Prijava

Има ако ћеш проћи кроз други ауто. А теби ће при том остати читава кабина.

Па, ако је веровати оној теорији, ако довољно убрзаш, онда и можеш да прођеш кроз други ауто неоштећен.

Којој теорији?
Можеш ти да прођеш неоштећено ако ти ауто остане релативно неоштећен, пошто ћеш наставити да се крећеш приближном брзином.

ovo sa glavom i betonom bi radilo kod kola, al kada bi se kretala na raketni pogon...
nemogu imati dovoljno veliko ubrzanje...

nemogu imati dovoljno veliko ubrzanje...

Не треба им нека нарочита брзина (ако имају масу)
http://www.youtube.com/watch?v=DsOVQZbse4Q

Којој теорији?

Па, теорији тог профе са саобраћајног.

Ја сам разумео да се ради о судару два обична аута. У том случају је немогуће да ће један остати релативно неоштећен и наставити да се креће приближно истом брзином.
У том случају није битна само брзина већ и маса и чврстина материјала од којег је направљен ауто.

(пример у претходном посту :д)

to mislim gm...
tesko da neki prosecni automobil ima 10 tona ili raketni pogon...

Ја сам разумео да се ради о судару два обична аута. У том случају је немогуће да ће један остати релативно неоштећен и наставити да се креће приближно истом брзином.

Па, нигде у поставци не пише да је то циљ. Циљ је да се претрпи мање оштећење и избегну повреде.

У том случају није битна само брзина већ и маса и чврстина материјала од којег је направљен ауто.

То сам поменуо у уводном посту, па рекох 'рецимо да занемаримо чврстину и да претпоставимо да су два иста возила у питању'.

tesko da neki prosecni automobil ima 10 tona ili raketni pogon...

Онда му је свеједно макар се кретао и 300000км/с, пошто ће експлодирати при судару.

imam pitanje.
jel to profesor fizike?

Profesor bezbednosti saobraćaja (nauka usko povezana sa fizikom).

То сам поменуо у уводном посту, па рекох 'рецимо да занемаримо чврстину и да претпоставимо да су два иста возила у питању'.

Онда могу само да поновим оно што су сви већ закључили на овој теми :)
Ако су од истог материјала подједнако ће најебати оба, чак и да се саммо један креће, а други мирује. Да је тачно то што је профа рекао, онај што се креће би мање настрадао, пошто има већу брзину. А то се не би десило.

Не треба им нека нарочита брзина (ако имају масу)

И густину, такође.
Да је аутомобил густине балвана и да иде на ракетни погон, свеједно му је да ли убрзава или успорава, јер ће свакако разбити овог на којег налети.

Mislio sam da li je bas fizicar... Oni vple da zanemare stvarnost i ostanu u fizici i labaratorijskim uslovima...

evo scene gde je prezivljavanje mozda moguce uz dodavanje gasa...

http://www.youtube.com/watch?v=rR985JdUSaA

mada je materijal drugaciji, a i ovo je film...

Ja mislim da znam šta je profa hteo da kaže jer sam gledao neku prezentaciju o bezbednosti u saobraćaju u školi. Imamo čeoni sudar, dakle, oba automobila će sekund posle sudara usporiti do brzine v=0. E sad, kola se retko samo uspore i ukopaju u mestu, već bivaju odgurnuta unazad, tj, odbiju se od mesta kontakta. Čini mi se da će onaj sa većom brzinom i masom imati veće šanse da se ne odbije, već da nastavi svoje kretanje još par metara. To odbijanje u sudaru isto zna da lomi vrat.
http://dominis.phy.hr/~mmarko/SAMP/Seminar2/Neelasticni/neelasticni.gif Kao ovde, samo što bi se oba automobila kretala jedno ka drugom, ali bi ovaj crveni, ako ima veću masu i brzinu, odgurao plavog - brzina plavog bi imala suprotan pravac od brzine pre sudara.
Ako me razumete šta sam hteo da kažem.

http://vukajlija.com/forum/teme/29716-ubrzanje-vozila-pre-ceonog-sudara?strana=5#post_1446109

to ima logike, ali i sam si rekao, "veću masu i brzinu"...
posto ovde govorimo o sili mora imati ili puno vece ubrzanje ili puno vecu masu (ili oba).

Čini mi se da će onaj sa većom brzinom i masom imati veće šanse da se ne odbije, već da nastavi svoje kretanje još par metara.

Али ту ти није битна брзина, већ маса.
Наставиће тај да се креће, али ће то бити компензовано већом брзином при судару.

Profesor bezbednosti saobraćaja (nauka usko povezana sa fizikom).

Ovo sve objašnjava!
Saobraćaj će biti bezbedniji kad se iz njega ukloni (makar i ovakvim eksperimentom) određeni broj učesnika. Manje učesnika - manje udesa!

Саобраћај ће бити безбеднији кад се из њега уклоне професори безбедности који лупају ваке глупости

Profa je bre kralj, nego taj džimijev ortak spavao na časovima :P