Prijava

Pazi, u pravu si sa tim da i drugi jezici imaju svoje finese. Ali evo, ja npr. govorim nemacki od malena. Naucio sam nemacki uporedo sa srpskim (inace, odrastao sam u Srbiji, cisto ako se neko sad pita) i govorim tecno i jedan i drugi, ali i dalje je srpski nenadjebiv za zezanje. Uzmi bilo koji tekst sa Tarzanije, neces na nemackom naci nista slicno tome iz prostog razloga sto taj jezik nije podoban za takvu vrstu zajebancije. Ili zezanje u drustvu ili u kafni za sankom. Ima toga i ovde, ali ni izbliza tako kao u Srbiji. Moja teorija je, da to ima veze sa jezikom.

Kod nas najviše volim dobru hranu, možda sam na to navikla ali ne može ništa da mi zameni našu kuhinju. Volim sve da probam ali na kraju je uvek domaće najbolje :)))

A najviše mrzim tvrdoglavost našeg naroda. Mislim da nema tvrdoglavijeg kolektiva, na primer Kosovo, svaki dan se govori da je naše a od toga nema ništa, i to se odavno zna. :)

Мрзим
Одватан обичај величања нечега а онда кад крене лоше најстрашнијег пљувања истог. Као кад су величали репрезентацију пре оног дебакла у ЈАР пре две године, а кад смо пукли од Ганаца сви кренули да пљују у фазону "знао сам да нема од тога ништа ми смо говна пичке материне". То што не можемо да прихватимо пораз као нормалну животну ствар и наставимо даље тежећи да исправимо грешке већ само кењамо и причамо о прошлим грешкама и како смо знали да ће се оне догодити јер смо говна.

Још одварнију злурадост као на пример ово са Косовом, јесте господо, сви смо свесни да нема од тога ништа али не морате се понашати као да вам је драго што су нам јебени Арнаути отели леп проценат територије, јако је јадно.

Sta volim? Volim srpski jezik. Mislim da ni jedan jezik nije toliko dobar za komunikaciju na emotivnom nivou.

oh majn got, verovatno si i na svahiliju (između ostalih) opštio na emotivnom nivou, pa možemo da se pouzdamo u tvoje poliglotsko iskustvo

Mislim da ni jedan jezik...
Tvrdim da ni jedan jedan jezik...

Кад су балкански Славени примали ришћанство од Визатније, она је већ била истрошена цивилизација, на умору. Последњих 500 година свог постојања, она се само распадала и трунула. Једина добра ствар коју смо од ње добили су фреске (мада се питам да л' је и то добро).

То је став који је наметнут од стране Гибона, који је у незнању и безумном хејту протурио ту причу на запад. Без увреде, али тај став може да има неко ко или није читао ништа озбиљно о Византији, или човек коме из неког разлога иде на курац.
Византија је за Европу тог времена била телевизор у боји.

Кад су балкански Славени примали ришћанство од Визатније, она је већ била истрошена цивилизација, на умору. Последњих 500 година свог постојања, она се само распадала и трунула. Једина добра ствар коју смо од ње добили су фреске (мада се питам да л' је и то добро).

Па задњих 500 година је био врхунац те цивилизације, пробај ти да трпиш Турке, Муслимане и Бугаре који желе да ти пљачкају кућу а још се свађаш са папом који мисли да је нека фаца...

А сад озбиљно. Претера га Ворнере, није то тако, само зато што су били на издаху не значи да нису били на далеко вишем нивоу цивилизацијског развоја од целе Западне Европе.

Manite me tih priča kako su zapadnjaci negostoljubivi i hladni.
Moja keva zbog posla često ide u Švedsku. Prvi put kad je došla tamo, neki Šveđanin sa kojim je trebalo da radi ( prvi put se videli u životu) ju je pozvao kod svoje porodice da prespava, da ne bi čamila u hotelu. Otad je išla jedno 6-7 puta, više se ni ne postavlja pitanje da li može da ostane kod njih ili ne. Dalje, tamo je sve upravljeno prema ljudima. Recimo, niko te neće gledati kao idiota ako izađeš bez majice na ulicu na 40 stepeni, niko muškarca neće gledati kao izroda i bolesnika ako se obuče kao žena. Dalje, ljudi su mnogo ljubazniji prema strancima. Ona je trebalo da nađe autobusku stanicu, čini mi se, i uđe na kiosk da pita gde je. Prodavačica joj objasni i čak se ponudi da je odvede dotle. Keva se sablaznila, to ovde možeš samo da sanjaš. A i pričala mi je o provodu tamo. Kaže da ljudi toliko zarađuju da ne mogu da potroše. Idu na more dvaput godišnje, zajebavaju se po kafićima i šumama kad god stignu, što i nije toliko retko. Tamo čak nema ni krađa, kradu jedino imigranti - Poljaci ili Rumuni.
Tako da, dok me neko ne ubedi kako je to gore od zemlje gde ti se pijani matorac prodere u uvo: JEL SI GLUV MAJMUNE zato što ga nisi čuo da izlazi , Zapad je zemlja snova za mene.

Византија је за Европу тог времена била телевизор у боји.

+10000. Gibon mrtvi i propala zapadnjačka propaganda. Vizantija i Arabljani su bili tate za njih.

GospodeŽebo, ti nisi gledao 'Selo gori'? Pa tamo u Švecke idu subotom na roštilj pa kad se ponapivaju menjaju žene i prave svakojake orgulje!

Види, Византија јесте била цивилизација на веома високом културолошком нивоу, али далеко од тога да је била на вишем културолошком нивоу од Западне Европе од 12. века па надаље. И нег шта нег је била у распаду, док је Западна Европа пролазила кроз средњи век и Ренесансу, Византија је била страшно статична, држала се на истим вредностима већ вековима, зашла дубоко у индоктринирани 'православни неоплатонизам' који деградира човека и његове потенцијале, и без икакве воље за животом и напретком била је цивилизација на умору.
Зато кажем да је лоше за један млад народ, пун живота и потенцијала (који још није знао за термички обрађено месо, а камоли имао иоле напредну културу) да тако рано прими тако тешку статичну идеју и начин живота који је водила далеко напреднија Византија и тиме себе само спута и онеспособи.

ЕДИТ: Арабљани су већ прича за себе, коју не треба у исти кош са Византијом трпати.

Taj nagli procvat Zapada je počeo posle pljačkanja Carigrada. Da li je moguće da je to imalo toliko uticaja na ekonomiju zapadnih država?

Арабљани су већ прича за себе, коју не треба у исти кош са Византијом трпати.

Ali su imali ogroman uticaj na nju, kao i na nauku uopšte.

Зато кажем да је лоше за један млад народ, пун живота и потенцијала (који још није знао за термички обрађено месо, а камоли имао иоле напредну културу) да тако рано прими тако тешку статичну идеју и начин живота који је водила далеко напреднија Византија и тиме себе само спута и онеспособи.

Ne vidim povod za lamentaciju, do leskovački obrađenog mesa stigli bi i ovako i onako.

И нег шта нег је била у распаду, док је Западна Европа пролазила кроз средњи век и Ренесансу, Византија је била страшно статична, држала се на истим вредностима већ вековима, зашла дубоко у индоктринирани 'православни неоплатонизам' који деградира човека и његове потенцијале, и без икакве воље за животом и напретком била је цивилизација на умору.

Европи је добрим делом омогућена ренесанса захваљујући Византији. Ко је био зид који је бранио Европу од Персијанаца, Арапа, па и од Турака? Италијанска култура је спој римског наслеђа и пљачкања те исте Византије. А у време када су Словени примали хришћанство, Византија је изашла из иконокластичке кризе препорођена и под макендонском династијом доживела препород. Бај д веј, Василије Бугароубица, најјачи назив цара икада.

Бај д веј, Василије Бугароубица, најјачи назив цара икада.

А тек на енглеском предркано звучи БАЗИЛ Д БУЛГАР СЛЕЈР!

Мислим да је у томе и поента, у Византији никад не би ни дошло до Ренесансе.