Prijava

Разумем поенту, само ја то не могу. То је моја поента.

Немој да си овца. Увек има смисла постављати питања, да неко није поставио питања и даље би смо јурили мамута да га сушимо за зиму. То о чему ти причаш је менталитет стада и савршено одговара цркви која глуми овна, а овчице за њом.

Нисам, ја сам више некако попут козе, ал' ајд'. Не бисмо јурили мамута, јер мамут није могао преживети ледено доба, но да се манемо сад бедујисања, него да пређемо на ствар.

Ако је Бог нешто створио (а узећемо овом приликом да јесте), зар он нема право да то исто и уништи? Зашто би он морао нама да полаже рачуне и ради оно што ми мислимо да он треба да ради?

У ствари, можда ће ти ово помоћи око разумевања:

ПОСЛАНИЦА РИМЉАНИМА: 9,20-24
А ко си ти, о човјече, да се препиреш са Богом? Зар рукотворина говори мајстору своме: зашто си ме тако начинио? Или зар лончар нема власти над глином, да од исте смесе начини један суд за част, а други за срам? А шта ако Бог, хотећи да покаже гњев свој и да објави моћ своју, поднесе са великим стрпљењем сасуде гњева, који су спремљени за пропаст, Да би објавио богатство славе своје на сасудима милости, које приправи за славу, Нас које и призва, не само од Јудејаца него и од незнабожаца.

"Бог је у Јеврејском поимању био апсолутно слободно биће у односу на све моралне законе и норме. Није се придржавао и није следио нужно морална начела и законе као неке идеје које су стајале изнад Њега, као што је то био случај код Јелина.... Бог је за Јевреје био апсолутно слободан, готово самовољан у односу на свет. Стари Завет је препун убистава, казни, освета, почевши од потопа Нојевог, од убијања Египатских првенаца које чини Бог ... То кад чита један хришћанин он се скандализује, осећа се нелагодно и почиње да тражи неки други смисао. То бива зато што смо ми дубоко зароњени у то јелинско поимање бога." - епископ Игнатије Мидић

Ако је Бог нешто створио (а узећемо овом приликом да јесте), зар он нема право да то исто и уништи? Зашто би он морао нама да полаже рачуне и ради оно што ми мислимо да он треба да ради?

Ово је погрешно на доста начина.
Прво, људи нису објекти.
Друго, опет да се вратим на слободну вољу, ако нас је створио такве одакле му право да и даље има власт.
Треће, то би значило да отац има право да убије сина ако му се не свиђа.
Четврто, одакле му гнев ако је његов план савршен и све је већ записано? Ако је тако као у посланици, онда значи да плана нема. Ако нема плана, постоји слободна воља а ако постоји слободна воља значи да је он индиректно крив што нас је такве створио и нема права да нас кажњава.

Aman ljudi jebo vas taj bog što ubija bebe, Biblija je KNJIGA , a ne Zakonik univerzuma ili neznamnijašta
Stari Zavet nisu pisali apostoli, već su to stara jevrejska predanja
Da, ako postaviš sve bukvalno kako piše u Bibliji, jeste, bog je masovni ubica kome uopšte nije žao svojih postupaka
Al ajde malo razmišljajte izvan okvira
Recimo, Mojsijevo razdvajanje vode. Ko god misli da mu je Bog zaista razdvojio more, a da Mojsije nije sačekao oseku treba da se zapita nad svojim zdravljem.

Људи нису објекти, али јесу творевине.
И као творевина ти не мереш имати онтолошку слободу, јер кад би је ти имао, ти би био бог, зар не?
Што се убиства сина тиче, ти то можеш урадити, јер имаш ту неку врсту ограничене слободе (некако овде волим да употребим израз "аутономија", ваљда превише времена проводим у Војводини) да убијеш сина, али ти то (вероватно) нећеш урадити, јер је то по твом мишљењу грех/срамота/штета/глупост/шта год. Ако немаш аутономију, чему онда сврха позива на покајање?
Што се "плана", на ком толико инсистираш, тиче, ја капирам да је тај план отприлике као "Фар Крај 2"- штагод да урадиш, колико год (мртвих, усраних, мутавих) стражара на раскрсницама да побијеш, колико год одвозао џипова (и покупио зебри, антилопа и осталих украса дивљине), колико год купио дијаманте, узимао калаше, бајонете, бренере и остала чудеса, на крају кампање ћеш морати да се убијеш.

Aman ljudi jebo vas taj bog što ubija bebe, Biblija je KNJIGA , a ne Zakonik univerzuma ili neznamnijašta

Заправо јесте Законик универзума за све аврамске вере.

Al ajde malo razmišljajte izvan okvira
Recimo, Mojsijevo razdvajanje vode. Ko god misli da mu je Bog zaista razdvojio more, a da Mojsije nije sačekao oseku treba da se zapita nad svojim zdravljem.

Мислим да си превише изашао из оквира, јер се море не раздваја до дна кад наступи осека (осим у случају да је Мојсије био толики баја да је успео да направи конопац и довуче Месец до себе).

Заправо јесте Законик универзума за све аврамске вере.

Pa ko kaže da su u pravu? Može neko da pomisli sad ' šta ovaj kenja, tek se ispilio ' ali zašto bi bili 100 % u pravu?
Stari zavet su sastavljali jevreji. I sada, njih egipćani jebu ko mlade majmune, i odjednom udari bolest. Dovoljno je da je neka dečija bolest , nesam školuvala, i da umre dosta beba. Koliko će vremena jednom maštovitom potlačenom Ješi trebati da sklopi priču o Jahvi koji je kaznio klete Egipćane zbog izrabljivanja nebeskog naroda?

Мислим да си превише изашао из оквира, јер се море не раздваја до дна кад наступи осека (осим у случају да је Мојсије био толики баја да је успео да направи конопац и довуче Месец до себе).

Gleda' sam na historiju, nije prešao posred mora lololo već skroz na severu tamo.

Царе, управо си доказао моју поенту, а то је да по божанском плану нема слободе, дакле нема греха а ни логичности у кажањавању људи. Ако стојиш при томе што си рекао.

Gleda' sam na historiju, nije prešao posred mora lololo već skroz na severu tamo.

Чисто убудуће да знаш, Хистори тежи ка популарности, на ка науци и зато се тамо неки пут износе...кхм...непроверене чињенице.

Pa ko kaže da su u pravu? Može neko da pomisli sad ' šta ovaj kenja, tek se ispilio ' ali zašto bi bili 100 % u pravu?
Stari zavet su sastavljali jevreji. I sada, njih egipćani jebu ko mlade majmune, i odjednom udari bolest. Dovoljno je da je neka dečija bolest , nesam školuvala, i da umre dosta beba. Koliko će vremena jednom maštovitom potlačenom Ješi trebati da sklopi priču o Jahvi koji je kaznio klete Egipćane zbog izrabljivanja nebeskog naroda?

Да, али ми не причамо о тачности књиге, већ о томе да је она мање више беспоговорна у смислу поштовања аврамских религија. То је бре време кад се веровало да сунце гори јер је Амон олешио рендом злог бају од батина на некој нилској трошарини, па извуко напоље за украс, а не зато што се на податомском нивоу хелијум претвара у водоник тако што неутрон излази из нуклеуса атома, што је услед повећане температуре и гравитације могуће једино на Сунцу.

zapravo, možda i nije plan, možda su samo smernice

Царе, управо си доказао моју поенту, а то је да по божанском плану нема слободе, дакле нема греха а ни логичности у кажањавању људи. Ако стојиш при томе што си рекао.

Рекао сам да нема онтолошке слободе, али слобода избора свакако постоји, јер

Ако немаш аутономију, чему онда сврха позива на покајање?

(прим. аут.)

ЕДИТ: Нешто си ми много ти с тим плановима, да ниси недобог неки масон, прасон или нешто треће лоло

Чисто убудуће да знаш, Хистори тежи ка популарности, на ка науци и зато се тамо неки пут износе...кхм...непроверене чињенице.

Ancient Aliens ftw. Ne verujem, o ovome su pričali neki priznati istoričari, čak sam i ja čuo za onog ludog matorog iz Battles B.C. No nema veze, takvoj migraciji bi i onako trebali vekovi, šta ima veze ako je jedan vođa umakao egipatskoj patroli

pacove, kapiram šta pitaš, taj problem posredovanja božje milosti, predestinacije i čovekove slobodne volje se vekovima raspravlja među teolozima, pa i među filozofima samo u drugom smislu, kao suprotnost determinizam-indeterminizam. u judeo-hrišćanstvu je to 'rešeno' tim 'ugovorno-zavetnim' odnosom boga i čoveka u kom se oni međusobno priznaju kao dve autonomne volje. posle je došlo do problema, kada se platonizam upleo u hrišćanstvo i čovek počeo da se posmatra kao duša zarobljena u telu. imaš sad varijacija kako su problem slobode rešavali, pavle, pelagije, avgustin... nađi avgustina, dijalog 'o slobodi volje' pa, ako te zanima, pročitaj kako on to 'rešava', možda ti odgovori na neka pitanja, da ga sad ne tupim ovde mnogo

Сад ме већ прошла жеља да сазнам, вратио сам се у стање бола у курцу. А и не готивим филозофе јер доста причају а мало кажу, и опет узимају претпоставке које нису 100% тачне. А и јео сам говна са овом темом, ово не може у потпуности да се докаже никако, нико није скроз у праву нити ће икада да буде. Што се мене тиче може катанац.

Jovicic rece da su neki ljudi bili samo kol. steta. Ako je bog svemoguce savrseno bice, zasto koji kurac, salje potop u kojem ubija i nevine?
Ako je svemoguc, moze samo da pucne prstima i da ti koje je zeleo da ubije nestanu, i da nema stete. Ma ne mora ni da pucne. I tako za bilo sta.
I drugo pitanje, ako Sotona (satana, djavo, Lucifer, Belzebub, itd.) navodi ljude na greh, zasto ih muci posle? Zasto gresnike, koje voli, koji su cinili ono sto on voli i zeli, kaznjava time sto su u paklu, gde ih bicuju, gde je vatra, sumpor, 'ladna kafa?
P.S. Bog ne postoji.
P.P.S. 666

Evo jednog banjalučkog grafita

"Bog je mrtav"
Niče

"Niče je mrtav"
Bog

Lucifer ljude ne voli, ni grešne ni pravedne. Sotona je otac laži i jedini mu je cilj da ljude lukavstvom navede na grijeh, da bi ih kasnije upropastio. Pošto je prognan iz Raja, želi Bogu da se osveti time što bi upropastitio one koje je Bog stvorio i koje beskrajno voli - ljude.

Jovičiću, a što ti ne upišeš bogosloviju zajedno sa Lakijem?

da se biblija ne shvata tek tako doslovno

Ameno.

da se biblija ne shvata tek tako doslovno

Ni Karleušini(Tucaković?) tekstovi se ne shvataju tek tako doslovno, ima tu mnogo dubine koju ljudski mozak ne može da dokuči. To što nekima djeluju idiotski, i ne djeluju savršeno, to je zato što je naš um ograničen da ih shvati.
:христфист: