Prijava

Слажем се да не мораш имати мишљење о свему. Уосталом, то смара.
Међутим, кад ти ЗС пређе у навику, то је већ проблем.

Зашто је проблем?

Треба да се исправим. Онима којима је конформизам особина, није.

mož na to ovako da se gleda: zlatna sredina predstavlja ekvilibrijum, a to se nekim ljudima manifestuje kao miran život bez mnogo talasanja. poput ravne linije. asocijacija na ovu ravnu liniju je linija na onim bolničkim aparatima koji prate rad srca. kad je ravna linija na tom aparatu znači da je nastupila smrt. kad linija ide gore-dole, znači živ si! ako ti je život ravna linija - mrtav si duhovno. mora da ide malo gore, malo dole... (još nisam doručkvala pa su mi misli malo zbrkane, ne znam da li sam koherentna....)

Ја сам схватила шта желиш да кажеш.

Треба да се исправим. Онима којима је конформизам особина, није.

И ако је схватимо на тај начин, као медиокритет, мени су људи који се намерно труде да буду другачији тешки медиокритети. Њихово медиокритетство и малограђанштина су много дубљи и искренији, него код оних који се труде да не таласају.

Мислиш као форсирање "Ја сам другачији, види ме, види"?

Зашто банализујете ствари без потребе. Чак, идете у крајности.
Па, не верујем да постоји толико индиферентна особа, да је ништа не занима.
Златна средина је по мени, одступање ( небитно од разлога ) од екстрема. Дакле, то НИЈЕ неимање мишљења, ставова. Једноставно, постоје људи који своје ставове бране нуклеарном силом и особе које не улазе у конфликте зарад доказивања начега некоме. Ако им неко уважи мишљење ок, ако не, опет ок.

Хипнос, да.

ДОПУНА: Али, не само на њих, већ и на све који се труде да буду другачији да би имали неко, у стварности неутемељено, мишљење о себи као вреднијим од других. Ту посебност није израз аутентичности, већ позераја. Чак иако се не труде да своју "посебност" доказују другима, већ позирају сами себи.

Знам. И мени је то одурно.

Па, не верујем да постоји толико индиферентна особа, да је ништа не занима.

veruj mi, ima ih, poznajem nekoliko. bukvalno čekaju da umru.

inače, prezirem ljude koji se upinju da pokažu koliko su drugačiji i posebni, kako su jebeno "svoji". često su prepotentni i iskomleksirani. ako si zaista svoj, onda nećeš imati apsolutno nikakvu potrebu za dokazivanjem. kao da pokušavaju sebe da ubede da su autentični, a ne nas...

veruj mi, ima ih, poznajem nekoliko. bukvalno čekaju da umru.

oni onda ne spadaju u zlatnu sredinu.
ja bih rekla da "zlatnoj sredini" pripadaju osobe koje su "od svega po malo" a nigde do kraja. i takvih je najviše.

Uzmite za primer muziku, zamislite osobu kojoj su komsije i prijatelji metalci, 95% takvih osoba ce i sami poceti da slusaju metal muziku jer prosto zele da se uklope, 1% ce da slusa nesto drugo iz inata da bi se razlikovali, (to su oni koje lemaja navodi) i 4% ce da slusa nesto drugo jer ih prosto ne zanima metal. Zlatna sredina su oni ljudi koji slusaju metal ne zato sto vide bilo sta dobro u toj vrsti muzike vec zato sto je svi ostali slusaju i zato sto ne zele da rizikuju da budu odbaceni jer se razlikuju. Sa druge strane postoje i situacije kada odstupanje od te sredine moze da nas dovede i u opasnost, ljudi su u Egiptu 30godina trpeli jedan rezim i sada su se odjednom setili da im taj rezim ne odgovara, e pa nije bas tako, oni su cekali da se pojave osobe koje su spremne da rizikuju sve i da pokusaju nesto da promene, kada su videli da je to ostvarivo onda su im se svi pridruzili. Ne diraj me, ne diram te, na prvi pogled ovo geslo se cini sasvim ispravnim, ali ako se zloupotrebi i pretvori u ne diraj nikog i nigde se ne mesaj i niko tebe nece dirati, dobijamo geslo mediokriteta i onih kojima je zlatna sredina jedini put. Normalno da se ne trebamo mesati u sve i svasta, a pogotovo ne u tudju privatnost, ali postoje odredjene granice kada je neophodno izdvojiti se i iskazati svoje misljenje kako bi doslo do opsteg napretka ili kako bi se prosto nedostaci drustva ili bilo kakve manje drustvene ili organizacione celine otklonili.

Добри ти ови проценти, Хејз. :)

Po meni je pogrešno izjednačavati pojam "zlatne sredine" sa mediokritetom ili nemanjem stava. Ja zlatnu sredinu ne shvatam kao opravdanje za neuspijeh, već kao ukaz na to da je vrlo često (ali ne nužno uvijek) najmudrije ne ići u ekstreme u bilo čemu.