Prijava

Sizife, niko ne traži da uprošćavaš imena ulica. (Zapravo, zanima me kako se to uopšte uprošćava ime ulice?) Ono što neki ljudi u Beogradu, gde je najrazvijeniji turizam u Srbiji, predlažu jeste obična transkripcija. Najprostija moguća stvar. Jer stranci - za razliku od nas - ne uče ćirilicu i latinicu, već samo jedno od ta dva. Eto, da ti boostujem nacionalno biće, mi smo savršeniji u tom pogledu. :)
Pa kad stranac kupi kartu i hoće da vidi gde je, ne mora da zna kako se čita ulica na srpskom već samo uporedi slova i ćao. Ok, upravo sam shvatio da bi to mogao i sa ćirilicom, ali je verovatno mnogo teže. Kao kada bi neko od mene tražio da upoređujem kineske ideograme. Poenta je da se osećaju što prijatnije i da ostave što više para.

Ya mogu po russkiy tozhe pisat' latinskim alfavitom, но это очень некрасиво...

Možeš, ali ruski ima standardizovanu internacionalnu latiničnu transkripciju. Nisam siguran da tako nešto postoji za engleski u ćirilicu. I dunno, možda postoji, uputite me.

P.S.

еврогејци

http://www.youtube.com/watch?v=avYnhH95u_0
To je tako duhovito i pronicljivo. Igra reči par excellence. Ti si Aristofan našeg doba.

Hteo sam reći engleskog alfabeta. :)
Ma meni to smrdi na lobiranje kapitalističkih sociolingvista i Nataše Kandić...

Možeš, ali ruski ima standardizovanu internacionalnu latiničnu transkripciju. Nisam siguran da tako nešto postoji za engleski u latinicu. I dunno, možda postoji, uputite me.

http://img543.imageshack.us/img543/4154/iftx.jpg
Ja sam samo reagovao na ovo tvoje:

Smešno je što svi naglašavaju da strane jezike pišu na latinici. A ne, pisaćete ih na ćirilici.

Ruski pišeš na ćirilici, grčki na njihovom alfabetu, arapski arabicom, itd. Transkripcija je isključivo za snalaženje i krpljenje, ne za kompleksan prenos informacija.

Valsinarb90 Па, колико схватам ове деформаторе српског писма у неко латинско, цео проблем лежи у томе што је ћирилица ``компликована`` странцима, па им треба упростити да би њихови развијени мозгови то могли да обраде и схвате. Упростиш је тако што наше улице преведеш на латиницу. Е ту лежи квака...
Прост пример:
1.УЛИЦА КНЕЗА МИЛОША
2. ULICA KNEZA MILOŠA
Шта је овде урађено за странце? Ни у једном једином језику од мађарско-српске границе до шпанске обале и рога Африке, не постоји слово Š. Која им је ``вајда`` од латинизовања језика чија слова не познају? Лакше ће наћи у некаквом за сада непостојећем речнику за странце?

Ако одаберемо да будемо подгузне муве за ове туристе што су дошли код нас у shoping & fucking, можемо да бирамо - да ли да преводимо табле на енглески или неки други језик? Будући да су нам чешћи гости народи са словенског говорног подручја - чеси, пољаци, словаци... можда треба пре њима удовољити? Једини начин да странци оставе више новца јесте да им се пружи боља туристичка понуда, бољи производи и нешто аутентично што је типично за земљу у којој су боравили. Само последње сељачине оду у Египат и донесу мини-Сфингу на којој пише: Greetings from Egypt.БиЈо сам у Егииипат! Ете, и маИцу сам донео оданде.

Или, можемо да будемо паметни као људи у Јерусалиму, па да имамо вишејезичне табле како би се странци лакше снашли. Не, лакше је урнисати сопствено писмо и културу због личне умне неспособности да се проблем реши једноставно.

Странци ретко када знају више од матерњег језика, јер нису као ми приморани да уче и привикавају се другим, већим народима. Немци немају компјутере на енглеском, већ немачком и нема улице са енглеском таблом, јер то је Немачка а не Енглеска. Исти је случај са другим европским државама, а најрадикалније је у Мађарској. Нема ти шта мени да бустујеш национално биће - млади и мало старији Срби поред српског ћириличног писма знају и латинични алфабет, а уз то и један страни језик, не рачунајући бошњачки, монтенегроски, хрватски и друге ``језике``. Они су свој правили задњих сто година, а ми ето свој и даље рушимо и поткопавамо.

Када ме је професор енглеског терао да пишем превод на латиници ја сам га питао зашто, он каже зато што је то енглески језик, и ја му кажем: "А ЈЕЛ ЋЕ РУС ДА ПИШЕ ПРЕВОД НА ЛАТИНИЦИ?" И човек заћутао....

Interesantno je kako se Srbi rado odriču ijekavskog ali spremno prihvatiše latinicu.
Pišem isključivo ćirilicom od petog osnovne ali net jednostavno nije pravljen za ćirilicu.
Ponekad me zabavlja ispisati kompletan formular ili bilo šta i dati Mađarima na uvid. Gledaš ga u oči i posmatraš mu graške znoja kako pupaju...

ali net jednostavno nije pravljen za ćirilicu.

A što?

Ja sam vratio popisivača zato što nije znao da mi popuni formular ćirilicom. Mislim, ne smeta meni što on hoće da piše latinicom, ali moje pravo je da me popisuje čovek koji ima bar prvi razred osnovne.

Pišem i latinicom i ćirilicom, nego me sad trenutno mrzi da stalno pritiskam kad idem na jutjub LATIN.

Znam šta ćeš sad reći, Valdemare, ali jednostavno- nije.
Koliko puta mi samo zabaguje prebacujući da sam jednostavno odustala.

Ja sam vratio popisivača zato što nije znao da mi popuni formular ćirilicom. Mislim, ne smeta meni što on hoće da piše latinicom, ali moje pravo je da me popisuje čovek koji ima bar prvi razred osnovne.

Vratila bih ga i ja.
Smeta mi npr. što profesori u srednjoj miješaju latinicu i ćirilicu. Kad kažem miješaju mislim na jednu jedinu riječ u kojoj upotrijebe i jedno i drugo kao da su najveće dno od fudbalskih huligana koji ispisuju nebuloze po zidovima.
Jest da su pojedinci ali brate dragi...

Ја стално пишем ћирилицом и трудим се да што више пишем њом. Наша је као таква посебна и део нашег културног и националног индетитета.

Волео бих да ћирлица буде једино званично писмо, јер ће се у противном потупуно игзубити.

Када неко каже да енглез не разуме ћирилицу то је глупо јер ни он не разуме српску латиницу. Никад он неће читати "ј" као "ј" него као "џ" и још много тога, као што на пример не зна шта су š đ ž ć č... И Бугари и Руси пишу ћирилицом а када треба да пишу за странце пишу енглеским алфабетом.

@Sizif:
Ne brini, oni to Š čitaju kao S. Pretpostavljam. Upravo sam izvršio induktivno zaključivanje na osnovu jednog primera, ali who cares. :D A primer je:
Gledao sam pisca na YT-u koji pokazuje svoju knjigu objavljenu na raznim jezicima i onda kad je naišao na srpsku, rekao je:
"Apparently, my name in Serbian is Džon Grin" i to "Džon Grin" je pročitao kao "дЗон грин". No, nebitno. Zaboravimo ovo što sam upravo napisao.

Ono što mene više fascinira je

Не, лакше је урнисати сопствено писмо и културу

Imamo dva pisma, ne vidim u čemu je probl... Aaaaaa da, tako je, nemamo. Latinica je proustaška tvorevina, fuj, bljak, papizam! Pa i u Ustavu lepo piše. Ok, ok, u pravu si. Urnisanje žešće. Mada, koliko je meni poznato, predlog i jeste da imena stoje napisana na prelepoj ćirilici i govnjavoj latinici U ISTO VREME NA ISTOM MESTU. Ćirilica naravno iznad latinice, da dominira.

Самчевић - Великосрпски фашисоидни нацисто, ксенофобу и конзервативцу! Ти мора да увек гласаш за Тому или Шекија, јел тако? Е, ко те не зна...

Aaaaaa da, tako je, nemamo. Latinica je proustaška tvorevina, fuj, bljak, papizam!

Predlažem ti da pročitaš ovo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law
Mnogi tvoji komentari predstavljaju varijaciju na takozvani Hitler-argument. Ozbiljno, pročitaj.

Znam šta je Godvinov "zakon". Btw, to je satira.

Ти мора да увек гласаш за Тому или Шекија, јел тако? Е, ко те не зна...

Не готивим ни једног ни другог...никога не волим сем Ђиласа, нек се носе у три пичке материне... Живео краљ...кога као да ни немамо, али хајде, у духу сам монархије.

Ћирилица - наравно! Чим је Бил Гејтс избацио уз ово срање од виндовса навукао сам је .. и пишем ћирилицом, додуше не писаном, штампам је, тако да додирних тачака са латиницом имам само при писању енглеског и то ми је довољно. Чак и размишљам на ћирилици а нисам шешељев и нисам националиста. Једноставно волим наше писмо и оно нас тако лепо разликује од већине ...

Do sada, ovo je verovatno jedini post na ovoj temi koji najpribližnije odgovara mom sentimentu:

Не оптерећујем се тиме које је ''оно право наше'' писмо, шта више драго ми је што имамо два равноправна писма.

–menijesamodosadno

http://tragaci.com/wp-content/uploads/2011/02/palac-gore-33.jpg

СИНАН ЈЕБЕ НА ЋИРИЛИЦИ ИЗАЂИ НА ПЕМИНУТА ПОЉУБИ ОНОГ ШО ЛУТА ФРИСТАЈЛ СИНАН

http://www.youtube.com/watch?v=XK0Fc6Nq_zw

Znam šta je Godvinov "zakon". Btw, to je satira

E, onda si ti satiričar. Postaviš neku tvrdnju, koja recimo u ekstremnosti iznetog stava ide negde na levu stranu tzv. "liberalnog", pomalo u ekstremizam. Onda ljudima koji se ne slažu sa tim paušalno prilepljuješ etikete, pa sve što ide desno od tebe, ti karakterišeš kao krajnje desno. Vičeš "Hitler!" Ali interesantno mi je što se tvoje "levo" povremeno maskira kao individualizam, povremeno kao liberalizam, ali, iskreno rečeno, svaki tvoj konkretan politički stav povodom tema bitnim na ovom području bi mogao da izgovori voditelj CNN-a, bez problema, u programu. Šta je to što te čini privrženog toj liniji?