Prijava

Е да, НЕ ТРПАЈТЕ ВИШЕ КЛИПОВА У ЈЕДАН ПОСТ, трокира ми фреза.

Баја Мали Книнџа говори против каријеризма и поручује да нема много користи од материјалног богатства уколико човек не ужива у животу који је, јелте, пролазан.

STANI MALO COVJECE PROKLETI tekst

Nije zivot kao sto je bio
svak se svojim
jadom zabavi joj

Samo radis, samo kuce gradis
bolje bit ce
hajd sa monom na pice
(2x)

Ref
Stani malo covjece prokleti
neces nista u zemlju poneti
sve nas ceka Svetoga mi Petra
dva metra bez geometra

Niti pijes, niti se veselis
da si bogat to jedino zelis
(2x)

Ref.

Zora, zori lezi, pa odmori
vreme leti i svi cemo umreti
(2x)

Ref.

Za godinu i nešto koliko sam ovde, ja se sve tešim da niste ozbiljni sa tom masovnom promocijom Dragane Mirković, krajišnika i muslimanskih jevrejčina poput Baje Malog Knindže šta god.
Inače je intersantna tema samo ne verujem da i jedna od tih pesama zapravo uključuje svesnu kritiku samog izvođača protiv bilo čega.
Nekako mi je cela ta priča previše primitivna za tako složen proces poput imanja mišljenja.
Ulica rađa grešnike? Ma boga ti? Sav si mi odmetnik kad se napiješ pod šatrom pa sričeš naučen tekst sa etičko-religioznim kodeksom na ciganski način.
Retko govorim o Sinanima, Jašarima i ostalim Tomama Zdravković na koje je nasumično pao teret popularnosti u onoj Nepalčini od SFRJ, a to je zato što izbegavam da širim priču njima, ali uvek se nekako zadesi.
Kafana je moja sudbina? A čime to motivišeš? Gde mi u pesmi vidimo eksplicitan pokazatelj da nisi imao izbora osim da budeš alkoholičar?
Kao i obično te plemensko-primitivne tvorevine slepane su od gomile nasumičnih konstatacija, apostrofiranja i retorskih pitanja koja u retkim srećnim slučajevima čine gramatički razumljivu rečenicu, ne prilazeći nikad odbojnoj pederskoj kategoriji smisla.

Ја сам ову тему схватио као изазов, пошто је баш тешко наћи турбо-фолк песму са критичким текстом. А и забавно ми да пишем овакве "анализе".

Али сам озбиљан кад кажем да текст дуета Мире Шкорић и Аце Лукаса говори негативно о алкохолизму, јер говори негативно о алкохолизму. Нема ништа страшно у томе, не тврдим да је због те чињенице поменута песма уметнички вредна.

http://www.youtube.com/watch?v=3KHfmJPWB_Q
Светлана нам у овој трансферичној нумери, поручујемо да се уместо блејања позабавимо размножавањем.

syngrafeas
Za godinu i nešto koliko sam ovde, ja se sve tešim da niste ozbiljni sa tom masovnom promocijom Dragane Mirković, krajišnika i muslimanskih jevrejčina poput Baje Malog Knindže šta god.
Inače je intersantna tema samo ne verujem da i jedna od tih pesama zapravo uključuje svesnu kritiku samog izvođača protiv bilo čega.
Nekako mi je cela ta priča previše primitivna za tako složen proces poput imanja mišljenja.
Ulica rađa grešnike? Ma boga ti? Sav si mi odmetnik kad se napiješ pod šatrom pa sričeš naučen tekst sa etičko-religioznim kodeksom na ciganski način.
Retko govorim o Sinanima, Jašarima i ostalim Tomama Zdravković na koje je nasumično pao teret popularnosti u onoj Nepalčini od SFRJ, a to je zato što izbegavam da širim priču njima, ali uvek se nekako zadesi.
Kafana je moja sudbina? A čime to motivišeš? Gde mi u pesmi vidimo eksplicitan pokazatelj da nisi imao izbora osim da budeš alkoholičar?
Kao i obično te plemensko-primitivne tvorevine slepane su od gomile nasumičnih konstatacija, apostrofiranja i retorskih pitanja koja u retkim srećnim slučajevima čine gramatički razumljivu rečenicu, ne prilazeći nikad odbojnoj pederskoj kategoriji smisla.

Очигледно да ти не разликујеш новокомпоновану народну музику од турбо-фолка који је само један од стадијума или поджанрова новокомпоноване народне музике. Новокомпонована народна (фолк) музика је шири појам од турбо-фолка који је своје зачетке имао осамдесетих, а који је постао доминантан деведесетих. Не можеш Тому Здравковића да сврставаш у турбо-фолк. Кад се спомиње турбо-фолк, нису битна имена извођача већ музика и аранжмани. Они дају обележје турбо-фолка. Ако ћемо поштено, осим класичне музике сви остали (популарни) музички правци се могу сматрати примитивним: и фолк, и рок, и хип-хоп... и уопште сваки музички правац који воле широке народне масе.

Научите да правите разлику између турбо-фолка и осталих поджанрова у новокомпонованој народној музици па онда дајте своје мишљење.

Ово није турбо-фолк (није чак ни диско-фолк):
Зорица Брунцлик - Што не дођеш (1985.)
http://www.youtube.com/watch?v=IEChNsnTYwU

Ово јесте турбо-фолк:
Зорица Брунцлик - Нико није рођен да буде сам (1995.)

http://www.youtube.com/watch?v=pQsyG82c5lQ
Иначе, аранжман за ову песму је радио и гитару свирао нико други него Јосип Бочек.

Meśa

Шта ће Неда Украден међу народњацима?

Шта ће Неда Украден међу народњацима?

Bzvz. :)

Obožavam "niko nije rođen da bude sam", naročito Zokin ples na ovom snimku. <3

http://www.youtube.com/watch?v=U32vCZKbLVM

Pekki

Ово је хардкор! :))))
Зорица Брунцлик - Бранили су нашу љубав (ремикс)
http://www.youtube.com/watch?v=lzrOPX9kmBM

Али има нешто још жешће. Овде је Кемиш зајеб'о комплетну музичку сцену. Песма је из 1986. године, а има овакав аранжман. Не знам какав је студио тада Кемиш имао, али овакав аранжман и оваква продукција је поприлично била напредна за оно време.

Зорица Брунцлик - Грех је мене не волети (1986.)
http://www.youtube.com/watch?v=QUNxqct5yE4

Alo bre, nemo' mi spamujete temu! Nije ovo "istorija turbo folka i prikljucenija". Fendere, tvoje poznavanje materije je zaista impresivno, (pogotovo uzevsi u obzir tvoj nik), ali moras da se obuzdas u oftopikovanju.

Che-Vu
Alo bre, nemo' mi spamujete temu! Nije ovo "istorija turbo folka i prikljucenija". Fendere, tvoje poznavanje materije je zaista impresivno, (pogotovo uzevsi u obzir tvoj nik), ali moras da se obuzdas u oftopikovanju.

Чекај полако, сад ћу полако да кренем у анализу текстова. Само да пронађем довољно "бисера".

А иначе, Стратокастер је сигурно најкоришћенија гитара у народној музици.

А иначе, Стратокастер је сигурно најкоришћенија гитара у народној музици.

E tu si u pravu. Premda, pre bih rekao da je Strat najcesce koriscen rekvizit na sceni nego gitara u narodnoj muzici. Secam se kada sam video da gitarista od Dzeja, jos tamo neke '94.-e, svira PRS Dragon, pa jos mu ni to nije bilo dovoljno nego jos neka specijalna bela verzija... doduse, taj je stvarno i znao da svira, ne kao neki.

Ja samo da se upišem ispod tebe, pošto je ovaj tvoj post pravi fenomen.
Nisam te video na sajtu od onomad... :-)

Ma tu sam, u retkim predasima izmedju razvodjena zene i sebe do posla i kupovine pelena :)))

Драган Ђорђевић Пушкар - Јој, Радо, бела радо - бела рада - цвет, а не име

http://www.youtube.com/watch?v=NHM4Ccakeu8

Стари деда траву коси,
а баба му воду носи.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Иди кући, стара бабо,
деди треба нешто младо.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Коло игра стари деда,
испод ока Раду гледа.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Иди, бабо, на крај света,
ти си оно што ми смета.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Иде деда од орање,
иде Рада од копање.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Деда хоће да је љуби,
макар главу да изгуби.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Деда има пуно пара,
а у срцу много жара.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

Немој, деда, да се шалиш,
Немој срећу да ми квариш.

Јој, Радо, бела радо!
Дај да љубим лице младо!

ДаклеМ, имамо овде једну праву "ливадарку", није турбо-фолк, више ми је хард-фолк, онај прави сирови народњак. :))))

Музика, текст, аранжман и продукција се могу описати једном реченицом: Ко им даде микрофон, инструменте у руке и дозволу да улазе у студио?!

За овакву песму стварно човек може да се запита: Зашто, али зашто се снимају овакве ствари које вређају пре свега изворну народну музику, а онда и интелигенцију просечног човека?

На почеку песме имамо прву нелогичност. Прва строфа говори о деди који коси траву док му баба воду доноси, а затим иде рефрен у којем деда дозива неку Раду. Какве везе имају дедино кошење траве и бабино доношење воде са љубљењем Раде? И током целе песме све се своди на то да деда или гледа у Раду па је дозива да јој љуби пи... овај лице младо, или тера бабу од себе (и на крај света) па опет дозива Раду.

У једној од строфа се види и елементарно нeпознавање граматике од стране "текстописца".

Иде деда од орање,
бела Рада од копање.

Ваљда се човек водио логиком: НЕ ПИСМЕН САМ ЈЕЛ САМ СЕЉАК!

Не каже се: "Иде деда од орање.", већ се каже: "Иде деда са орања". Исто важи и за Раду и копање. :)))))

На крају песме се чак и Рада "јавља" и каже деди "да јој срећу не квари", ал' је деда опет у рефрену запео да је обљуби... овај пољуби.

http://www4.slikomat.com/08/0913/d8y-radmil.jpg
Сирота Рада... :))))))))))))

И тако... Снимају људи свашта да се човек са правом запита ко се све бави музиком. Ако је ово и за свадбе, вашаре и кафане, превише је.

ne avetaj sretokasteru. slušaj ti metalike a narodnu ne diraj.

paninaro
ne avetaj sretokasteru. slušaj ti metalike a narodnu ne diraj.

Добро, престаћу да слушам те металике, скратићу косу, окупаћу се и обућићу се фенси, па правац на неки сплав. :)))))))))))))))))
__________________________________________________________
Ево још једног "бисера" турбо-фолка. За све вас: Лидија Тигрица!
Моја суграђанка (О, Боже, с ким ја делим ваздух?!) , је 1993. покушала да постане певачица па је снимила ову песму која је постала прави хит, тј. "хит". Нема коме није ово било смешно.

Лидија Тигрица - Тигрица сам, драги
http://www.youtube.com/watch?v=4b_d74Wo3-Q

1.
У срцу сам тигрица,
ја ћу те излудети.
Молићеш ме, молити
за још мало љубави.

Реф.
Тигрица сам, драги,
не можеш ми прићи!
Најбоље би било
мене заобићи.

Тигрица у срцу мом
направиће теби лом.
Иако се свађамо,
биће увек све по мом.

2.
Усне су ми опијум
њима ћеш се опити.
Твоје срце патиће
кад ме сутра изгуби.

Реф.
Тигрица сам, драги,
не можеш ми прићи!
Најбоље би било
мене заобићи.

Тигрица у срцу мом
направиће теби лом.
Иако се свађамо,
биће увек све по мом.

3.
Не играј се са мном,
ти брзо ћеш изгубити.
Једном своје усне дам,
све за собом остављам.

Реф.
Тигрица сам, драги,
не можеш ми прићи!
Најбоље би било
мене заобићи.

Тигрица у срцу мом
направиће теби лом.
Иако се свађамо,
биће увек све по мом.

Музика и аранжман... типичан турбо-фолк, али су овде трагични: текст, интерпретација, као и спот.

Песма даје једну јасну поуку: не заљубљујте се у тигрице.
Домаће мачке су много питомије. :))))))))))

Мораћу опет да се вратим историјат турбо-фолка и да споменем још један правац у новокомпонованој народној музици, а то је "Јужни ветар". 1986. године је Миодраг М. Илић, познатији ако Миле Бас покренуо један правац који се може представити као комбинацију музике јужне Србије, односно циганске музике са југа Србије, која у себи има елементе Оријента, са диско и рок звуцима. Миле Бас (бас), Сава Бојић (гитара) и Перица Здравковић (хармоника и клавијатуре) су направили прави бум на тадашњој естради, али је звук "Јужног ветра", што због превише модерних аранжмана за оно време, што због "звука Блиског Истока", како се тада говорило, био забрањен у медијима, али је и поред тога био веома слушан и популарн у народу, највише у БиХ, али и у Србији. Био је то турбо-фолк пре (правог) турбо-фолка.

Да иронија буде већа, Сава Бојић и Миле Бас су своје музичке каријере започели као рок-музичари, да би почетком осамдесетих почели да свирају народну музику. Можда и не чуди што музика "Јужног ветра" има толико рок-звука у себи.

Е, сад долазим до оног најважнијег. Саву Бојића је у једном периоду заменио, нико други, него Јосип Бочек који је свирао на албумима тадашње популарне петорке "Јужног ветра", а коју су чинили: Шемса Суљаковић, Драгана Мирковић, Синан Сакић, Миле Китић и Кемал Маловчић.

http://www.youtube.com/watch?v=AMMfiZPvHDE

http://www.youtube.com/watch?v=g8mE9T-VPJY

Не знам је л' ко већ избацивао али ово је дефинитивно коншс. Ако се "Вервер ај меј роум" од Металике може сматрати коншс пјесмом онда може и ова.