Prijava

а хтедох да питам, је л' читао неко одавде "коцкара" и "идиота"?

Oba romana su odlična, Kockar malo slabiji, ali možeš da ga pročitaš u jednom dahu, pošto je nevelika knjižica, nema ni 200 strana. Kažu da ga je Dostojevski napisao za noć. Zato verovatno ima malo manjkavosti, nemotivisanost i neverovatnost nekih delova radnje, npr. Idiot je veoma kompleksan. Ako mene pitaš, ide mi po kvalitetu odmah iza Braće Karamazova. Preporučujem. Samo, ako mrziš kilometarske ruske romane, Idiota zaobiđi. :) Mada bi bila šteta.

коцкара је баш написо да би што пре отплатио коцкарске дугове :)

Ја оставим обавезу за задњи час и за ноћ напишем семинарски за 7 на 8, а он човек створи уметничко дело.

"идиота"

Taj mi je roman bio po kući odavno. I kad mi je bilo baš dosadno uzmem da ga čitam i stignem do pola. Posle pola godine uzmem opet da čitam, stignem do pola i prekinem. Tek sam ga prošlog ljeta pročitala. Jes težak roman i veliki. Ako uzmeš da čitaš obavezno piši imena likova na nekom papiru da ti se ne pomiješaju i plus za sitne bilješke. Roman je mnogo dobar, kraj originalan, neobičan za Dostojevskog. Dosta likova, dosta dogadjaja i detalja ali bitno je da ne odustaneš na polovini, đe sam ja dva puta odustala. Jer je baš na tom dijelu malo težak ali ostalo je dobro. No ne znam koliko ti znači moje mišljenje jer ja posebno volim Dostojevskog pa sam vjerovatno malo subjektivna. :)

не, напротив, баш волим руске класике (па кад сам читао толстоја и његов "рат и мир" могу ваљда и ове две). за неку од те две књиге (нисам сигуран сад коју, поодавно је било) сам чуо критику од једног човека, који је добро поткован литерарно, да потпуно заокрене размишљање човека. он је читао први пут, након тога почео да пије, кад је читао други пут развео се од жене. више ми делује да би то могао да буде "идиот".
него нешто мислим да ће боље да ми легну сад, него кад сам читао ономад за лектиру са 16-17 година толстоја, достојевског, гогоља. ипак, средњошколац не гледа на то да чита због себе и свог духовног уздизања, него чисто као обавезу јер ће се то оцењивати у школи.

е видиш, карамазове, злочин и казну, рат и мир (додуше, то је било факултативно, ван лектире), карењину сам читао, а чак и тад ми нису биле напорне те књижурине, а поодавно сам обећао себи да ћу да их читам поново тек кад будем мало зрелији, јер је било јасно да их тад не могу схватити у пуном смислу.

Моби Дик од Мелвила, онако комплет.
Форест Гамп од Винстона Грума - заобићи у широком луку.
Поједини делови Јадника - Викторе, брате, имамо представу како изгледа канализација, не треба ти 70 страна о фекалијама. Али зато су неки други делови кобјаснили.

он је читао први пут, након тога почео да пије, кад је читао други пут развео се од жене. више ми делује да би то могао да буде "идиот".

Хаха, ако је због романа почео да пије и развео се од жене, стварно је идиот.
Додуше, мене је "Златни павиљон" Јукија Мишиме ужасно потресао, али пијем већ одавно, а и брак ми је стабилан, тако да јеби га.

Izborna nastava u gimnaziji; u biti to što si i sam napisao- na kraju drugog razreda izabereš predmete iz kojih ćeš imati, pored redovnih, i dodatne časove gdje učiš detaljnije o onome što si izabrao, pa tako imaš ponuđeno u paru: bosanski i engleski, matematika i fizika, hemija i biologija, geografija i historija, + treći izborni: psihologija ili informatika.

Ово ми се јако свиђа, без зезања. То би требало и код нас да уведу. Што би неко кога боле курац за биологију (након што је савладао неопходне основе, наравно), слушао о биологији, кад може о нечему што га занима?

Pa upravo to Mićko, i onda većina izabere onaj par predmeta koji je najviše vezan za fakultet koji namjerava upisati. I ta nastava bude mnogo uspješnija u školama koje su u manjim mjestima; npr. u mom slučaju je bilo nas 11 na tom paru predmeta, i normalno lakše je i bolje raditi sa 11 nego 33 učenika. Inače, mislila sam da je to svugdje tako.

Ja bi voleo da se vratim unazad kroz vreme i da oderem Tolstojevske od batina. Uveli su umetnost tupljenja kurca do besvesti i stvorili armiju kurcotupitelja koji i dan danas pisu u tom fazonu.
Koliko ne valja Fenimor Kuper njegovi djubre-vesterni (a isto imaju armiju sledbenika), toliko ne valjaju ni njihovi kapitalci od 300 kila, samo na drugi nacin. U stvari, ja sam oduvek mnogo citao i izmedju ostalog citao sam i njih kad nisam imao drugo. A mnogo puta sam doziveo da tim knjigama navodno budu odusevljeni ljudi za koje znam da slabo citaju i da su inace tupi ko reza.

Mene su mnoge poznate i priznate knjige žestoko smorile. Neke od njih nisam ni pročitao do kraja. Jbg, moguće da ih nisam ukapirao, kakogod.

Ja bi voleo da se vratim unazad kroz vreme i da oderem Tolstojevske od batina. Uveli su umetnost tupljenja kurca do besvesti i stvorili armiju kurcotupitelja koji i dan danas pisu u tom fazonu.

Ja bih se vratio kroz vreme i ubio tvog nastavnika srpskog :)

mene su smorile Avanture Gordon Pima - knjiga je predobra, Alan Po pisao, nepogriješivi Alan Po. smorilo me to što jebeno nije završena.

smorilo me to što jebeno nije završena.

Jes, i ja sam se smorio skroz. Ali mislim da je on to uradio namerno.

To sam se pitao x puta.
Pročitao mislim 6 puta, eno mi je na polici, raspadnuta :))

i ovaj njegov roman koji sam sada počeo čitati, nešto fazon o prvom čovjeku koji je prešao preko Stijenovitih planina u Americi, isto nije završen. Edgare, Edgare :mlati kažiprstom:

Ej lektore koretoooore,
zaustavi vracam kartuuuuu
jer me boli qrac da pisem
pisem po gramatickim pravilimaaaa
osisanu latinicu koristiiiim
jer sam u mogucnosti takoooo
hej lektore, korektore
nije meni lakooooo... :)

A tragedija je u tome sto sam ja bio PONOS svih mojih nastavnica i profesorki Srpskog i Engleskog... (nazivi jezika napisani namerno velikim slovim, koristim pravila Engleske gramatike kako mi se digne, pogotovu za veliko slovo, pisem onako kako govorim i boli me uvo), nikada manju ocenu od petice nisam dobio, ali me bas briga, cim ne moram radim kako je meni lakse...:)

torazulu probaj sa samoubistvom, trebalo bi pomoći.

A tragedija je u tome sto sam ja bio PONOS svih mojih nastavnica i profesorki Srpskog i Engleskog... (nazivi jezika napisani namerno velikim slovim, koristim pravila Engleske gramatike kako mi se digne, pogotovu za veliko slovo, pisem onako kako govorim i boli me uvo), nikada manju ocenu od petice nisam dobio, ali me bas briga, cim ne moram radim kako je meni lakse...:)

Bravo, tu se vidi istinski duh slobode i pobune. Jer onaj ko nauči nešto pa onda to primenjuje, on se ukalupio u sistem, šablonizovao se, ništa od njega, nema slobode u njegovom životu. A onaj ko nauči nešto, pa onda to ne primenjuje, znaće to još nekih pet do deset godina, posle će zaboraviti... A i koji će mu qrac, ako ga baš i ne interesuje.