Prijava

око 50е за један А4 формат

ŠKK?

50 čega?

Koji jezik studiraš, bokte?

Džimi ne možeš tako da generalizuješ.

да, не можеш.
таквих људи има у свим областима. ево, да се опет осврнем на своју струку, неке моје колегице траже од ученика да им издекламују датум и мјесто рођења писца, чиме су му се бавили родитељи и све оне тривије из живота писаца које ти не говоре ништа ни о њему као аутору нити о његовом дјелу а камоли о самом феномену умјетничког дјела.

тако да ово:

То су углавном смор људи који су умели само да уче напамет, па су зато уписали историју, па сад од ученика захтевају ''певање'' лекција, уместо да понекад продискутују о ономе што се проучава. После се питају зашто деца не знају историју.

може да се примијени на све предмете, само замијените историју неким другим и добићете лијепу количину професора који очекују само и искључиво РЕПРОДУКЦИЈУ лекције из књиге или са предвања/часа.

међутим, ту је проблем на вишем нивоу, јер ако је ко икад погледао један наставни план и програм, може видјети која је незамислива количина градива подразумијевана да се обради у току школске године. еј, за "на дрини ћуприју" је планирано 3 школска часа!! уз то, број ученика у разредима је већи, што значи и више времена се губи на испитивање.
зато СВИ професори, хтјели или не хтјели, изостављају добар дио тог предвиђеног материјала (дозвољено је 30% одступања) так да можете да замислите шта би било тек када би се све обрађивало.
е да, ово је исто у србији и РС, зато што ми имамо ваше планове и програме. :)

вани (али и код нас), постоје програми који су ограничени на мали број предмета (6), које ученик бира према својим интересовањима. иако ја не жалим што сам учила математику, физику (поготово!) или филозофију, а касније се тиме нисам бавила, ипак мислим да је ово добро, баш због ове хиперинфлације одређених струка: боље да се дјеца усмјере још у средњој (мада се ја никад не бих могла одлучити тако у другом или трећем разреду) па да онда све то добро и науче, упишу, с правом и разлогом, те факултете и онда буду стручњаци у свом послу.

ja bih vratio stari sistem školovanja koji je bio koncipiran da propušta dalje samo one koji stvarno za to imaju pravo.

тек ћете да видите шта ће бити кад средњошколско образовање постане обавезно. и овако СВАКО завршава средњу, а онда ће тек да буде расуло.

Није математика апстрактна, чакштавише, верујем да је она једина истина у овом свету, кључ ка вишој свести... Немојте се смејати, али имао сам филозофску (ако се таквом може назвати) расправу са пар њих и скапирао сам да ми у овој трећој димензији као заоставштину Ствараоца имамо само Његов алат, њу, ту математику. Јел чуо неко за пропорцију 1.618:1 ? Прогуглајте.

може да се примијени на све предмете, само замијените историју неким другим и добићете лијепу количину професора који очекују само и искључиво РЕПРОДУКЦИЈУ лекције из књиге или са предвања/часа.

Може, али људи који су склони бубачењу и некритичком прихватању свега што пише у уџбенику су такође склонији и да упишу друштвене науке. Ја нпр. не знам ниједног таквог из своје генерације да је уписао електронику или програмирање. И сами знате то.

ЕТ ЛУЛИ

Имаш ти добар предизборни програм, али заборављаш главни фактор, а то је да је студентарија жгадија. И поновићу сваком ако треба и објаснити ако му није јасно. Неће да седи кући код кеве и ћалета, оће диде у проводе, да цеди справу, цепа кошуљу уз Синана и плоди млађане унутрашњанке. А сад реалност, заглавиш на нету, заглавиш на журкама, пропада ти воља да се латиш књиге. Дошао си да свираш курцу. И ја сам имао тај проблем. Једини излаз сам видео у парама који доносе преводи за мој језик (око 50е за један А4 формат) и тако се некако наканчио дучим. Јер све је у мотивацији. Нема ту држава везе с тобом, може направити одређене смернице и ограничења, али исто тако мора да се и позабави онима који су у годинама када требају да студирају, али то не раде, или су позавршавали, а немају посао. Шта сад, прц? Е ту лежи још већи проблем.

чек, али не видим како то нема везе са овим што ја "пропагирам"? :)
па, ако се уписна политика пооштри, онда ће факс уписивати само они који стварно ХОЋЕ и ТРЕБАЈУ (да, лични облик) и МОГУ да га заврше, а они ће и да уче.

наравно, опет једна ограда: ни ја факс нисам завршила на вријеме, много ми је било боље да идем на журке и на фестивале и путујем јевропом, тако сам и обновила једну годину и још продужила апсолвентски стаж, да не мислите да сам све вријеме сједила код куће и штребала (мој мото је био, између осталог, и ово: не постоје јунско-јулски рокови, јер се тад иде на егзит, и не постоји јануарски рок, јер се тад иде на славе и на нове године).
али, кацам учила, онда сам учила. и вољела да учим и гладно учила. а кацам учила, онда ме је и држава награђивала стипендијама. кад нисам: опа, плаћај обнову и трчи да се вратиш на буџет.
све то има смисла.

A možeš zamisliti kako bi ti matematičari i elektroničari razvalili društvene nauke da su ih upisali? Ključ napretka društvenih nauka jeste u tome da k sebi privuku i stvarno pametne ljude, koji inače po default-u upisuju neke ETF-ove. Kada bi njih bilo više na društvenim naukama i te bi nauke napredovale. Zato smatram da treba društvene fasksove otežati, i naći načina da se i malo intelektualne elite privuče. A ne samo, ko što kažeš, ziljave pičke.

Ја нпр. не знам ниједног таквог из своје генерације да је уписао електронику или програмирање. И сами знате то.

ja ih znam dosta, počev od matematike pa sve do elektrotehnike.

Лилу, не покреће нас све исти број октана. Ти кажеш да си учила јер си то хтела. Ја не познајем два одсто људи који уче зато што хоће. Или уче да би скинули то скурца, или зарад пара, или да не би попраљали цеви по Борчи. Има још разлога, али то је већ зашто учимо. Прескочила си део где шта са онима који неће да упишу оно што је држава закуцала на огласну? Где с њима? Добар део ће позаборављати таблицу множења, крстити пајдо, вртети торбицу по парку. А то производи више криминала и илегалних профитера и штети држави, неголи онај вишак на бироу.

„A možeš zamisliti kako bi ti matematičari i elektroničari razvalili društvene nauke da su ih upisali?“

Какве везе има успех у природним наукама са друштвеним...

A možeš zamisliti kako bi ti matematičari i elektroničari razvalili društvene nauke da su ih upisali? Ključ napretka društvenih nauka jeste u tome da k sebi privuku i stvarno pametne ljude, koji inače po default-u upisuju neke ETF-ove.

само мало. ти, прво, хоћеш да кажеш да су математичари и електорничари способни за све. оно, кад су тако добри у тим пољима, како би тек јебали на друштвеним. откуд ти ово, јовичићу? па неки математички генији су практично неписмени, и то не мислим као није их неко добро научио правопису него као да болују од некое врсте аграматизма.
свако има своје поље, или више сличних, у којем је најбољи.

Ključ napretka društvenih nauka jeste u tome da k sebi privuku i stvarno pametne ljude, koji inače po default-u upisuju neke ETF-ove.

stvarno pametne ljude, koji inače po default-u upisuju neke ETF-ove.

stvarno pametne ljude

а овдје си назвао само ЕТФ-овце паметним људима. шта, остали нису паметни? о бого. и паметни људи уписују само ЕТФ? о бого богице.
има различитих врста интелигенције, бајдвеј.

е, а ја знам и неке математичаре који су поприлично глупави, и то не само у смислу познавања других области, него оно, животно глупави. и то не мислим као социјално неукопљени него оно брате пиглу ал знају да рачунају хел јеа!

само мало. ти, прво, хоћеш да кажеш да су математичари и електорничари способни за све. оно, кад су тако добри у тим пољима, како би тек јебали на друштвеним. откуд ти ово, јовичићу? па неки математички генији су практично неписмени, и то не мислим као није их неко добро научио правопису него као да болују од некое врсте аграматизма.
свако има своје поље, или више сличних, у којем је најбољи.

Аминујем. Десна и лева хемисфера мозга су код сваког различито развијене. Неко може дизрачуна корен из 326 на три децимале, неко да нацрта голу жемскињу коју ће дували за 500 јевра. Све има своју примену и реон и не можеш поредити бабе и жабе, децхко.

Какве везе има успех у природним наукама са друштвеним...

Ima zbog G-faktora, opšte, ili generalne inteligencije, ona ti može pomoći i u jednim i u drugim naukama. A nju je lakše testirati matematikom.

Ipak, u pravu si jednim dijelom, znam dosta ljudi koji su stvarno klikeraši za metematiku, ali prilično ograničeni u svemu ostalom.

Ali znam i mnogo ljudi koji rasturaju i matematiku i sve ostalo.
Ipak mislim da je visoka matematička inteligencija dobar indikator uspijeha i na ostalim poljima.

Прескочила си део где шта са онима који неће да упишу оно што је држава закуцала на огласну? Где с њима? Добар део ће позаборављати таблицу множења, крстити пајдо, вртети торбицу по парку. А то производи више криминала и илегалних профитера и штети држави, неголи онај вишак на бироу.

Ima i tu istine

„Ima zbog G-faktora, opšte, ili generalne inteligencije, ona ti može pomoći i u jednim i u drugim naukama. A nju je lakše testirati matematikom.“

Немам појам о чему причаш, али... рецимо да је тако како кажеш... какве везе то што ју је lakše testirati matematikom има са интелигенцијом оних који се баве математиком?

Интелигенција је тако прецењена у савременом друштву. Знам, нажалост, неколико њих који су чланови МЕНСЕ, и ја са својих просечних 117 икуа их јебем у свакој расправи. Чему онда те силне цифре? Нолајферско курчење.

Прескочила си део где шта са онима који неће да упишу оно што је држава закуцала на огласну? Где с њима? Добар део ће позаборављати таблицу множења, крстити пајдо, вртети торбицу по парку. А то производи више криминала и илегалних профитера и штети држави, неголи онај вишак на бироу.

aма! прво, по овој мојој (мислим, не мојој него овој коју заступам) идеји не закуцава држава ништа на огласну, као да се МОРА студирати, него само каже: е, ово сада (ове године) НЕЋЕМО студирати или ћемо студирати МАЊЕ. па онда студира само онај који то и треба да студира, да се не понављам.

дакле, брате, ако те је задесило то да ове године не можеш да упишеш оно што хоћеш - сачекај сљедећу. неће ваљда због тога да се одају допу и проституисању!
осим тога, ово твоје као да имплицира да је онај који нема факс обавезно пајдоман или курва. О!
уз то, шта би им фалило да ту годину нешто (пајсад ово) РАДЕ?

а на западу је чак и уобичајено да се између средње до факса паузира једна година, па то свако искориштава онако како може, да л путује да л ради у меку, да л можда нешто додатно учи.

а то паузирање, само по себи, има многе предности: сазријеш као човјек, и стварно сконташ шта желиш да студираш и радиш у животу, а не оно као код нас одмах послије средње брзобрзо уписуј факс па гдје улетиш и шта ти у том тренутку буде оно кул и фенси и шта су твоје френдице уписале, плус боље процијениш и ситуацију на тржишту рада, па сконташ да је можда она друга опција коју си имао, а коју такође волиш, ипак боља од оне примарне.

рано је да се зна са 18 и 19 шта ће те тачно занимати у животу (а треба то да радиш читавог живота!) и шта ће ти заиста ићи од руке.

Нема појам о чему причаш, али... рецимо да је тако како кажеш... какве везе то што ју је lakše testirati matematikom има са интелигенцијом оних који се баве математиком?

Pa zato što oni koji ne upišu matematičke fakultete možda ih nisu upisali zbog toga što (možda ispravno) misle da ne bi prošli taj test, tj. da ne bi mogli da završe neki matematički ili tehnički fakultet zbog manjka inteligencije.

nije mi bas jasno zasto sluze pravnici(iako planiram da budem jedan od njih)...msm ako je sve propisano u zakonu, koj moj neko ima da brani ili napada. Lepo izadje optuzeni pred sudiju, kazu" Marko Milunovic, ubio 2 osobe". Sudija pogleda u knjizicu, vidi kaznu za to, i lepo procita"Smrt golicanjem"...Mada je awsome ono sto koristi Masrsal u hau aj met jor madr, kad zezne nekog on kaze Lojrd!

„Pa zato što oni koji ne upišu matematičke fakultete možda ih nisu upisali zbog toga što (možda ispravno) misle da ne bi prošli taj test, tj. da ne bi mogli da završe neki matematički ili tehnički fakultet zbog manjka inteligencije.“

А можда не уписују због тога што их једноставно не занима та тематика, а?