Prijava

U poslednje vreme svedoci smo sve učestalijeg smrtnog ishoda kod pacijenata čija bolest nije ni blizu ovakvog ishoda ( čukljevi, katarakta...) ka i svedoci nebrige i nesavesnog a možda i nestručnog odnosa lekara prema pacijentima, što dovodi do veoma ozbiljnih posledica po sve nas. Posebno je važna korupcija u zdravstvu i šetanje pacijenata koji se leče privatno, od jednog do drugog, a sve u cilju nameštanja poslova jeno drugom. Da je ovo istinito svedoče i veoma žustar bunt o uvođenju fiskalizacije kod njih. Oni se tome protive pod krinkom zaštite tajnosti pacijenata, ali šta bi mogao biti pravi razlog. Interesantna bi bila vaša iskustva i komentari na ovu temu.

Nisam kompetentna da odgovorim na ovo pitanje u smislu da se ne sećam kad sam poslednji put kročila u bolnicu, ali i jesam, u smislu da imam 7, 8 lekara u porodici.

Dakle, sve to što se servira kao "nesavesnost doktora" je u stvari "surovi pokušaj novinara da stvar koju nisu razumeli podignu na kub i dobiju žestoki članak u novinama".

Bilo je skoro na TV-u da je devojčica umrla zbog neke operacije na oku, iako je realno da navedeno nije moguće. Prekid rada mozga iz različitih razloga najčešće je uzrok smrti mladih osoba. I u najvećem broju slučajeva je neki tromb izazvao smrt. Ali se uvek nađe neko ko izvuče korist iz svega toga, tako što na nekog svali krivicu.

Ne kažem da nema neodgovornih, koji ne brinu o pacijentima, ali ovi kojima se ja obraćam za pomoć, su odlični. :)

Tako da mrzim predrasude na tu temu. Obično primedbe imaju hipohondri i totalni laici, koji se ne razumeju, ali misli da znaju više od doktora, pa su im doktori posle krivi zbog njihove neodgvornosti i neposlušnosti.

Posle smrti Natalije Tešić, još jedan težak slučaj pogrešne dijagnoze
Nova drama: Beba tri nedelje u komi!
Četvrtak - 04.06.2009
Dok se Srbija i dalje oporavlja od šoka zbog smrti male Natalije Tešić, čiji je život zbog neblagovremene reakcije lekara prerano ugašen, u Institutu za majku i dete u Beogradu se već tri nedelje još jedna šesnaestomesečna beba I. K. sa sličnim oboljenjem mozga ne budi iz kome. Roditelji dečaka ne žele javno da govore o nesreći koja ih je zadesila, a njegova baka V. K. kaže da je mališan istog dana kada je pao u komu iz jedne privatne ordinacije u Borči vraćen kući uz uveravanje da je sve u radu i nije ništa opasno.
Izvor ALO

iva 98 - imaš sreću da imaš toliko lekara u familiji. Ali ogromna većina nema nigde nikoga u zdravstvenim ustanovama i prepuštena je lutanju od šaltera do šaltera - od lekara do lekara . Po pravilu onaj prvi šalje te drugom, a dragoceno vreme prolazi. Nadam se da i pored toga što imaš lekere u familiji moraš da se složiš da je u zdravstvu korupcija najizraženija, jer bez svega se može ali ne bez zdravlja i ljudi su spremni dati sve samo da ozdrave, a veliki broj onih koji treba da im pomognu to zloupotrebljavaju. Ima i časnih izuzetaka. Evo ti primer: U državnim klinički centrima intervencije i pregledi se zakazuju i po nekoliko meseci unapred za one kojima troškove snosi PIO, ali oni koji plaćaju keš, prolaze odmah. Pa u čemu je razlika među ljudima koji imaju novac i onih koji ga nemaju osim u materijalnom stanju. Zar se mora imati novac da bi se izlečio ili preživeo. Dobrovoljni davaoci krvi krv daju besplatno, a zavodi za transfuziju za debele novce prodaju tu isto krv i prerađevine od iste.Davaoci su imali neke benificije u smislu raznih participacija kojih su bili oslobođeni jer su svojom humanošću spasili najmanje jedam život a često i mnogo više. Zavod za transfuziju je uzeo pare za krv a davaocu je dao jedan sendvič i uskratio mu sve benificije. I na kraju, raspitaj se kod onih koji su zbog nenormalno dugih rokova za preglede u državnim klinikama prinuđeni da idu kod privatnika kako prolaze, a moraju jer u pitanjun je dragoceno vreme, pa kada dođe na red u državnoj instituciji može da bude kasno ili da ga nema.

Slažem se, ali toga ima svuda, pa i u zdravstvu. Ali nisu oni za to krivi, nego politika, država i njihova pravila. Doktori leče, država uzima novac. Skoro sam od oca (koji je takođe doktor) čula za slučajeve koji nisu želeli da dobiju uput za pregled u Prokuplju, jer nisu imali novca za put. A Prokuplje je udaljeno od Blaca čitavih 30 km. Ali takođe znam da im je ćale platio prevoz.

Doduše, Blace je mala opština. Verovatno je drugačije u većim mestima. Ali opet ostajem pri tome da nisu krivi doktori već nadležni u Ministarstvu.

slazem se sa Ivom da postoje jako dobri doktori,ali doktori zakonom uopste nisu obavezni da dobro lece(oko cega se isto slazem sa Ivom da je krivica drzave).Po meni,najveci bezobrazluk je obavezno potpisivanje formulara da lekari nisu odgovorni za svoje greske,ako nesto podje naopako.

pa dobro,to su ipak samo ljudi,i nekad se neka sranja ne daju popraviti...odvratno je to sto traze lovu,i to bez imalo stida.I jos odvratnije je (a znam provereno jer sam student)sto se ispiti masovno kupuju,''sredjuju'',a posle ce neko svoj zivot da stavi u takve ruke...Hipokrat se po grobu prevrce!

Svaki doktor ima svoje groblje

@Djojast: Greške u dijagnozi jesu moguće i događaju se što kod lakših bolesti nije strašno ali se nesrećni slučajevi događaju kod težih stanja gde je svaki izgubljen minut presudan. Greške se gogašaju zato što mnoge bolesti imaju slične simptome a i ne ispoljavaju se simptomi kod svih ljudi isto, naravno da se od lekara očekuje da to odradi tačno i precizno ali nekod to možda nije moguće. A često zaboravimo da su i lekari ljudi da i njih boli glava, da im nije dobro da im skoči pritisak, da imaju loš dan... Niko ne osporava da ima smradova koji su bruka za celu profesiju ali zbog jednog manjeg broja etiketiramo i ljude koji rade svoj posao korektno.
Ne sumnjam da nekom lekaru u karijeri može da se desi da nekog pacijenta pogrešno leči ili da ne uspe iz nekog razloga da ga izleči ali onda ćemo svi da uperimo prstom u njega kao u ubicu zaboravljajući koliko je on ljudi prethodno spasio i sl.
Da ima korupcije ima, ali to je mnogo krupnije od lekara pojedninačno, korupcija ide do ministarstva a to je mnogo krupnija boljka od pojedinačnih jedva prosečnih studenata medicine koji su je teškom mukom završili posle 15 godina pa sad neće da pregledaju bez viskića za inspiraciju.

HEJ!!! Probajte VI da budete malo doktori!!!
Znate li šta to znači!? NIŠTA!!!
U današnjem društvu, svako može (i jeste), lekar! SVI bolje znaju od lekara, svaka baba, zna kako da izleči rak pluća!!!
A o sistemu, da i ne pričam! Sistem je stvoren za komunitičku zamlju, dakle po definiciji, Utopiju. Ne za ovo naše sranje od zemlje! Kako očekujete da neko radi svoj posao, bez motivacije, bez radosti!
Naravno svi volimo svoj posao, ali ima li smisla raditi ga u u slovim u kojima se radi!? Kolko para, tol'ko muzike bre, nema se, ne živi se od milostinje!?
Da li su lekari JEDINI ljudi od kojih se očekuje da svoj posao rade savesno, i iz čista mira! Prošla su vremena, kad su lekari žrtvovali 2o (najboljih) godina svog života, zarad dobrobiti i zdravlja ljudi! Prošla su vremena, kad su lekari bili savesni i odgovorni vidari, koji su svoj posao radili sa puno ljubavi i razumevanja!!!
zar uvek na nama da se slome kola! zar niko više ne drži ljudske živote u svojim rukama!? Šta u stvari vi 'oćete od nas!?!?
AKO ŽELITE DA NAPADATE NEKOGA, NAPADAJTE SISTEM!!!!
MI smo ovde žrtve, MI!!! Medicina je biznis! A ja sigurno nisam kriv za to!
Ili ću se snalaziti da preživim u kapitalističko-globalističkim govnima u koja sam upao, ili zgužvati 20 godina sticanu diplomu, i otići na Kamčatku!!!

Medicus, ako si doktor, bude pošten prema sebi, popričaj sa sobom i priseti se neke svoje greške. Šta si prvo uradio kad si osetio da si na pogrešnom putu ?

Ako nisi, opet isto.

Šta se živciraš, SVI greše (ono "groblje" je figurativno)..

Medicus, svaka ti čast za poslednji post!!!!!

čekaj malo, a zar je medicina posao? zar to nije poziv? i da li ulaziš u to da bi zarađivao kintu ili spašavao živote? ako hoćeš kintu - idi u političare (npr).....

hahahahahah genijalno!

Medikus Darko Richter objasnio xD

Има нечег у томе што Медикус рече. Али, знам толико будућих доктора чије знање може стати комарцу у педу, не бих им поверила миша да му пипну репић.