Prijava

Samo se kreći, ne mora biti preko omladinske, imaš sad varijanti preko leta koliko hoćeš, samo traži. Imaš poljoprivredu, kopanje, branje voća, rad sa traktorom ako znaš da voziš, čuvanje njiva od lopova, kosiš travu, kao pomoćni radnik u niskogradnji kad se rade putevi, one varijante da mlataraš zastavicama ili da pomažeš geometrima, varijante za konobarisanje, rad na plažama, malo malo pa imaš varijante sa arheolozima, non stop negde nešto kopaju, imaš sajmove, idi radi na Exitu, građevinu ostavi kao krajnji izbor, sve ti govorim iz ličnog iskustva. Ako si jak stani na mešalicu, sluške u uši i cepaj, samo da te ne teraju da se pentraš po spratovima i krovovima.

Ne bih voleo da idem u Arilje ili negde tipa 300km od kuce pa da moram da spavam tamo i blejim par nedelja, vec, ako je moguce negde gde se radi tipa od 7 do 15h pa te vrate nekim organizovanim prevozom ili tako nesto.

Da bre! Donose malinjak ili vocnjak ispred tvoje zgrade, suncobran pod obavezno,da ti ne prokuva glava. Tu naravno imas ukljuceno i dva obroka svedski sto, a mozes i da pravis pauze kad se smoris. Neograniceno puta na dan, po neograniceno mnogo vremena.
Domacini su izrazito ljubazni, zadovoljni su sa svakim radnikom, i uopste te ne omalovazavaju..
Jedino sto je plata prevelika za toliki luksuz, al 1500 kinti je 1500 kinti.. Sta je to za 12 sati rada..

Da bre! Donose malinjak ili vocnjak ispred tvoje zgrade, suncobran pod obavezno,da ti ne prokuva glava. Tu naravno imas ukljuceno i dva obroka svedski sto, a mozes i da pravis pauze kad se smoris. Neograniceno puta na dan, po neograniceno mnogo vremena.
Domacini su izrazito ljubazni, zadovoljni su sa svakim radnikom, i uopste te ne omalovazavaju..
Jedino sto je plata prevelika za toliki luksuz, al 1500 kinti je 1500 kinti.. Sta je to za 12 sati rada..

Daj, gazimudo, nemoj da se gubis i zajebavas odmah. Nije nikakav luksuz ako ocekujes da neko organizuje prevoz radnika, gotovo sam siguran da mnogi koji drze vocnjake i sl. to rade. I sta je problem kod osmocasovnog rada?

Računaj da branje voća obično traje "dok se vidi", tj. od jutra do mraka, nije to smena u fabrici da traje 8 sati.

Daj, gazimudo, nemoj da se gubis i zajebavas odmah. Nije nikakav luksuz ako ocekujes da neko organizuje prevoz radnika, gotovo sam siguran da mnogi koji drze vocnjake i sl. to rade. I sta je problem kod osmocasovnog rada?

Vrlo dobro znam kakva je sljaka branje voca. Maline su ubedljivo najgore.
U 6h trebas da budes na dogovorenom mestu. Dodje neko sa kombijem ili kamionom, i potrpa vas , pa odveze do vocnjaka/malinjaka.
BERES CEO DAN, SA MAX 2 PAUZE OD 10 MINUTA! Vodu donesu na svaka 4 sata,ako se sete, hranu skoro niko (doduse imas maline). Uz to, kad god dodju u kontrolu dernjaju se da ne berete dobro, kako je uzasno,kako se preskace, i kako niste dosli na izlet. Cilj je naravno da se neko posvadja i napusti na pola dana, jer kintu naravno nece videti.
Racunaj da je temperatura retko kad ispod 30 stepeni, i da ces sigurno bar jednom dobiti suncanicu (ako planiras da beres jedno 20 dana).
Na kraju dana kad zavrsite sa branjem, gadza dodje i sasvim je normalno da pocne da vas kinji, kako je to nikom nista, i onda naravno resi da vas plati manje nego sto je obecano. Tu do izrazaja dolazi sloznost mahom nepoznatih ljudi. Ako se svi udruze i imaju cvrst stav da se dogovor mora ispostovati, dobicete obecanu kintu. Ako samo neko pogne glavu i cuti,racunaj da ce davati onoliko koliko on hoce. Neretko su ljudima ostajali duzni i po desetine hiljade dinara , jer navodno nemaju.
Za 12 sati rada na ogromnoj vrucini, za dnevnicu od 1500-2000 (mada je uglavnom sad oko 1500 jer je kriza i masa ljudi hoce da bere makar i za 1000), to je jedan od najgorih poslova koji sam radio.

I sad me poslusaj, SLJAKAO SAM NA GRADJEVINI X PUTA, A MALINE SAM BRAO X-1 PUTA - GRADJEVINA JE ZA BRANJE MALINA MALA BEBA!
Sto se tice ovih berbi voca koje raste na stablima , situacije je nesto bolja, al prevoz naravno nije obezbedjen jer ima GSP (bar za region BGa, konkretno Grocka), ali je i to prilicno jeban posao za skoro nikakve pare.
I da, na gradjevini nikad nisam sreo ubice, silovatelje i ratne koljace. Uglavnom sam sretao neobrazovane ljude i po kog alkoholicara. I najveci problem sa kojim trebas da se nosis je taj da ce svi da te zajebavaju (jer napokon nekog u zivotu i oni mogu da zajebavaju),al kao sto sam pisao, njihovo zajebavanje u vidu slanja u prodavnicu svakih pola sata tebi ide na ruku.

Chule37
Ако хоћеш паре, а са периферије си, ево шта требаш да урадиш. За месец, два ће кренути први кукуруз да ниче, иди и свако вече бери кукуруз, не мораш пуно. џак један, евентуално 2, колико можеш да понесеш до куће, и онда иди у задругу и продај им тај кукуруз, нит копо нит оро, а на добитку си опет... А ни сељацима неће пуно шкодити тај џак кукуруза, само мораш да мењаш њиве свако вече да не провале, а и да их не оштетиш пуно, и немој у прве редове, уђи мало у кукурузе, два три реда и ту бери, и пробај без лампе да идеш да те не види неко, и обавезно нешто тамије да обучеш и паре су загарантоване, какве задруге какве пичке материне, ово су ти паре загарантоване, а посао пола сата сваки дан, а добијеш одличну лову ако узмеш 30 џакова... А ако оћеш још веће паре, онда можеш да и окруниш кукуруз, онда ће још више паре да добијеш, јер скупљи је џак окруњеног кукуруза него овог обичног... Ето, сад знаш како да узмеш лову...

А ни сељацима неће пуно шкодити тај џак кукуруза, само мораш да мењаш њиве свако вече да не провале, а и да их не оштетиш пуно,

Dosta je da desetorica ovako prepametnih kao ti dodje na ovakvu ideju i ode tim zemljoradnicima sve u kurac.

I da... Biti figurant u nekoj geodetskoj firmi je do jaja posao. Ja sam radio dve nedelje. Kad smo bili na terenu recimo 3 dana, imali smo dnevnicu 2000 + placeno prenociste i hrana. Dorucak i vecera.

Све је то лепо, али шта малолетно лице дуради? Са малолетницима нико неће да петља, реално.

skytalker
Све је то лепо, али шта малолетно лице дуради? Са малолетницима нико неће да петља, реално.

Hoće. Čike sponzori. Samo je pitanje, šta ti više voliš: tvrdu ili karamelu?

Ако имаш њиву, можеш опуштено да одеш код локалног дилера, и он ти да неке лепе паре, и засадиш марихуану на своју њиву и заливаш је, не мислим целу њиву да засадиш, него нешто мало, и онда и ако провале пандури да има ту марихуане, нема шансе да докажу да си баш ти засадио, и боли те курац, свакако си на добитку...

oplako

Dobro kaže Gazimudo, brao sam maline kod strica jedno leto, svojom voljom, brao dok se ne userem od smora, vrućine i žeđi, znači, maksimum pet sati dnevno. Jebem ti maline, znaš ti šta je 12 sati malina.

Samo jedan mali savet... Bezi od svakog posla u kome ces biti najgori, ili medju najgorima, a ako odes da beres voce sa ljudima koji to rade vise sezona najebao si...

Vrlo dobro znam kakva je sljaka branje voca. Maline su ubedljivo najgore.
U 6h trebas da budes na dogovorenom mestu. Dodje neko sa kombijem ili kamionom, i potrpa vas , pa odveze do vocnjaka/malinjaka.
BERES CEO DAN, SA MAX 2 PAUZE OD 10 MINUTA! Vodu donesu na svaka 4 sata,ako se sete, hranu skoro niko (doduse imas maline). Uz to, kad god dodju u kontrolu dernjaju se da ne berete dobro, kako je uzasno,kako se preskace, i kako niste dosli na izlet. Cilj je naravno da se neko posvadja i napusti na pola dana, jer kintu naravno nece videti.
Racunaj da je temperatura retko kad ispod 30 stepeni, i da ces sigurno bar jednom dobiti suncanicu (ako planiras da beres jedno 20 dana).
Na kraju dana kad zavrsite sa branjem, gadza dodje i sasvim je normalno da pocne da vas kinji, kako je to nikom nista, i onda naravno resi da vas plati manje nego sto je obecano. Tu do izrazaja dolazi sloznost mahom nepoznatih ljudi. Ako se svi udruze i imaju cvrst stav da se dogovor mora ispostovati, dobicete obecanu kintu. Ako samo neko pogne glavu i cuti,racunaj da ce davati onoliko koliko on hoce. Neretko su ljudima ostajali duzni i po desetine hiljade dinara , jer navodno nemaju.
Za 12 sati rada na ogromnoj vrucini, za dnevnicu od 1500-2000 (mada je uglavnom sad oko 1500 jer je kriza i masa ljudi hoce da bere makar i za 1000), to je jedan od najgorih poslova koji sam radio.

I sad me poslusaj, SLJAKAO SAM NA GRADJEVINI X PUTA, A MALINE SAM BRAO X-1 PUTA - GRADJEVINA JE ZA BRANJE MALINA MALA BEBA!
Sto se tice ovih berbi voca koje raste na stablima , situacije je nesto bolja, al prevoz naravno nije obezbedjen jer ima GSP (bar za region BGa, konkretno Grocka), ali je i to prilicno jeban posao za skoro nikakve pare.
I da, na gradjevini nikad nisam sreo ubice, silovatelje i ratne koljace. Uglavnom sam sretao neobrazovane ljude i po kog alkoholicara. I najveci problem sa kojim trebas da se nosis je taj da ce svi da te zajebavaju (jer napokon nekog u zivotu i oni mogu da zajebavaju),al kao sto sam pisao, njihovo zajebavanje u vidu slanja u prodavnicu svakih pola sata tebi ide na ruku.

Za maline sam i cuo da su najteze, a za visnje da su nekako najpopularnije, ali ja sam samo pitao u vezi vremena i prevoza.Nije valjda da svako voce moras da beres od jutra do mraka za dnevnicu?

Vrlo dobro znam kakva je sljaka branje voca. Maline su ubedljivo najgore.
U 6h trebas da budes na dogovorenom mestu. Dodje neko sa kombijem ili kamionom, i potrpa vas , pa odveze do vocnjaka/malinjaka.
BERES CEO DAN, SA MAX 2 PAUZE OD 10 MINUTA! Vodu donesu na svaka 4 sata,ako se sete, hranu skoro niko (doduse imas maline). Uz to, kad god dodju u kontrolu dernjaju se da ne berete dobro, kako je uzasno,kako se preskace, i kako niste dosli na izlet. Cilj je naravno da se neko posvadja i napusti na pola dana, jer kintu naravno nece videti.
Racunaj da je temperatura retko kad ispod 30 stepeni, i da ces sigurno bar jednom dobiti suncanicu (ako planiras da beres jedno 20 dana).
Na kraju dana kad zavrsite sa branjem, gadza dodje i sasvim je normalno da pocne da vas kinji, kako je to nikom nista, i onda naravno resi da vas plati manje nego sto je obecano. Tu do izrazaja dolazi sloznost mahom nepoznatih ljudi. Ako se svi udruze i imaju cvrst stav da se dogovor mora ispostovati, dobicete obecanu kintu. Ako samo neko pogne glavu i cuti,racunaj da ce davati onoliko koliko on hoce. Neretko su ljudima ostajali duzni i po desetine hiljade dinara , jer navodno nemaju.
Za 12 sati rada na ogromnoj vrucini, za dnevnicu od 1500-2000 (mada je uglavnom sad oko 1500 jer je kriza i masa ljudi hoce da bere makar i za 1000), to je jedan od najgorih poslova koji sam radio.
I sad me poslusaj, SLJAKAO SAM NA GRADJEVINI X PUTA, A MALINE SAM BRAO X-1 PUTA - GRADJEVINA JE ZA BRANJE MALINA MALA BEBA!
Sto se tice ovih berbi voca koje raste na stablima , situacije je nesto bolja, al prevoz naravno nije obezbedjen jer ima GSP (bar za region BGa, konkretno Grocka), ali je i to prilicno jeban posao za skoro nikakve pare.
I da, na gradjevini nikad nisam sreo ubice, silovatelje i ratne koljace. Uglavnom sam sretao neobrazovane ljude i po kog alkoholicara. I najveci problem sa kojim trebas da se nosis je taj da ce svi da te zajebavaju (jer napokon nekog u zivotu i oni mogu da zajebavaju),al kao sto sam pisao, njihovo zajebavanje u vidu slanja u prodavnicu svakih pola sata tebi ide na ruku.

Za maline sam i cuo da su najteze, a za visnje da su nekako najpopularnije, ali ja sam samo pitao u vezi vremena i prevoza.Nije valjda da svako voce moras da beres od jutra do mraka za dnevnicu?

Pa taj rad.

Па није свако али оно... а то да ће неко да те возика, чисто сумњам. Је л оћеш паре? Оћу. Е па онда се нацртај ту и ту како знаш и умеш. Лако газда нађе другог радника.

Све је то лепо, али шта малолетно лице дуради? Са малолетницима нико неће да петља, реално

Po zakonu, pravo na rad se ne sme nikom uskratiti. Bitno je samo da nema iskorištavanja maloletne radne snage.

Za maline sam i cuo da su najteze, a za visnje da su nekako najpopularnije, ali ja sam samo pitao u vezi vremena i prevoza.Nije valjda da svako voce moras da beres od jutra do mraka za dnevnicu?

Jok platiće ti da mu ležiš pod šljivom osam sati. :D Maline su i zlatne, ako pogledaš kako je kad odeš da bereš šumsko voće. I ja sam obišao gotovo svaku vrstu sezonskog posla i maline su posle izvačenja drva it potoka konjima najgore.

Jok platiće ti da mu ležiš pod šljivom osam sati. :D

Za vecinu voca se gleda koliko uberes cini mi se. Kilo tol'ko i tol'ko dinara, pa ti lezi 10 sati ako 'oces.

Има ли ко стручан да ми појасни шта све треба за отварање једне омладинске задруге? Почев од папира, инвестиција (највише ме занима који је минимум да се уложи за почетак), преко маркетинга (колико кошта рецимо израда сајта, флајера, и те муње) и свега осталог.

едит: океј, управо сам се упознао са тим шта је потребно, сад ме занима још финансијски аспект, колике су таксе за уписивање у привредни регистар, плаћа ли се какав порез, који су све ту трошкови побројани и колико би коштало то рекламирање које набројах горе.
неко с искуством?