Prijava

Карле Сагане, врни се међ' нас.... :-(

Ah, da bi verovao, nije ti potrebno znanje, već vera, logično. To je religiozna mica trakalica.

Ja verujem da postoji Bog jer samo njegovim postojanjem se može objasniti stvaranje nečega ni iz čega. Neko je morao kreirati materijalni svet, jedna striktno duhovna monada koja drži ostale (materijalne i duhovne) monade na okupu.

zar karl sejgn nije bio ateista uostalom? valjda ono što je karl sejgan za ateiste to je si es luis za krišćane. nije ni bitno. jesi ti neki empirista jebem li ti

Neko je morao kreirati materijalni svet, jedna striktno duhovna monada koja drži ostale (materijalne i duhovne) monade na okupu.

Dobro, ako veruješ da je morao :) Samo, znaš, Bog ništa nije morao, kao svemogućem, apsolutnom i samodovoljnom, njemu svet nije bio potreban. Vernici vole pitanje "zašto postoji nešto, a ne ništa", nevernici: "zašto bi Bog uopšte stvorio svet". Oba pitanja su interesantna i zaslužuju mnogo čitanja, svega i svacega.
Još mi nije jasno, zašto ljudi misle da bi morao da postoji neko da bi postojalo nešto? Postavi pitanje: ko je stvorio Boga koji je stvorio svet, i odgovori: niko. Pa ako niko nije stvorio Boga, onda postoji mogućnost da niko nije morao da stvara ni svet?

trebao, morao, jeste, nije a na drugi kraj funkcije stavi boga, pa eto
nisam baš ni primjetio da vjernici vole pitanja tipa zašto i kako

Ja verujem da postoji Bog jer samo njegovim postojanjem se može objasniti stvaranje nečega ni iz čega. Neko je morao kreirati materijalni svet, jedna striktno duhovna monada koja drži ostale (materijalne i duhovne) monade na okupu.

A to iz ničega je nestalo sve poteklo od ljudi koji bi te spaljivali na lomači kontriraš li im. I šta bi s Galilejovom tvrdnjom, obrće li se Sunce oko Zemlje ili obratno? Nije čovek lupao bezveze, no je imao dokaz. Isto i ovi sadašnji naučnici, pružaju dokaze, pokušavaju da proniknu u sve tajne.
Vjeruj ti i ostali u šta hoćete, ne smetate mene, al ako već vjerujete mislimd abi morali da živite "po knjizi" što se veli, nešto poput Amiša, al opet, Amiši su glupi, Bog te više voli kad biješ pedere no kad mu se moliš. Variola vjera.

Personally, I don’t think there’s a Heaven. I think maybe there’s a God, but there’s no Heaven. I think that’s the best news you’re gonna get. You die, and you’re like, “Hey God!” And he’s like, “Yep?” And you’re like, “Where’s Heaven?” And he’s like, “I don’t know who’s telling people that! I’m supposed to make a universe and then another whole amazing place for afterwards?! You guys are greedy dicks down there!” “Well, where do I go?” “Just stand in this room with me now.” “I don’t like it.” “Tell me about it! I’ve been here since 1983.” Or whenever.

Kakav američki Bog :) Da je jevrejski, ruski ili arapski, priča bi bila mnogo pompeznija.

Samo da pitam, postoji li ijedan vozač juga ili golfa dvojke bez krsta u kabini od auta

Саган је чист агностик.... То што га атеисти цитирају га не чини атеистом.... Мада прескачу оне цитате који им баш не одговарају попут ових из прве групе:
http://en.wikiquote.org/wiki/Talk:Carl_Sagan

A to iz ničega je nestalo sve poteklo od ljudi koji bi te spaljivali na lomači kontriraš li im. I šta bi s Galilejovom tvrdnjom, obrće li se Sunce oko Zemlje ili obratno? Nije čovek lupao bezveze, no je imao dokaz. Isto i ovi sadašnji naučnici, pružaju dokaze, pokušavaju da proniknu u sve tajne.

Ne znam zašto kad god neko kaže da veruje ljudi odmah pominju nekakve lomače, ratove? Kakve to veze ima sa mnom? To je sve bila politika, borba za prevlast, za moć, onaj ko misli da su ti ratovi (spaljivanja) vođeni isključivo zbog religije ne poznaje istoriju dovoljno. Ja volim nauku, pratim dešavanja iz nauke, samo ističem značaj metafizike koja se u današnje vreme potpuno izgubila pod uticajem krutog materijalizma. Inače, učenje o monadologiji koje sam izneo jeste učenje Lajbnica, koji zapravo predstavlja jedinstvo fizike i metafizike jer je mnogo doprineo razvoju i jedne i druge. Antitezu njegovom učenju o supstanciji predstavljaju mnogi drugi filozofi, među njima i Volter koji je kritikovao tezu da je ovo najbolji svet od svih svetova, i to je ono što je potrebno da bismo ostvarivali napredak, jasno određenu tezu i antitezu. U današnje doba stao je taj dijalektički razvoj, imamo jednoumlje koje poništava svako drugo viđenje stvarnosti. Ljudi su metafizički zaostali.

Druga stvar, možete li kazati vaš stav po pitanju potrebe Boga u društvu i kako tumačite onu Volterovu izreku sa prethodne strane?

Nadam se da sam opet ostavio neku reč u izlaganju za koju možete da se uhvatite i donosite neosnovane zaključke :)

meni nije jasni zasto neki ljudi misle da nauka iskljucuje vjeru

Зар не може наука једноставно да даје одговор на питање како, а вера на питање зашто?

Зар не може наука једноставно да даје одговор на питање како, а вера на питање зашто?

Мое неко скромно мишљење је да неможе. Тј, може али тај одговор ЗАШТО, давање неког смисла, петљање у морал, ша је добро, ша није, наметање ауторитета, обичаја, неких обреда и слично НЕМА СМИСАО.
Једног дана пар философа су седећи испод дрвета и испијајући пиво дошла до генијалне замисли. Пало им напамет да се крене од празног папируса и на њега уписује само оно што се експериментусом потврди и за шта постоји нешо шо су назвали доказ. И још да може да се обрише или измени уколико се спозна, докаже, објасни и потврди нека истина која је приплижнија апсолутној од тренутно важеће. Дакле, нема лупетања у празно и узимање претпоставки (хипотеза) за истините без провере. И тако настаде научна мисао и научни метод. Једини који функционише, предвиђа, кобјашњава, и свему томе. Остало, због мог редукцијонизма (како рече Владемар) одбацујем. Нетреба нам.

Super, onda taj egzaktan metod daje ti dovoljnu širinu bavljenja... ovaj... čime? Jer ako metod postoji, i primenljiv je na sve, onda nedoumica više i nema, a ako nedoumica ima, metod nije dobar, dragi moj Fedone :)

Зар не може наука једноставно да даје одговор на питање како, а вера на питање зашто?

Kad već citiramo South Park da parafraziram: "Odavno smo naučili da su -izmi mogući za racionalne ljude, ali u rukama iracionalnih ljudi, -izmi uvek vode u nasilje" :)

Valdemare, ako smem da pitam, kakav je tvoj stav po pitanju potrebe Boga u društvu?

ja sam atejista. zasxto ste glupi vjernici decxko?

прађедовска

то ми је искачућа асоцијација сваки пут кад угледам ову тему