moralnosti i duhovnosti koje mogu da dostignu ipak samo odabrani, jer zahtevaju apsolutnu veru, ljubav i poverenje prema Bogu. Jebiga.

Eto tako, zapravo nisam odgovorio ni na jedno pitanje, čisto sam hteo da pokažem da se cela stvar može shvatiti na gomilu različitih načina. U svakom slučaju, to se kosi sa logikom, tu zbora nema. Da li se kosi sa nekom pravom i skrivenom ljudskom prirodom pojma nemam. Džordž Karlin je car. :)

Uf...glava me zabole...uf, uf, uf...
Mogu samo da se slozim sa Che Vu-om i Tetkom i da popijem kafetin.

dok bi gorenje bili nesigurnost, patnja i muke koju svakodnevno doživljavamo.

e upravu si 100% jedna ortakinja radila u gorenju bas se zalila svaki dan kako ce dobiti otkaz i na kraju ga dobila...

Tetka, svidja mi se gledanje na Isusa kao na filozofa, razmišljao sam i ja na tu temu. Opet, to nema veze sa hrišćanstvom. :)