Prijava

@Mr. Moon
A da je on na primer bio kod lekara i da je uradio sve sto je mogao? Prosao sve faze lecenja i nema mu pomoci? Da se on trudio i borio i radio sve sto je mogao, i da vidi da nista ne pomaze i da su mu lekari rekli da ce umreti za dva dana? (usput primer za tasmanijskog djavola)

@En_Dotter
Stoji da si mrtav, i da ti nista nece znaciti ako je ovo ovako ili onako, ali ima veze zato sto me interesuju razlicita misljenja, ja nisam ovo zapoceo da bi se mirne savesti ubio ako se na kraju ispostavi da mozes svesno da okoncas zivot a da to nije samoubistvo, vec zato sto me interesuje resenje ovog 'problema'...
Fora je sto me grana 'sbbkbb' istorije takodje interesuje ali nisam imao prilika da zalazim u to.
Mozes li mi reci na koji primer samoubistva si mislio u svom prvom komentaru?
"Но немогуће је објаснити људима који су то прихватили здраво за готово, а већ сам изнео све што има о томе да се каже на другој теми."
Ime teme ako nije tajna?

Jebi ga, sad. Ako posmatraš sa hrišćanske strane (a to znači ako misliš da ima Boga), on sve vidi i svemu sudi, i ti si za njega kompletno biće, sa sve svojom podsvešću, i nema izgovora što si nešto učinio podsvesno, i ta podsvest je deo tebe. Ako posmatraš kao da ga nema, onda je ceo svet tvoje igralište...

Ako ga nema, onda samoubistvo nije takvo kakvim se sada vidi, mene interesuje ako Bog postoji, i psihologija svesti coveka...
Ako se covek ubije kao u onom primeru sa mafijasima, ako kazemo da je izvrsio samoubistvo, onda ispada da ovaj sto ga je upucao nije izvrsio ubistvo posto se ovaj prvi sam ubio, zar ne?

Ako se covek ubije kao u onom primeru sa mafijasima, ako kazemo da je izvrsio samoubistvo, onda ispada da ovaj sto ga je upucao nije izvrsio ubistvo posto se ovaj prvi sam ubio, zar ne?

Neee, ako postoji taj Bog, niko nije lišen odgovornosti. Najbolji primer ti je Juda. Razmisli o njemu: da li je Judi po hrišćanskom poimanju krivice oprošteno? On je ispunio proročanstvo o izdaji. Sad, ako je radio po diktatu božje volje, mora mu biti oprošteno, jer je nije imao slobodnu volju, izdao je Hrista jer je bilo suđeno. Ali ako je imao slobodnu volju, kako to da je Bog znao unapred šta će ta njegova slobodna volja uraditi?

Cekaj, zasto Bog ne bi znao unapred sta ce se desiti ako Juda ima slobodnu volju? Malo nema smisla... Zar nije poenta coveka kao zivog bica da ima slobodnu volju i da sam odlucuje?

Naravno, ovom poslednjem moglo bi se prigovoriti da Bog može da vidi budućnost. Avaj, kakva greška u zaključivanju! Ako Bog može da vidi budućnost, to znači da ta budućnost postoji fiksirana, nezavisno od nas, naše odluke, negde u nekom vanvremenskom nepromenljivom postojanju, što opet nas dovodi u poziciju bića bez slobodne volje...

Ako ja vidim planinu u daljini, kao što Bog vidi događaj u budućnosti, to ne znači da ta planina može da postoji i da ne postoji, već samo da postoji, ali je malo dalje od mene, a kad joj se primaknem, ima da iskrsne cela skroz.

Cekaj, videti i citati nije isto - ako on moze da vidi, to znaci da zna sta ce da se desi, kao kada ti neko kaze da ce da predje ulicu i ti znas da ce da predje ulicu, ali to ne znaci da nesto ne moze da ga spreci, a ako cita buducnost to bi znacilo da je buducnost fiksna, zar ne?

Ti misliš, kao: ja imam slobodnu volju. I onda ideš okolo i radiš razne stvari, i u jednom trenutku, kao ja, slomiš nogu. Bog je znao od početka sveta da ćeš ti da slomiš nogu, jer, naravno, on je sveznajući. Gde je onda tvoja sloboda? Ako je on znao, to znači da je on znao tu činjenicu oduvek, i da je ta činjenica postojala na početku univerzuma, fiksna, a ti si samo išao ka njoj. Ako to ne zoveš predodređenošću i nepostojanjem slobodne volje, šta onda zoveš tim imenima?

Ti gledas na buducnost kao na prav put koji ne skrece ili se ne racva ili deli...
Ovo mi je sada palo na pamet kao primer -
sto vise stvari staje na stanu jednog pravca buducnosti, veca je verovatnoca da ce se buducnost uputiti tim pravcem, ali uvek postoji mogucnost da neko zapne i da pokusa da promeni to -
na primer, grupa ljudi zakopava auto, auto je predodredjen da bude zakopan, zar ne? Ali ako jedan lik dodje, kaze likovima da se manu corava posla ili da odu za sto posto ih ceka pivo, oni prestaju sa radom, covek uzima lopatu i otkopava auto. Bog zna da ce da auto bude zakopan ako momci nastave sa radom, ali i zna da postoji mogucnost da njihov posao bude prekinut, pa taj pravac buducnosti ostaje slobodan.

Svašta, znam i ja šta će da se desi sa autom ako momci nastave sa poslom. Nego, znaš, ako ga ima, Bog je svemoguć i sveznajuć, i po toj definiciji, on mora da zna šta će se desiti sa autom, došo momak sa pivom, ne došao, zna pa zna. Jbg, zna. To mu je posao, ako je Bog.

Ali tu ti dolazi slobodna volja momka sa pivom, mozda on dodje, a mozda i ne, to od njega zavisi, i on u svakom trenutku moze da promeni odluku, to znaci da ce ovi momci mozda zatrpavati auto a mozda i ne. E,sad sa 6 i kolko milijardi ljudi na zemlji sa slobodnom voljom zamisli koliko ima mogucih putanja buducnosti, tu dolazi Bog koji vidi sve putanje, koji moze da promeni sve, ali ostavlja sve da ide svojim tokom.

Ali pre svega za samoubistvo treba imati i muda. Nikome od njih nije lako da naudi sebi. A što se crkve tiče, crkva manipuliše svim i svačim. Slali su ljude u krstaške ratove, da se bore do smrti, svesni da će se veoma teško vratiti. Po tvojoj teoriji, svi krstaši su spremni da poginu za crkvu, i samim tim su dosta doprineli svojoj smrti, pa se teoretski i ovo može smatrati nekim vidom suicida. A opet ta ista crkva koja osuđuje ratove, ubistva, i bilo šta drugo, ubijala je sve koji joj se na neki način suprotstave, ratove je započinjala, a ona se bogatila. To jest, najveći su licemeri, ubice i zelenaši. Tako da crkvena učenja i predanja o tome nisu bitna.

Ej, čoveče. Bog (ako ga ima), po definiciji sveznajućeg (jer sveznajući znači onaj koji zna sve, i uvek zna sve), e taj Bog zna putanju svakog protona i elektrona i neutrona, i fotona, i sudar određenog protona i neutrona i sve, sudar jednog svemira sa svemirom, i da li će dinosaurusi izumreti, i da li će doći momak sa pivom, i sve sve, svesvesvesve.... pa od početka univerzuma do njegovog kraja. To znači biti Bog. A inače, kad ja pucam u metu, kad moja volja saopštava metku da treba da pogodi metu, nema ni govora o puštanju stvari da idu svojim tokom.

Тражим тему, а сад да вас двојица не би мешали бабе и жабе пејстоваћу свој пост са неке треће теме. Видим да немате везе шта је слободна воља и слободна воља по хришћанској филозофији:

En_Dotter

Кад морам ја да серем о реликигији који је не подностим поново... ЈЕБО МАТЕР. СЛОБОДНА ВОЉА КОЈУ ВАМА ВЕРНИЦИМА БОГ ДАЈЕ, НИЈЕ ЈЕБЕНО РАДИМ ШТА ХОЋУ! НЕГО:
Ово нисам ја реко, ово су ми испричали ученији људи и што се мене тиче једино валидно овјашњење, а сад серите по мени и тим ученима.
Бејаше једно вече и упитах мудра зналца Исусова ученија шта му је то слободна воља или слобода избора? У питању мојему дадох и некаква одговора, да радим што волим зар не? НЕ! Слобода избора представља потпуно распознавање доброг и лошег и даје ти апсолутну слободу да УВЕК изабереш ДОБРО и никада лоше. То је она права кршћанска слободна воља, док је све остало испреплетано пожудама или неким другим импулсима.
Е сад, овим хришћанство заиста јебе!

Ево и линка који си тражио. Можеш и целу тему прочитати ако хоћеш. Одавде креће моја беседа.
http://vukajlija.com/forum/teme/19522?strana=9#post_966040

Ja nisam pomenuo crkvu, koju i ne volim preterano iz razloga koji sam napisao na pocetku, nego Boga, kao nesto sto treba da spreci nasilje, jedino se ovde pominje zapovest 'Ne ubij'. A dobro me podseti majkumu - a sta ako das zivot za nekog? Klise - skocis i primis metak, ili spases dete od divlje zivotinje a ti nastradas?

Klise - skocis i primis metak, ili spases dete od divlje zivotinje a ti nastradas?

Јој... опет морам да серем о јебеном богу кога не подносим и да објашњавам... А шта је Исус урадио за "нас"? Није ли се он жртвовао за цео овоземаљски народ? Није ли његово дело довољно да инспирише људе да дају СВОЈ живот за ТУЂИ? Није ли то сасвим јебено довољно???

Видим да немате везе шта је слободна воља и слободна воља по хришћанској филозофији

Ja nisam pričao o takvom nečemu, već o determinaciji i determinisanosti. To jesu povezane stvari, i nisu babe i žabe. A što ti mećeš nekog jurodiva kao argument protiv onog protiv čega si i sam... Nekako mi se ne uklapa.