Prijava

Lullaby samo dijeli kečeve i ne daj nikome da se provuče bez solidnog znanja! :)

па, кад сам била у настави - то сам и радила, кад год је било заслужено, а фала богу критеријум ми није низак. а дјеца су бре неписмена и необразована, не вјерујеш! али, онда ти дође педагогица, па психологица, па разредни старјешина, па директор, и, поготово, родитељи, па те "савјетују" да попустиш.

али, није најгоре то, него што друге колеге немају исти критеријум, па ти овамо исправљаш криве дрине и мучиш се и нервираш се, а други тралала и одоше кући. поента: не смије се одскакати по критеријумима.

из тога слиједи: на свеопштем плану треба да буду успостављени критеријуми којих ће се сви професори, увијек, држати: прво на плану врсте школе (не мож бити исто за гимназију и ШУП), па онда на плану конкретне школе (ова гимназија је нпр. боља/захтјевнија од оне друге), а одређена врста критеријума и на државном плану, тј. министарства просвјете и културе. да се зна шта се НЕ може толерисати за даљи наставак школовања.

али, сви иду линијом лакшег отпора. настава је дно.

Da stvar bude gora, prilično sam siguran da će sistem za obrazovanje težiti da dodatno pojednostave i učine pristupačnim još nesposobnijoj rulji nego do sada da bismo na papiru imali pola nacije sa fakultetskom diplomom, što ne bi bilo samo zavaravanje, nego zločin protiv naroda.

а што би био и један од начина приближавања/удовољавања ЕУ стандардима: неопходност одређеног процента високообразованог становништва. тако сам чула. :)

volio bih da mi je lullaby bila profanka...

Lullaby, ako ćeš iskreno, nije nama srpski baš toliko smanjen u odnosu na vas. Recimo bilo je dosta zezancije i oko narodne knjževnosti, i oko staroslovenskog, srednjovjekovne itd.

Mada uvijek je nezgodno kada postoje istovremeno i jednojezički i dvojezički smjerovi, zbog tog preklapanja na tržištu rada, tako da se slažem da je to država malo sjebano odradila.

A što se mene lično tiče, meni je drago što pored italijanskog izučavam i srpski.

да, да, умјетници су први на ратним линијама и уопште у ратнохушкачким и планетоуништавајућим манифестацијама.

A, cek malo Luli, ako nisu oni, a onda ko sluzi svakom rezimu ili rezimu pokusaju da pridobije buljuke sirotinje raje i ostrascenih navijaca. Najveci deo ovih danasnjih umetnika jedva cekaju da mogu na neki slican nacin da se proslave. Nije bilo malo takvih primera u ratu u Bosni, ali to valjda i sama znas.

volio bih da mi je lullaby bila profanka...

о, не би. :) осим навече кад се сретнемо у кафани :)

Lullaby, ako ćeš iskreno, nije nama srpski baš toliko smanjen u odnosu na vas. Recimo bilo je dosta zezancije i oko narodne knjževnosti, i oko staroslovenskog, srednjovjekovne itd.

хм, ја знам шта су и како и колико учили кад сам ја ишла на факс: имали смо заједничке испите па сам имала прилику да видим степен незнања што се српског језика и књижевности тиче.
мада, то је било прије болоње, а отад је и сам смјер за српски сјебан.
ајде молим те шибни ми кад стигнеш у пвт списак српских предмета (и да ли су 1-семестрални, 2-семестрални или више), па да, ако нисам у праву, не гријешим више душу кад причам о овој теми. а нешто не вјерујем да на страници факса то има. или ипак има?

nisam ja ni mislio na školu :)

Može, će da bude šibnuto :)

јесу паразити ако друштво треба да буде маса радилица без трунке духовног у себи, онда јесу.

da se vratim nasilno na temu...

ne moze se jasno staviti crta sta je korisno a sta nije. u idealnom slucaju fakulteti generalno nicemu ne sluze osim da jedinku nauce opstem znanju iz neke oblasti i usmere ka jednoj ili drugoj strani kako bi posle nasao neko svoje mesto i posao gde ce na ovaj ili onaj nacin nauciti da bude koristan...

problem nastaje kada usmeravas gomilu ljudi u odredjenu oblast gde nema posla, al za to nisu krivi studenti, vec onaj ko im je dozvolio da studiraju tu (prvo roditelji onda i sistem).

Inace, da li je neko drustveni parazit ili ce to postati - tome tezi, ne zavisi od fakulteta nego od osobe realno...

Stvaraju oni jos kojekakve duhovne klime koje doprinose samo ratu, razaranju, sveopstem neradu i nedisciplini i cemu jos ne. Nemam nista protiv filozofa i umetnika, ali realno ih vec ima previse, a jos ce ih vise biti. Vecina njih su paraziti koji ne rade nista, osim sto trtomude i treba ih prekvalifikovati u poljoprivrednike, rudare, vulkanizere, inzenjere stocarstva (kako se to vec moderno zove) kojih trenutno manjka, a mogu znatno vise da doprinesu razvoju drustva, kako duhovnom, tako i materijalnom. 'De ona tema o komunizmu? lolololo

Šta je ovo, gnev ugnjetene narodne mase? Ja bih vratio feudalizam, da se zna ko kosi a ko vodu nosi, a ne da proleteri šalju umetnike u kampove za prevaspitavanje.

A, cek malo Luli, ako nisu oni, a onda ko sluzi svakom rezimu ili rezimu pokusaju da pridobije buljuke sirotinje raje i ostrascenih navijaca. Najveci deo ovih danasnjih umetnika jedva cekaju da mogu na neki slican nacin da se proslave. Nije bilo malo takvih primera u ratu u Bosni, ali to valjda i sama znas.

Ovo je primer koji dokazuje upravo suprotno. Treba obrazovati stočare, rudare i vulkanizere, da ne bi nasedali na priče raznih mudosera. To se najbolje čini klasičnim humanističkim obrazovanjem i proširivanjem intelektualnih vidika. Ja bih uveo sabrana dela Marsela Prusta pod obavezno u trogodišnje srednje tehničke, pa da vidimo kako će da razmišlja raja kad pročita Prusta.

nisam ja ni mislio na školu :)

о извин'те, занијела сам се превише у ова своја баљезгања :)

problem nastaje kada usmeravas gomilu ljudi u odredjenu oblast gde nema posla, al za to nisu krivi studenti, vec onaj ko im je dozvolio da studiraju tu (prvo roditelji onda i sistem).

па јес, о томе и тртљамо. бар ја :)

____

јовичићу, погледах. отприлике је то то, само у скраћеној верзији, што је више до болоње, и такође уз пар доста већих одступања. било како било, сложисмо се да је политика министарства у том погледу глупава.

Ja bih uveo sabrana dela Marsela Prusta pod obavezno u trogodišnje srednje tehničke, pa da vidimo kako će da razmišlja raja kad pročita Prusta.

Курац. Опасно прецењивање људи. Горе ти да имаш неког ко је прочитао 5 књига па истрипује да је образован, него да имаш неког ко зна да меси лебац, али зна да не зна остало. Ко хоће, лако ће и сам читати.

А око теме, само бројке су проблем. Поражавајуће је што је веће интересовање за друштвене науке, које нису паразитске, далеко од тога, али не би требало да окупирају толико људи. Мада бих проценат високообразованих свеукупно смањила на 5%, плафон.

а што би био и један од начина приближавања/удовољавања ЕУ стандардима: неопходност одређеног процента високообразованог становништва. тако сам чула. :)

Zato sam i rekao. Uništiće i sada minimalnu vrednost domaće diplome.
Kakvi sve ljudi studiraju. Kakvi sve brđani neartikulisani memorišu sto strana teksta mesecima da bi ga u jednom danu delimično i nevešto reprodukovali i učinili ponosnim baba matoroga što je prodo dobra brava da junoša završi za diplomu. A svi koji su zaduženi da urede sistem samo čekaju da se završi radno vreme i smeškaju se.
Ponekad izgleda kao da stvarnost troluje. Svrstati ljude sa nulom reproduktivne stposobnosti u isti rang sa onima koji se, mimo blago rečeno osrednjeg fakulteta, trude da rade na sopstvenom usavršavanju i još im davati prednost u zavisnosti od eventualnog postojanja korupcije ne radi dobro nikome. Čak ni njima lično, jer ionako ceo život samo čekaju da umru.

Курац. Опасно прецењивање људи. Горе ти да имаш неког ко је прочитао 5 књига па истрипује да је образован, него да имаш неког ко зна да меси лебац, али зна да не зна остало. Ко хоће, лако ће и сам читати.

jako lep komentar... znanje je i biti svestan onoga sto ne znas ili u cemo nusu dobar

Ja bih uveo sabrana dela Marsela Prusta pod obavezno u trogodišnje srednje tehničke, pa da vidimo kako će da razmišlja raja kad pročita Prusta.

E jednoga dana, ako Bog da, možda i ja pročitam "U potrazi za izgubljenim vremenom".
Nije da ne bi volio, ali nije ni da imam trenutno vremena i volje.

Sistem obrazovanja ima fundamentalan nedostatak. Predavač i ispitivač (ocenjivač) nikako ne smeju biti ista osoba. Najbolje bi bilo da se znanje proverava celoj generaciji studenata, istovremeno, testom koji obuhvata celo gradivo.

Najveći problem je što bi nekom moglo da padne na pamet da isti test da i profesorima našeg univerziteta.

Vidis Valdemare, ja bih uveo u osnovnu skolu kombinatoriku, mehaniku, funcionalnu analizu i optiku, ali bi od toga bilo isto vajde koliko i od Prusta. Dobro, možda malo više, jer je kombinatorika najjasnija u tom uzrastu. I ovo malo lektire sto se sada cita se u glavi prosecnog srednjoskolca deli na kurvaćet'ne, perverznjake, dukatlije i dosadne. Sve to treba poslati, milom ili silom, na dobrovoljne radne akcije, pa da vidiš kako će sve da im bude jasno nakon par meseci.

Vidis Valdemare, ja bih uveo u osnovnu skolu kombinatoriku, mehaniku, funcionalnu analizu i optiku, ali bi od toga bilo isto vajde koliko i od Prusta. Dobro, možda malo više, jer je kombinatorika najjasnija u tom uzrastu. I ovo malo lektire sto se sada cita se u glavi prosecnog srednjoskolca deli na kurvaćet'ne, perverznjake, dukatlije i dosadne. Sve to treba poslati, milom ili silom, na dobrovoljne radne akcije, pa da vidiš kako će sve da im bude jasno nakon par meseci.

Čvrsta ruka, sviđa mi se. Tako se odgajaju poslušni i korisni članovi društva.

Sistem obrazovanja ima fundamentalan nedostatak. Predavač i ispitivač (ocenjivač) nikako ne smeju biti ista osoba. Najbolje bi bilo da se znanje proverava celoj generaciji studenata, istovremeno, testom koji obuhvata celo gradivo.

е, видиш, то екстерно оцјењивање је најјача ствар - не знаш ко те осјењује па не можеш ти и старци и кумови да утичете на њега, а сви оцјењивачи морају да се држе истог, прописаног критеријума, а што онда обавезује професоре да предају све, и да предају добро, да се труде и да мотивишу и да науче ученике. да преузму одговорност за свој рад, јер ће се онда они вредновати на основу резултата својих ученика.

Najveći problem je što bi nekom moglo da padne na pamet da isti test da i profesorima našeg univerziteta.

ако, ако. прво то па тек онда тестирање студената.

убр, ово се у неким врстама школа већ одавно примјењује (не мислим само на "државну матуру", мада би и то био корак напријед), и даје јако добре, ако не и одличне резултате.