Prijava

taj starozavetni bog ti je jevrejski bog, koji je sav tako nakurčen jer su generalno svi bogovi do tada bili takvi, pa su i oni svog napravili da bude drkoš.

e onda je nekolicini ljudi dokurčilo da imaju takvog boga, i uzeli i smislili hrišćanstvo gde su sebi lepo napravili boga koji će načelno da ih voli i da im prašta ako se samo pokaju.

i to ti je otprilike to...

оно што је џимикс у претходном, обрисаном, посту рекао, сигурно би те много више задовољило. :)

Јесте да сам срао, али стварно без чињеница немам шта да кажем...

То има смисла ако се узме у обзир претпоставка постојања божјег плана, али ту игру улази горепоменута реченица "чудни су путеви господњи". Ако стварно постоји неки курац који треба да се деси онда све то има смисла и божја креација јесте савршена јер се све што се дешава, дешава са разлогом.
АЛИ, ако размишљамо логично, лаички дакле, онда умирање милиона, убиства новорођенчади и такви тестови где се људи наводе на грех, јер грех је и у мислима, не само на делима, немају смисла. И доказују да је Бог погрешио.
Такође, на примеру великог потопа, ако је план савршен, зар он није могао да претпостави да ће народ толико да се "исквари" и ако је могао, опет савршенство, зар није онда то требало тако да буде а не да се Бог умеша и побије гомилчину људи?
Ако је Закон савршен, зар не би онда требало да изузима било какве интервенције од стране Свевишњег. Божји План би требало да је нека врста перпетуум мобилеа који сам себе исправља и дотерује, без спољашњих утицаја Творца.

Isti je to Bog, samo je on svoje ophođenje prema ljudima prilagođavao njihovom civilizacijskom razvoju, iliti "uzrastu", ali sve to ophođenje počiva na suštinski istim zakonima.

Lemi mi uzela reci iz usta. Stari i Novi zavet, nebo i zemlja.

Isti je to Bog, samo je on svoje ophođenje prema ljudima prilagođavao njihovom civilizacijskom razvoju, iliti "uzrastu", ali sve to ophođenje počiva na suštinski istim zakonima.

Хоћеш рећи да је тај Бог, омнипотентан и омнисцијентан какав јесте, свесно посејао семе раздора међу људе? Лаичко питање наравно. лолек

dal si ti normalan jebote, uzeo da traži logiku u religiji! šta si ti duvao majke ti? daj i nama malo :P

elem, znaš šta ti je ovde problem? postavljaš celu priču na principima dobra i zla, koje opet posmatramo kroz prizmu religijskog dobra i zla.

dakle, pitanje nije zašto su bogovi raznih religija toliko zajebani tipovi, pitanje je zašto je ubistvo, u bilo kakvom konteksu i od strane bilo koga, loše delo? pa kao takvo moramo sad da pronalazimo neke izgovore za pogrome koje čine bogovi...

al sve ovo možda može da se podvede pod ono što majke umeju da kažu - ja sam te rodila, ja ću te i ubiti. dakle, ako nečemu daš život imaš pravo i da ga oduzmeš ako ti preterano ide na kurac....

Цовпа, јес' ти то гледао задњу епизоду Саут Парка па отворио тему?

Јовичић
Fazon je u tome što je Bog kažnjavao grešnike, ili plemena koja su iz ovog ili onog razloga otpala od vjere. Bog je kažnjavao i ubijao s ciljem moralne pouke i zastrašivanja, da bi vjerni bili bolji. Ako je tom prilikom i bilo kolateralne štete, barem po Bibliji, ti su svi ljudi na poslijetku spašeni, Hristovim stradanjem na krstu. Svi pravednici iz prethrišćanskog vremena su spašeni nakon što je Isus vaskrsao.

Потписујем....

Исто тако, нпр. да је фараон пустио Јеше одмах након претварања воде у крв и жаба, не би помрла прворођена деца Египћана.Тако да и кривица за то иде на фараона.

Ne razumijem se toliko u teologiju, ali ako pođemo od pretpostavke da Bog postoji, i da je omnipotentan, omniscijentan i omnibenevolentan, onda svu ostalu teoriju kako god znamo moramo prilagoditi toj pretpostavci. Šta god je Bog uradio, u skladu s tim, je dobro iz nekog razloga, koji mi možemo, ali i ne moramo nikada dokučiti, svojim ograničenim umom.

Uglavnom jedna od teorija zašto takav Bog dopušta postojanje zla, jeste zato što je zlo nužno radi postojanja većeg dobra. Da nema zla mnoge vrline ne bi postojale.

Da nema opasnosti, ne bi postojala hrabrost.
Da nema oskudice, ne bi imala smisla velikodušnost.
Da nema ometanja i poteškoća, ne bi bila potrebna istrajnost.
Da nema neizvjesnosti ne bi postojala nada.
Itd.

Dakle, Bog nas je ubacio u neku vrstu video igrice u kojoj imamo mnoge prepreke, neprijatelje i iskušenja, da bi smo očvrsli, jačali u vrlinama, moralno i duhovno se uzdizali, i mentalno, fizički, emotivno i na sve druge načine.

Јовичић је у праву, старозаветни и овај новозаветни су у суштини исти. Јер Исус се спојио са Оцем и постао једно, дакле исти курац је у питању. А и у новом завету се проповеда да ће бити Апокалипсе, четри коња итд. то сам негде и у дефиницији употребио, цитате из Библије, мртви ће да устану и биће пакао на земљи. Дакле, ако је вероватни Библији, опет ће бити најеботине, невини има да страдају што овог садашњег ништа не одваја од оног из Старог Завета.
И још нешто, ако је Божји план савршен то значи да грех не постоји. Јер нико нема слободну вољу. Ако је све већ предодређено омнипотентношћу то значи да је сваки потез већ предодређен. Моје писање је преодређено, ваши одговори, дефиниције, реакције, све. Ако је тако онда грех не може да постоји јер произилази из слободне воље зар не?

stvarno, šta ima toliko loše u tome što je bog s vremena na vreme u fazonu da počisti po kući?

uostalom, niko nije bezgrešan, pa što ne bi povremeno dobijali po pičci?

Po hrišćanstvu slobodna volja postoji. A samim tim i odgovornost za postupke. Pitanje predestinacije je kontroverzno u teologiji, tako da tu ne znam šta je sve i u kojoj mjeri predodređeno.

Mnogo je više kul napisati ''Lucifer je skroz kul tip, prkosi Bogu ima muda'' jel tako valjda misliš da deluješ mnogo kul i ti sam i da se kao šatro razlikuješ od svih...nisi deo opijene mase.
Poštujem ako neko ne veruje u Boga, al kad neko kao poštiva Lucifera samo da bi se nešto razlikovao od ostalih taj mi je u startu kenjator, nemam volje ni da ga saslušam šta ima da kaže.
Takvi su mi u suštini gori od onih prenapaljenih vernika....tj. deluje mi patetičnije od njih, čisto privlačenje pažnje na sebe.

лемаја - Лоше је јер би људи требало да имају слободну вољу, ако је имају онда не би требало да им неко попује и кења због тога, дакле погрешно је на сваки начин.

ПП Пезос - Ту си у праву, ја не кажем да поштујем Луцифера, нити икога, само постављам логично питање.

Јовичић - Немогуће је да постоји слободна воља и Божански план, нешто од то двоје мора да отпадне. И у сваком случају, било да превагне на једну или другу страну Бог није у праву што јебава људе.

Božanski plan postoji, ali je on okvirni plan, uz vjerovatno više mogućih scenarija, a, b, c, d, e i tako dalje, i Bog zna šta će biti u svim tim slučajevima, i isplanirao je tako da u svim tim slučajevima može na kraju da izađe na dobro. A od nas zavisi šta će tačno biti, i stoga mi za to snosimo odgovornost.

Е сад причаш као да ти Бог долази на славу па ти прича шта и како. Не можеш да имаш такав аргумент јер је претпоставка да је Библија и Црква у праву, а тамо нема плана а, б или ц него само један, савршени, непогршиви план.
То је контрадикција која не даје смисла ничему, опет кажем, слободна воља и божански план не иду заједно никако.

Suviše je ovo kompleksna tematika, da bi se smisleno ovde raspravila.
Koga interesuje, neka čita Teodiceju od Lajbnica ili neke časopisne radove o stavovima Dostojevskog.
Ukratko:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Teodiceja

debeli pacov

лемаја - Лоше је јер би људи требало да имају слободну вољу, ако је имају онда не би требало да им неко попује и кења због тога, дакле погрешно је на сваки начин.

po tom principu, svako ima pravo da popuje i da bude popovan. takođe, imamo slobodnu volju da ignorišemo ono što ne želimo da slušamo :)

Božanski plan postoji, ali je on okvirni plan, uz vjerovatno više mogućih scenarija, a, b, c, d, e i tako dalje, i Bog zna šta će biti u svim tim slučajevima, i isplanirao je tako da u svim tim slučajevima može na kraju da izađe na dobro. A od nas zavisi šta će tačno biti, i stoga mi za to snosimo odgovornost.

I Jovičić penetrira u božanski um, again, Jovičić, republičkosrpski Lajbnic

I Jovičić penetrira u božanski um, again, Jovičić, republičkosrpski Lajbnic

U pravu si Filantropofob, gordost je sebi davati za pravo da pričam o stvarima koje ne znam, i kajem se zbog toga. Uvijek postavljate neka uvrnuta pitanja i onda moram da nagađam, a to nije dobro. Znači, jednostavno, mnogo mi toga ne znamo, i ko vjeruje u Boga, vjerovatno će sebi nekad takva pitanja postaviti.

Uglavnom ovdje se dešava slijedeće, neko onako prostonarodski popljuje Boga, religiju ili hrišćanstvo, i onda ja pokušam kontrirati na to pljuvanje, a nisam dovoljno potkovan i za to bi mi trebalo mnogo veće znanje i erudicija, ali bar pokušam kazati neke argumente, koliko ja znam, iako su ti pokušaji nevješti, jer mi je teško ne odgovoriti ništa na takve stvari.