Prijava

imati prava znači znati da imaš prava i moći raspolagati svojim pravima.

I mi u stvari nemamo nikakva prava. To je zato sto smo shvatili da nemamo nikakva prava. Ta prava su zasticena samo jednim papircetom sto se zove Ustav i zato sto je gomila ljudi rekla "SLUSAJ USTAV" zato sto je ta ista gomila shvatila da ako se ne drzi slova na jebenom papiru, ona moze da ubije samu sebe.
To je gomila koja se plasi same sebe.
A ja sam onaj deo gomile kojeg se gomila plasi.
I upravo palim Ustav.

3;>

"Уводни пост је бесмислен и не капирам баш о чему се ради. Можеш ли га имало појаснити?"

Vidim da kao vrlo elokventni pisci definicija imate problem da shvatite sta sam htela da kazem, ako je problem sisana.. ups..pardon šišana latinica.. mada ne verujem... ima se ovde neki problem sa kapiranjem. Do sada mi se nije desilo da me neko ne razume pa to necu uzeti kao neko zlo.

Uvodni post, molim, ako te zanima mozes ponovo procitati.. i opet... i tako :) ne branim ali me mrzi da crtam jer je tema posvecena odnosu coveka prema zivotinji... naravno ne kao hrane vec kao zivog stvora ali vidim da je oovde jedina opcija nekog odnosa prema zivotinjama ( zena u krevetu) i zivotinja..tacnije njeno parce na tanjiru.

Cristine :)

"kol'ko me mrzi da čitam ovo jer je uvodni post ajme meni..
i "evolucija svesti".. :bljuv:"

pretpostavljam da je to onaj smajlic za povracanje... u redu je zdravo je to s vremena na vreme..

dule345

eto ideje... a vidim vec i da ima kao nesto... verovatno jako duhovito.

Utaku..slazem se sa vecinom onoga sto si napisao.

Na zalost nemam vremena da sedim i smisljam kako bih i sta bih pisala... Ali hvala... i negativne reakcije su dobre reakcije :)

da,jbt,hocu nesto da napisem na temu,ali stvarno ne znam sta bi mogao o ovome pisati :)

Utaku..slazem se sa vecinom onoga sto si napisao.

Sestro, ne slazes se sa onim sto ja pricam, jerbo da se slazes ne bi pisala ovu temu uopste nego bi otisla sa neta i provela vece kako bog zapovjeda i...more, balvan li sam, idem ja da spavam bre, pa sutra mi je ispit iz kvalitativne a ja budala ovde filozofiram!

iznesi svoj stav o tome... :) ako ga imas...

I to je OTAKU, a ne UTAKU!

He he he.. ja u skolice ne idem raspustili se mi osnovci. No, mogao bi mi neko preporuciti kakvu to pametnu temu mogu otvoriti pa da bude milozvucna i blagodetna za vase oci... posto vidim da ste zivotinje bas uzeli na zub. :)

A Otaku, podsetilo me na ime jednog indijanca koje se ustvari kaze Utaku a pise Otaku...

Steta sto se ne slazes sa tim sto se ja slazem sa nekim tvojim spisenijima ovde..

Inace , ovo uopste nije glupa tema samo vecina vas nije ni razmisljala o tome..

Napredak jedne države, društva i čoveka, kao svesnog bića, se ogleda u njegovom odnosu prema životinjama.

Праисторија је прошла дааавно.

Na veliku žalost, ja moram primetiti da mi nismo baš daleko odmakli u evoluciji svesti, koja bi za rezultat imala, porast odgovornosti prema životu bilo kog stvora a da nije čovek.

И самим тим, ниси компетентна да говориш о свести.

Najveći paradoks od svega je taj sto je čovek, kao i svim drugim životinjama, sam sebi nadenuo latinski naziv. Homo - human - humano, mislim da smo vrlo daleko od tog pojma kada je reč o stvorenjima koja ne zavise od nas, već mi od njih.

Можда је требало да стоји asinus или нешто прикладније? Које би ти име човеку дала?

Ovde ne pricam o ljudima.. vec o odnosu ljudi prema zivotinjama.. da li to nesto vredja sto samtram da je covek zivotinja koja je samu sebe uzdigla i imenovala... Nisam razmisljala nikada o tome kako bih nas nazvala.. ali ne bi bilo lepo... definitivno ne tako hvalospevno.

Na zalost, da praistorija je prosla...

Kompetentna ili ne, ipak govorim.

To sto govorim u globalu, ne znaci da mi manjka svesti. Svako se razvija na onu stranu koja mu je bliza...

Za edukaciju i budjenje svesti o necemu,i sam napredak, prvi uslov je imati razvijenu svest. Ne ja sam upravo mislila sve sto sam navela u prvom i uvodnom postu.

Како је могуће будити свест ако је већ имаш развијену. Едукација је широк појам и није потребна свест за то.

Ne razumem kao mislis da zivotinje nemaju nikakva prava i sta je to merilo morala? Vidis stavovi se jako razlikuju u pogledu zivotinja i njihovih prava na zivot.

Животиње имају толико права, колико им ми дамо. Да ниси за равноправност животиња и људи?

Odakle moral, koje su granice i da li mislis da covek zivi sa svojom vrstom u moralnoj zajednici?

Не шири тему даље од домена твоје свести.

Najzanimljivije od svega je to sto ti kazes da nisu samosvesne, to na osnovu statistika i prica ili iz sopstvenog iskustva?

Moje iskustvo kaze suprotno.

Желим да видим методологију твог истраживања, као и све референце на које се позиваш.

Stvar je sto zivotinja ima odredjeni nivo inteligencije i ne messa mnogo razum tamo gde mu nije mesto. Ne kaze se dzaba zivotninjski nagon.

Интелигенција је широк појам. Појасни мало. Дефиниши и разум у овој сфери.

Da li je normalno ubiti zivotinju zato sto je ubila drugo stvorenje ili vise njih, a ubice ipak robijaju, jedu i zagadjuju, disu i trose kiseonik, bica puna svesti i razuma koja ubijaju iz niskih pobuda.

Тема није о правима осуђеника, већ животиња (које нису Homo sapiens sapiens).

puno puno puno vremena ce morati proci jos dok mi dodjemo u taj stadium civilizacije

borba za opstanak,jbg...tako je to kod svih zivih bica

Eclipse

puno puno puno vremena ce morati proci jos dok mi dodjemo u taj stadium civilizacije

Оплоди ме, о премудри Конфучије.

Da, jesam, sto da ne?

Razvijena svest nije isto sto i budna svest. Mogu da ti dam primer coveka kome nesto pricas dok spava... vecinu stvari nece pohvatati ili se nece uopste secati bilo cega sto si mu zborio dok je duboko spavao...

Ako ce mo tako ... sve je jako sirok pojam... u ovom slucaju gledam usko usmereno na zivotinje sa strane coveka. Sta nije jasno?

Hm... ne sirim temu dalje od domena moje svesti. Ti si se ubacio u temu koja nije u domenu tvoje svesti.

Kao prvo, drugo i trece ja nisam istrazivac, kada dugo godina imas zivotinje a pri tom ih ne gledas kao parce mesa, onda pocnes da ih razumes i uocavas ono o cemu uglavnom niko ne pise. Ne znam zasto bi se neko "istrazivanje" baziralo na nekoj metodologiji do pukog kontakta sa zivotinjama i provodjenja dosta vremena u njihovom prisustvu, gledanja reakcija na odredjene situacije... sta tu ima da se postavlja standard izucavanja ?

Jel da ti pojasnim sto ti ne znas ili da pojasnim da bi se ti uverio kako ja ne znam?

Bravo za konstataciju. Naravno danije.. ali izgleda da nisi dobro procitao to sto si citirao.
To je komparacija, jedna sirova komparacija koja bi trebala da bude razumljiva ali na zalost... sta da radim, ne mogu uz svaku rec da kacim i sliku.

Човек са животињама треба да има однос као што и остале животиње имају однос са другим животињама. Питомљење керова и мачака, то је највећи злочин који је човек учинио животињама икад! Направио је од керова пичке понизне, а од мачака лењчуге!

Оплоди ме, о премудри Конфучије.

kad god pozelis milostivi En Dotter

Ja licno mislim da su ljudi i zivotinje ( u ovom slucaju psi i macke i ljudi) jedni drugima prisli iz oboztrane koristi... u neka davna vremena.

Покушаћу из контекста да схватим за шта је био који од твојих одговора.

Ako ce mo tako ... sve je jako sirok pojam... u ovom slucaju gledam usko usmereno na zivotinje sa strane coveka. Sta nije jasno?

Да, све јесте широк појам, док се не приближи датој теми или феномену. Ако се ово односи на едукацију, онда за то није потребна ни трунка свести. Даћу примере на човеку, као једином признатом свесном бићу. Да би био предавач није потребна свест, већ само могућност меморисања података и њихова репродукција. Предавач не мора бити свестан теме о којој прича. Довољно је да све лепо научи напамет и да исприча. Исто тако, они који уче не захтевају свест, већ могућност учења напамет и репродуковања.

Razvijena svest nije isto sto i budna svest. Mogu da ti dam primer coveka kome nesto pricas dok spava... vecinu stvari nece pohvatati ili se nece uopste secati bilo cega sto si mu zborio dok je duboko spavao...

Ај да видим коју ћеш још поделу да напишеш, јер све пишеш невероватно јасно, а увредиш се када ти неко каже да не нема ниђе везе оно што пишеш.
Дакле, будна свест. Да ли се та свест рачуна од отварања очију, или од тренутка када завршимо са јутарњом кафом?

Hm... ne sirim temu dalje od domena moje svesti. Ti si se ubacio u temu koja nije u domenu tvoje svesti.

Слажем се да сам упао у тему без свести.

Kao prvo, drugo i trece ja nisam istrazivac, kada dugo godina imas zivotinje a pri tom ih ne gledas kao parce mesa, onda pocnes da ih razumes i uocavas ono o cemu uglavnom niko ne pise. Ne znam zasto bi se neko "istrazivanje" baziralo na nekoj metodologiji do pukog kontakta sa zivotinjama i provodjenja dosta vremena u njihovom prisustvu, gledanja reakcija na odredjene situacije... sta tu ima da se postavlja standard izucavanja ?

Наравно да мора да има методологију, иначе је обично псеудофилозофирање и ту нема неке растправе. Ако је неко псеудофилозофирање, онда лепо пиши блог или тако нешто. Није форум место за то. Ако ћемо да се гађамо филозофијом ништа нећемо урадити.

Jel da ti pojasnim sto ti ne znas ili da pojasnim da bi se ti uverio kako ja ne znam?

Не знам на шта се односи, али у сваком случају би било под број 1.

Bravo za konstataciju. Naravno danije.. ali izgleda da nisi dobro procitao to sto si citirao.

Опет сам глуп. Не знам на шта мислиш.

To je komparacija, jedna sirova komparacija koja bi trebala da bude razumljiva ali na zalost... sta da radim, ne mogu uz svaku rec da kacim i sliku.

Сировине служе за прављење финалног производа. Не видим производ.

ne, nije da nismo razumeli jer je pisano ošišanom latinicom, msm.. ne izvlači iz konteksta.
samo, govoriš o čoveku, o društvu, zajednici, promenama društvene svesti.. i to sve iz nekog zdravorazumskog, iliti laičkog "pozitivističkog" stanovišta, koje.. ništa lično, ali, nema veze sa životom.
opet, mrzi me da sve ovo čitam, jer sam u gužvi, ali.. uvodni post je mnoooogo.. čudan, u najmanju ruku :)

i da, citira se citat pa onda ono što citiraš pa tatic, s tim što su citat i tatic velikim slovima. vidim da si rekla da ne znam kako to ide, a niko od ovih "palamudara" ti nije rek'o kak' se to dela, zezam se drugari :D

a ti otaku, džubre jedno filozofsko, ne govori o čovek - životinja problematici, nEje tvoj reJon :D