Prijava

nije reko al nije mogo da ga gleda, osim ako mu anđa privatnim linkom nije slala kadrove pred montažu, sve ga moleći za savet kud rez da napravi

Brate, ako je to što je rekao (to za prikazivanje rata kao crno-belog) u skladu sa tim sinopsisom koij zaista prikazuje samo srpsku stranu kao zločince bla bla, zašto je onda druga njegova izjava netačna? Ti si taj deo izjave kritikovao.

Meni smeta samo ona prva, jer ako nije gledao-kako može znati da je film s te tehničke strane govno? A ti se uhvatio za nešto što je očito i što je kusturica samo istakao.

Свашта. Наравно да је могао да гледа. Ако је хтео. Чак и новинари добијају двд пре премијере.

pa za mene upravo to nije očito. ti u umetnosti, kao autor svog dela (bilo ono film, knjiga ili šta god) imaš umetničku slobodu da radiš s istorijom šta god oćeš, da je interpretiraš kako god oćeš i da ne mariš ni za kakva nacionalna osećanja i istorijske činjenice. u tome je cela stvar, i svaki umetnik koji se usudi da takav postupak kritikuje nema blage veze o čemu govori...

a ti misliš da je ovaj film vrhunska umetnost? mada ga ni ti nisi gledao?

ma jok, ko zna dal ću ga uopšte gledati, ne volim take filmove, mada možda samo zato što je digo tolku buku

samo oću da kažem da treba sačekati sa sudom i da ga ne treba kritikovati iz nacionalističke, autistične perspektive, na koju smo u ovoj zemlji neukih malograđana svikli već pa je smatramo za validnu ktitiku...

da ga ne treba kritikovati iz nacionalističke, autistične perspektive

Zašto je nacionalistička kritika reći da film nije u skladu sa istorijom? Da li je svaki od onih holivudskih kritičara koji kaže da neki istorijski detalj nije u skladu sa filmom nacionalista?

Potpuno je besmisleno kritikovati taj deo njegove izjave, možeš samo kritikovati taj deo gde kaže da je film govno, a da ga nije gledao. Ovako, i ti sam zvučiš ostrašćen, možda i više od kusturice.

Ako će ga već kritikovati, treba kritikovati uspešno/neuspešno realizovanje umetničke ideje. Ima dosta vrhčina filmova o 2. svetskom ratu u kojima su Nemce prikazali kao najveći šljam na svetu, pa eto, Nemci ne pizde. Svakako, kontam da je film kanta, jer ga režira Anđelina, nit' nameravam da ga pogledam.

hahah pa i sam kusturica se u svojim filmovima sprda sa istorijom, i to vrlo duhovito, pogledaj andergraund

jel kapiraš ti, stvar je u principu, on to izjavljuje samo zbog nacionalizma, zanemarujući sasvim legitiman umetnički postupak slobodne interpretacije. i u tome je problem.

treba kritikovati uspešno/neuspešno realizovanje umetničke ideje

Pa? To je i uradio Kusturica. Druga je stvar što se dotakao i istorijskih činjenica, i ne vidim zašto je to zabranjeno za reći i zašto to treba kritikovati. Kao što rekoh...

Da li je svaki od onih holivudskih kritičara koji kaže da neki istorijski detalj nije u skladu sa filmom nacionalista?

Ako je i sam redatelj, valjda bi trebalo da mu je jasno da se u filmu Hitler može prikazati kao Crnac, Ratko Mladić kao Čarli Čaplin, pička kao flomaster, štagod.

pa za mene upravo to nije očito. ti u umetnosti, kao autor svog dela (bilo ono film, knjiga ili šta god) imaš umetničku slobodu da radiš s istorijom šta god oćeš, da je interpretiraš kako god oćeš i da ne mariš ni za kakva nacionalna osećanja i istorijske činjenice. u tome je cela stvar, i svaki umetnik koji se usudi da takav postupak kritikuje nema blage veze o čemu govori...

Наравно да има смисла критиковати филм ако за циљ има пропагирање одређених гледишта. Ако се критикује само тај његов аспект, а не користи се за критику уметничке вредности филма. Мислим на све филмове.

Pa? To je i uradio Kusturica. Druga je stvar što se dotakao i istorijskih činjenica, i ne vidim zašto je to zabranjeno za reći i zašto to treba kritikovati. Kao što rekoh...

pa objasnih ti gore, u stotinama napisanih postova

Da li je svaki od onih holivudskih kritičara koji kaže da neki istorijski detalj nije u skladu sa filmom nacionalista?

i sad šta ovaj pokušaj retoričkog pitanja treba da znači... šta je bitno ako nije u skladu s istorijom, mali milion je takih primera. odgovor na tvoj pokušaj retoričkog pitanja je da taj kritičar nije nacionalista. ali mesje kusturica nije samo reko da se film ne podudara s istorijskim detaljima nego je to uzo za osnov svoje kritike

http://www.imdb.com/title/tt0025913/

I ovaj ima za cilj čistu propagandu, pa je opet odličan.

Ako je i sam redatelj, valjda bi trebalo da mu je jasno da se u filmu Hitler može prikazati kao Crnac, Ratko Mladić kao Čarli Čaplin, pička kao flomaster, štagod.

Ај сад сви да се правимо наивни...
Једно је снимити нешто типа Конана, у шта ће мало ко поверовати, а друго снимати нешто што претендује да буде "филм по истинитим догађајима", или било шта друго што наивни могу да схвате на тај начин.

Warner von Latinsche

http://www.imdb.com/title/tt0025913/

I ovaj ima za cilj čistu propagandu, pa je opet odličan.

Па да. На то сам и мислио. Можеш критиковати то што је коришћен у сумњиве сврхе, али не можеш то користити као средство да му умањиш уметничку вредност.

Наравно да има смисла критиковати филм ако за циљ има пропагирање одређених гледишта. Ако се критикује само тај његов аспект, а не користи се за критику уметничке вредности филма. Мислим на све филмове.

to je još jedan nacionalistički paranoidni spin kome su srbi u poslednjih dvaes godina skloni, da je sve sa zapada propaganda protiv njih. taj film je kao i svaki drugi umetnički proizvod danas, tržišni proizvod, ako išta propagira propagira i promoviše sebe, u pokušaju da zaradi pare, uzimajući usput za temu neki odeljak belosvetske istorije, u ovom slučaju naše. i to je sve

Ova rasprava mi postaje dosadna. Mnjah.

Mislim da ovde vi mešate babe i žabe. Čovek koji ceni umetnost treba da odvoji ličnost umetnika od njegovog umetničkog dela. To što neki meni omiljeni umetnik ima nekakav politički stav, to me nikako ne približava tom stavu. Knut Hamsun je bio nacista. Leni Rifenštal i da ne govorimo. Fon Trir je nacista :). Dali se oduševljavao fašizmom. Ljosa je bio komunista, kao i Neruda. Šostakovič staljinista. Dostojevski je bio kockar, loš čovek i religiozni fundamentalista. Ništa to ne umanjuje značaj njihovih dela. Ali zašto stavljati izjave Kusturice u kontekst njegovog snimanja filmova? On režira kao režiser, a govori kao čovek sa konkretnim političkim ubeđenjima. Šta je rekao? Da je Anđa deo holivudske propagandne mašinerije (mislim da je tu pomenuo i Brusa Vilisa). Ko se sa time ne slaže, taj ne živi na ovoj planeti.

http://www.imdb.com/title/tt0025913/

I ovaj ima za cilj čistu propagandu, pa je opet odličan.

nemoguće je napraviti paralelu između ovog i anđelininog filma. anđin je igrani, ovaj je dokumentarni, totalne suprotnosti. ako ljudi, bili oni amerikanci ili srbi ili eskimi, shvate anđin igrani film kao dokumentarnu interpretaciju istorijskih činjenica, onda je problem u njihovim nedotupavnim glavama a ne u anđi. nije anđa kriva, mi smo govna