Prijava

то се зове еволуционизам. Те форе назадна култура - напредна култура итд. Има га већ неко време, опстаје и даље. Генетику си положио на неком институту за еугенику?

Slažem se ali to ne znači da ti treba mnogo više od osnovnog poznavanja društvenih mehanizama i zakona da bi raspravljao o ovome... osim ako imaš nešto protiv sociologije, jelte.

Mada ne treba previše ozbiljno shvatati sva istraživanja o prosječnom IQ skoru naroda određenih država zbog razlika u veličini uzorka, da se uočiti jedna 'zakonitost' - u većini tih rang lista najviše pozicije zauzimaju bogate i razvijene države Srednje Evrope i Istočne Azije... a gle čuda u tim državama se naročito cijene rad, disciplina i obrazovanje... nešto što je nepojmljivo za mnogo ljude širom Afrike i Bliskog istoka gdje je ili izražena anarhija ili imaš totalitarni sistem u kojem je dosta ograničeno ono što možeš (ili bolje reći smiješ) raditi i učiti.

Sad, možeš ti uzeti kao argument "Hurr durr, crnje nikad nijesu imale državu kao mi u Evropi... Hurr durr, Egipat se ne računa jer ne možemo sa sigurnošću reći kakva je bila rasna konstrukcija egipatskog društva.", ali ni brojni narodi u Evropi vjerovatno ne bi do mnogo kasnije oformili prve države i krenuli sa razvojem kulture da nijesu bili pod uticajem Zapadnog, odnosno Istočnog Rimskog carstva u srednjem vijeku.

Na istoku je proces formiranja države, pa samim tim i razvoja kulture bio dosta ubrzan prvenstveno zbog postojanja velikih rijeka koje su korištene za stvaranje irigacionih sistema... a ono... aj ti ukroti Jangcekjang, Tigar ili Eufrat bez ogromne radne snage...

Ne znam, sad si sam rekao da poznaješ dobro društvo i istoriju... Evo ja te sad pitam, je li stvarno misliš da bi mi Sloveni ili npr. Germani oformili svoje države u prvoj polovini srednjeg vijeka da nijesmo bili pod uticajem daleko razvijenijih civilizacija...
Mislim ajde, kad smo došli na Balkan bili smo toliko nebitni Vizantiji da su bili u fazonu "pustite budale nek žive kako oće... dok god nas ne cimaju previše."

Takođe, religija je uslovljavala širenje pismenosti, a nepismen čovjek je dosta ograničen po pitanju materijala koji može koristit da se obrazuje... Organizovana religija je daleko kasnije stigla na afrički kontinent npr.

EDIT: A i živimo u vremenu velikog gomilanja i brzog protoka informacija... To samo doprinosi tome da ove 'intelektualno inferiorne' rase uhvate "priključak"

Генетику си положио на неком институту за еугенику?

E jebi ga, post ti je završio na drugoj strani pa viđeh tek kad sam ovaj editovao.

Samo mi reci kakve ovo veze ima sa eugenikom?
Eugenika se bavi 'riješenjima' a ne istraživanjima samog društva odnosno genetskog materijala. Ovo što sam ja iznio su samo društvene zakonitosti i provjerene činjenice vezane za podložnost promjenama određenih fenotipova (mislim na ono za 'ostvarivanje potencijala').

Lik kopa rake, čisto da posmatrate izjavu u tom kontekstu... 07:12

https://www.youtube.com/watch?v=zS5k91B9X2U

еугеником у смислу паралеле са врло сличним размишљањем заступљеним предоминантно у тридесетим и четрдесетим годинама двадесетог века, те служење генетиком ради објашњавања било каквих друштвених законитости. У старту је погрешно доводити генетику у везу с културом, хајде да смо сви 100 посто чисти и одређени по том питању па да имамо о чему да дискутујемо, овако тежи неком социјал - дарвинизму у најбољу руку (да избегнемо reductio ad hitlerum)

разлике у приходима које си навео пре су узроковане таквим ставовима но неким културолошко - генетским обрасцима. Уосталом, друштвене науке у целини су се доста дуго опорављале од уплитања биологије, и то баш у смислу генетике :)))

ko je dozvolio ovoliko duge postove na vukajliji

Dobro, ako baš želiš prepucavanje:

1. Kolonizacija u ranom novom veku - Fenomeni koje si ti opisao kao tlačenje crnaca i drugih vanevropljana jesu rezultati ideologije imperijalizma. Kolonizacija iz ranog modernog perioda blage veze nema s time. Tokom perioda između 15. veka i 1880. godine zauzeto je dva puta manje teritorija nego u periodu 1880-1914. Pre toga su se zauzimali prevashodno obalni položaji i ostrva. Velika eksploatacija i prodiranje u unutrašnjost - posebno Afrike - bili su nemogući dok nisu izmišljeni železnica, penicilin i telegraf. Isto važi i za iskorišćavanje kolonija. Tek u 19. veku se iseljavaju značajne mase Evropljana na druge kontinente, i tek dolaskom industrije počinje velika eksploatacija. Industrijska revolucija je uništila kvalitet života ljudi. Ideologija po kojoj su vanevropljani niži od Evropljana je takođe dete doba imperijalizma - kao i rasne teorije. Tako je lik na mom avataru kažnjavao bilo kakve pokušaje izrabljivanja domorodaca.

(nastavljam u sl. postu)

Care, brate, kad ćeš da baciš taj jebeni mobilni u smeće

У старту је погрешно доводити генетику у везу с културом, хајде да смо сви 100 посто чисти и одређени по том питању па да имамо о чему да дискутујемо, овако тежи неком социјал - дарвинизму у најбољу руку (да избегнемо reductio ad hitlerum)

Ne poredim ja kulturu sa genetskom evolucijom ali mislim da je evidentno da obje postoje. Istina, ova biološka je manje spontana i ima manje prostora za 'nezakonitosti' (mutacije, plus eventualno direktna umješanost ljudskog faktora ako ćemo to da računamo).

Ne treba evoluciju shvatati kao pojam strogo vezan za prirodne nauke. Čak i prije nego su uočene te prirodne zakonitosti raspravljalo se o onim društvenim. Mislim, već u starom vijeku neki pisci primjećuju da društva prolaze kroz različite etape društvenog razvoja... to se npr. dobro vidi na primjeru razvoja porodičnih i svojinskih odnosa koji prolaze kroz dosta slične etape razvoja u preddržavnom i ranom državnom periodu.

Slažem se svakako da društvene nauke ne mogu dostići (ili bar ja to ne mogu zamisliti) nivo egzaktnosti koji odlikuje one prirodne, ali to ne znači da ako ne možemo obavezno govoriti o zakonitostima, da ne možemo primjećivati određene tendencije.

Uostalom, ono što sam rekao da na IQ dobrim dijelom utiču uslovi života je široko prihvaćeno stanovište u nauci... IQ je genotipski svakak uslovljen jednim dijelom ali način na koji koristiš svoj mozak takođe utiče na to koliko će ti isti biti razvijen.
Naravno da ima jako inteligentnih ljudi i u najnazadnijim sredinama ali u takvim sredinama obično nema mnogo čega što bi ti stimulisalo sive ćelije ili ga nema mnogo u poređenju sa onim razvijenijima koje odlikuju jako školstvo, rasprostranjeni mediji...

---------

Okej Care, ja sam se onda loše izrazio. Kapiram da ti ne računaš osvajanje američkih kontinenata pod kolonizacijom zato što tamošnji starosjedioci nijesu poznavali pojam države.

EDIT: I da, reci mi odakle ti počinješ da računaš novi vijek. Od otrkića Amerike, pada Carigrada, renesanse, buržoaske revolucije...

Kakav to mob ograniči pisanje u pretraživaču

Anyway, like I was sayin', shrimp is the fruit of the sea. You can barbecue it, boil it, broil it, bake it, saute it. Dey's uh, shrimp-kabobs, shrimp creole, shrimp gumbo. Pan fried, deep fried, stir-fried. There's pineapple shrimp, lemon shrimp, coconut shrimp, pepper shrimp, shrimp soup, shrimp stew, shrimp salad, shrimp and potatoes, shrimp burger, shrimp sandwich. That- that's about it.

1. Unutrašnjost Latinske Amerike je osvojena po padu španskog režima (primeti kako su svi glavni gradovi bili na obali). Indijanci, koji su u Lat. Americi ostali većina, bili su u potpunosti slobodni od španske vlasti.

2. Uslovljenost kulturom i primer Cigana - Osim što je evolucionizam opet primer imperijalizma, moram naglasiti da je otpor industriji došao upravo u poznom 19. veku, kada je počela masovna eksploatacija domorodaca. Verovatno ćeš se pozvati na činjenicu da je Industrijska revolucija nastala upravo u Evropi, koja ima "sklonost ka Ordnung-u" (teški primer orijentalizma, al' da ne širim priču). Velika Britanija je bila simbol "anarhije" u Evropi, ljudi su o njoj pisali kao o propaloj državi i otelotvorenju svih zla. Da je po tvom, industrija bi nastala u Lincu ili Berlinu, a ne u Liverpulu i Mančesteru. Ciganski problemi su ekonomski, kao i kulturološki (koliko ljudi stvarno misli da su jednaki Ciganima). To stvara otpor ka takvom sistemu.

(nastavljam u sl. postu)

3. a) Afrika najgore pogođena kolonizacijom - Teško. U Aziji su evropski "mandati" doneli daleko masivnija umiranja, propast čitavih naroda, gladi, opijum i slična veselja.

b)Prenošenje robova na američki kontinent, eksploatisanje po rudnicima - Da, jesu prevoženi, ali to nisu činili Evropljani, već sami Afrikanci. Hvatanje i trgovanje robovima su se pojavili daleko pre dolaska Evropljana. Što se tiče eksploatisanja po rudnicima, to je izraženije bilo u Južnoj Americi (Zakatekas, "majka sveg zlata"). U Africi se, bar do doba imperijalizma, trgovalo zlatom koje su Afrikanci sami nalazili (ako misliš da su Afrikanci samo vršljali grančugama, proguglaj šta je Great Zimbabwe).

v) Zasnivanje države gde su Afrikanci obespravljeni (primer JAR) - JAR je doslovno jedini takav primer. Na svaki JAR dođe nekoliko Mugabea ili Mobutua. Afrikanci su bili delovi kolonijalnih sistema (pogotovo u VB, sinovi poglavica su se školovali u metropoli i onda doneli nezavisnost)

(nastavljam u sl. postu)

a ne moraš nastavljati, ok je ovo

3. g) Ne znači ti kakav mozak imaš - Znači, uslov za ulazak u kolonijalnu strukturu, prevodioci su bili katkad bogatiji od poglavica.

4. Danas ne postoje tako razvijeni sistemi eksploatacije - Ma šta mi napriča. Da li znaš koliko puta je do sada neposlušne diktatore u frankofonim zemljama posećivala Legija stranaca u roku od 24h? Znaš li da sve frankofone zemlje u Africi i dalje koriste valute vezane za franak? Zemlje Afrike danas su daleko više eksploatisane nego pre 100 godina.

5. Kod Azijata se ceni disciplina - Razlog uspeha Japana, Kine i "azijskih tigrova" je upumpavanje američkog kapitala (malo manjeg nego u Maršalovom planu) kao i sistem državnog kapitalizma koji su stvorili američki stručnjaci. Da se zadržim na Japanu: japanski obrazovani sistem je rezultat rada nekoliko stotina američkih psihologa, američki obaveštajci su zaustavili velike demonstracije (poput one kada je u toku Korejskog rata iskrcan brod u Nagasakiju). Azijski tigrovi i Kina su jednostavno kopirali japanski sistem.

Umalo da zaboravim:

6. Vanevropski narodi nisu poznavali koncept države - A šta su Ašanti, Gana, Inke, Pa bogami možda i Rapa-Nui?

Ja izbegavam tu podelu, ali mislim da bi najpoštenije bilo početi s pojavom renesanse. Amerika nije bila relevantna bar prvih 100 godina, Carigrad i Vizantija su za Evropu bili nešto što je istrulilo pre par vekova, a renesansni pisci su ti koji su počeli s pričom "novi vek (mi) viljuškom, a srednjovekovni Franak rukom, usta ga jebem".

Velika Britanija je bila simbol "anarhije" u Evropi, ljudi su o njoj pisali kao o propaloj državi i otelotvorenju svih zla. Da je po tvom, industrija bi nastala u Lincu ili Berlinu, a ne u Liverpulu i Mančesteru.

http://www.court-records.net/animation/phoenix-objecting.gif
OBJECTION!!

http://www.court-records.net/animation/phoenix-confident(b).gif
Hah, dobar pokušaj. Znam da si dugo čekao ovaj trenutak ali ti ipak moram srušiti snješka.

http://www.court-records.net/animation/phoenix-coffee(b).gif
Vidiš Care, nameće se jedno važno pitanje - Kako to da si zaboravio više od 8 vijekova dugu istoriju engleske ustavnosti (istina nekodifikovane)?

http://www.court-records.net/animation/phoenix-document(b).gif
Više od šest vijekova prije nego se bilo koja druga iole moćnija država u Evropi (ne računamo dakle San Marino koji je takođe dosta rano, mada kasnije od Engleske donio svoje prve ustavne akte) sjetio ograničiti vlast vladajuće klase, Englezi su zalijepili šamar kralju Magnom Cartom Libertatum iz 1215. godine.

http://www.court-records.net/animation/phoenix-confident(b).gif
Naravno, ne treba zaboraviti ni Peticiju o pravima, Habeas Corpus Act i Zakon pravima koji su takođe donijeti više od 2 vijeka prije deklaracije o pravima građana u Francuskoj koja je kasnije poslužila kao osnova za izgradnju 3 ustava u razmaku manjem od 10 godina.
Pomenuo si i Njemačku... dozvoli me da te podsjetim da je Njemačka jedna od posljednjih razvijenih država koja je prihvatila građansko društvo... i da je tamošnji narod i nije mogao da se pohvali pravima i slobodama kakve su prosječni Englezi uživali već početkom 17. vijeka.

http://www.court-records.net/animation/phoenix-coffee(b).gif
I zato, dozvoli da te obavjestim, da nijesam ja taj koji je upao u klopku...

http://www.court-records.net/animation/phoenix-zoom(b).gif
...već ti!

HAHAHAHAHAHAHA PAZL BOG!