Prijava

Šta je trulo u rehabilitaciji Nedića?

Ma ništa...
http://www3.picturepush.com/photo/a/8811706/img/Anonymous/12.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sh/5/57/Ampns.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sh/thumb/2/2c/Nacionalsocijalizam_propaganda.jpg/440px-Nacionalsocijalizam_propaganda.jpg
Tako... Negde sam čitao da je taj čovek izjavio, parafraziram: Lako je za otadžbinu dati život, ali najteže je zbog otadžbine ocrniti svoj obraz (povodom prihvatanja položaja predsednika Vlade Srbije tada). I ako je negde postupao kao spasitelj poslednjih ostataka srpstva, ipak je ocrnio svoj obraz. Na kraju, treba se setiti ovog lika.
https://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1l_Teleki

Lako je za otadžbinu dati život, ali najteže je zbog otadžbine ocrniti svoj obraz

лол, лако је побећи у шуму, гледати како ти пријатељи умиру, гладовати, борити се и крити се од освајача. АЛИ ЈЕ ЗАТО НАЈТЕЖЕ бити човек, прикључити се машини смрти и са те нелагодне позиције борити се за НАРОД.

Valdemare, umesto argumenata si dao niz propagandih postera. Bar sam od tebe očekivao više.

Truće, moralno je lakše pobeći u šumu i gladovati, boriti se i kriti. To bi recimo bio moj prvi impuls. Ali po meni, mnogo je teže lizati čizme osvajaču i raditi šta god ti naredi, a pokušati da održiš to malo državne uprave, umesto da postave Švabu za guvernera. Što se mene tiče, čovek se dobrovoljno žrtvovao i osramotio, ali to ne znači da ga treba rehabilitovati. Jednostavno, i sam je rekao: ocrnio sam svoj obraz. On je i zlikovac i žrtva. Kao u antičkoj tragediji.

Ne serite kvazi moralisti i kvazi istoričari. Moral je lična stvar.

Idealan moral nije lična stvar. A uostalom, ako sam ja političar, i napravim ovo ili ono na političkom planu, zar opet to nisam uradio ja, i zar to nije moja lična stvar? Jbg, postoji istorijski proces, a postoje i ljudi koji učestvuju u njemu, i njihova dela podložna su moralnim sudovima. Predlažem ti da pročitaš ko je 1941. bio mađarski premijer Pal Teleki.

Valdemare, umesto argumenata si dao niz propagandih postera. Bar sam od tebe očekivao više.

Mrzelo me da pišem, i da pominjem Hortija, i Kvislinga, i da izvodim istorijske paralele. Na kraju, i Franko je spasio Španiju od Drugog svetskog rata? Svi marionetski režimi imaju neko opravdanje. Sad, postoji li moralno gledište sa kojeg je opravdano biti Hitlerov saveznik, nemam pojma. Mislim da ne postoji. Postoji utilitarno gledište sa kojeg je opravdano biti Hitlerov saveznik. Ali utilitarizam i moral se, naravno, vrlo često raziđu.

Šta je "idealan moral"?
Političari i funkcioner nije isto. Vrv si mislio na funkcionera.

Šta je "idealan moral"?

To je nešto kao Kantov kategorički imperativ. Dobra stvar, za dobre ljude, ako ne znaš, pogledaj, super je.

ma kakvo ratovanje, nismo mi vise sposobni za ratovanje.moj drug koji radi u vojsci se prijavio za vodnika valjda i sad ide na obuku, polaze testove itd.kaze da im vikendom puste partizanski film da gledaju, a hranu koju im daju ne bi jeli ni psi.smrsao je 10 kg.uce ih kako se ulazi u motorno vozilo-zauzmite polozaj za ulazak u motorno vozilo!udjite u motorno vozilo!ubacite jednu nogu u vozilo, sedite pa ubacite i drugu.sve je isto kao i 50ih.mozda je tad i bilo potrebno da se nekim ljudima objasni kako da udju u motorno vozilo

Labokv, tako je bilo i pre deset-dvadeset godina.

to ti kazem, nista se nije promenilo zadnjih 50 god.nisam mogao da verujem da ljudi uce kako da udju u kola..ne znam kako ih jednostavno nije sramota

A gde si ti pomenuo idealan moral pa sam ta rekao da je lična stvar pa si ti to iskoristio kao argument? Sede dva goluba na statui i jedan se posere a drugom se ne sere pa kaže brt to što radiš je nemoralno ovaj kaže to je moj moral to je lično a ovaj kaže brt idealan moral nije lična stvar. KO JE JEBENO REKAO DA JESTE? KANTOV KATEGORIČKI IMERATIV JE REFLEK NE MOŽE SE RAZMATRATI KAO MORAL JER MORAL JE STVAR UMA A REFLEKS TELA. Potrudi se sledeći put malo bolje to mora.

to ti kazem, nista se nije promenilo zadnjih 50 god.nisam mogao da verujem da ljudi uce kako da udju u kola..ne znam kako ih jednostavno nije sramota

Ja sam baš prošao kroz to, bio sam jedno vreme član posade BVP-a, oklopnog transportera pešadije, ne možeš da veruješ koliko ima ljudi koji jednostavno ne kapiraju osnovne stvari, kako izaći, ući itd. U vojsci obuka mora da bude prilagođena najglupljem koji je primljen, jer ako taj učestvuje u akciji i nešto sjebe, odoše potencijalno i svi drugi u pičku materinu. A ponavljanje pravila i drkanje ljudstva ima još jedan cilj. Za par meseci oni tebe osposobe da upravljaš nuklearnom podmornicom, ako si dovoljno bistar. Nego te sve vreme drkaju glupostima da bi zaboravio individualnost i prihvatio da slepo slušaš naređenja nadređenog, da bi se uklopio u lanac subordinacije, na kojem cela vojska počiva. Kako bi inače išao u akciju u kojoj znaš da ćeš poginuti? Možda trećina svesnom žrtvom, ali ostali po navici. Zajebana psihologija.

zene smedje garave i plave docice ti glave docice ti glave

KO JE JEBENO REKAO DA JESTE? KANTOV KATEGORIČKI IMERATIV JE REFLEK NE MOŽE SE RAZMATRATI KAO MORAL JER MORAL JE STVAR UMA A REFLEKS TELA. Potrudi se sledeći put malo bolje to mora.

Možda si mislio da je Kantov kategorički imperativ u osnovi praktičnog uma, kako ga on shvata. Ne kapiram kako misliš da moral može biti telesni refleks, mislim, ako je moral jedan od najviših izraza čoveka kao bića, onda on ne može biti telesni refleks. Onda je sve telesni refleks, i seri se na sve onda.

Ne kapiram kako misliš da moral može biti telesni refleks

Pročitaj ovo 3 puta pa pronađi ovu tvrdnju u mom postu. Polako samo, imam ja razumevanja za vas nadrogirane ćorave kvazi stručnjake. :)

Izvini što te vređam ali znam da nisi glup pa je onda jedino preostalo da optužim fizički defekt ili spoljni uticaj.

Ustvari te ne vređam.

Shvatićeš kad sve ovo pročitaš 3 puta. po la ko.

Čitam, ali izgleda da sam glup. Nego, ti kažeš da je Kantov kategorički imperativ refleks, ne može se razmatrati kao moral, jer moral je stvar uma, a refleks tela. Evo da te citiram:

KANTOV KATEGORIČKI IMERATIV JE REFLEK NE MOŽE SE RAZMATRATI KAO MORAL JER MORAL JE STVAR UMA A REFLEKS TELA.

Čoveče, ako si mislio nešto drugo, onda je trebalo da napišeš nešto drugo, ja sam običan drogirani ćoravac (ne vređam se, jer sam ćorav, i tu i tamo se drogiram), a ne hermeneutičar, i drugačije ovo tvoje ne mogu da razumem.