Prijava

Kakvo nam je stanje u državi, izbaciće nam i iz horoskopa rubriku posao.

Da li neko od vas može da mi pomogne da pronađem autentični crnogorski film "LOM", nema ga više na internetu, a jako bih voleo da ga pogledam po peti put

OVAKAV ZAJEB NI U SNU NISAM MOGAO DA NASLUTIM

Je l to kod vas građanski rat jbt?

Nije građanski nego je na dan izbora rečeno da nekakvi hljebopipači hoće da uhapse Mila, sjutradan patroliralo masu policije po gradu, rašćerali sve Pokemone i od drugog dana grobna tišina, kao opozicija nudi manjinama što požele samo da s njima a ne s ovima po šesnaesti put naprave Vladu. Narod ga puši evo skoro trides godina a mi ostali smo pasivni posmatrači koji ga ne bi metnuli u usta ni za kakve pare ali s obzirom da kurčevi ptrče na sve strane neđe se spotakneš, nabiješ laktom ili budeš popišan s vremena na vrijeme.

Nema gužve, samo standardnog postizbornog bukanja nesposobne opozicije, jer su skoro svi potpisali da neće pravit koalicije sa DPSom koji je na vlasti skoro 30 godina, a neće da se ujedine nego idu u 3 velike kolone i 7-8 manjih, i kažu manjine danas da im je cilj da idu evroatlantskim putem, prvo u NATO pa EU, isto kao DPS, i da će praviti koalicije s opozicijom samo ako prihvataju te uslove. A opozicija gle čuda neće u NATO! A moja partija, Alternativa Crna Gora nije prešla cenzus. Jer da jeste, pozicija i opozicija bi imali po 40 poslanika a mi jednog od ukupno 81 i ispisali bi nove stranice crnogorske istorije.

Mesjo sad već pišeš gluposti za NATO.
Najveći dio opozicije se slaže da treba da se organizuje referendum, koji će istina da košta i pare za njega će doći iz naših džepova ali moraš biti svjestan da među ljudima u Crnoj Gori ima mnogih koji su nekoga izgubili zbog tog NATO-a, tako da je jedini moralan način za postupiti ođe da se ta odluka prepusti narodu.

Ali evo, ajde da odbacimo subjektivne razloge, ja iskreno nijesam anti-NATOvski raspoložen, ali sam zato skeptičan prema našoj budućnosti u toj organizaciji jer vjerovao ti ili ne članstvo u NATO paktu košta! Da, da, moraš da pratiš određene vojne reforme, da učestvuješ u budžetu organizacije, da učestvuješ u vojnim operacijama... Misliš da je lako jednoj Crnoj Gori koja nije u stanju da isplati plate sudstvu i zdravstvu da snosi još i te troškove?
Inače fun fact: Jedina članica NATO-a koja je prije par godina (ne znam da li je sada takvo stanje) bila u stanju da isprati sve zahtjeve te organizacije, bile su SAD... a ja vjerujem da je razlog za to što u SAD ne moraju da prodaju 30% dionica u najvećoj luci kako bi uspjeli isplatiti penzije građanima. (edit: naravno tvoje dužnosti su uvijek prilagođene tvojim mogućnostima, ali ovo i dalje stoji da je u jednom peridou samo jedna država bila u stanju da ih ispuni)

Što se evropskih integracija tiče, podržavam svakako. Najveći dio reformi koje proces evropskih integracija donosi je pozitivan i članstvo bi nam omogućilo razvoj privrede jer bi bile olakšane trgovina i kretanje kroz Evropu.
Istina malo sam skeptičan prema njihovom angažmanu kao zaštitnika pojedinih prava (npr. naš izborni proces ocijenili kao potpuno regularan a nijedna njihova ekipa se na biračkim mjestima nije zadržala duže od 20 minuta, plus imali prevodioce tako da aktivno nijesu duže od 10 minuta mogli pratiti), ali ne sumnjam da bi se pravo koliko toliko više poštovalo kad bi bili članovi EU.

I da, ona mantra "NATO i EU će nam donijeti investitore!!!". Ne, investitore nam neće niko dovesti, nego ih mi moramo naći sami. Istina, nađu ih Milo i kompanija dosta ali to su uglavnom neki sumnjivi Rusi kojima nije ni dozvoljeno poslovanje u Rusiji... Ali pogledaj npr. EPCG ili Telekom npr? Tamo ljudi odlične plate imaju i mislim da odlične usluge pružaju... svakako da se može naći takvih investitora još, samo kad bi se manje išlo po rodbinskim, kumovskim i prijateljskim vezama pri njihovom odabiru.
A i realno, pogledaj Srbiju, šta god pričali za Vučića, dovede čoek investitora i investitora a ne pada im na pamet da ulaze u NATO, plus su u teškoj jako poziciji za pregovore sa EU.

Neko čak može reći i da nije moralno da mi kao država sa ovako bolesnom privredom koristimo te organizacije kao neku odskočnu dasku za dalji razvoj... Ne bih se složio jer mislim da nam duguju te organizacije itekako neke stvari, ali treba biti pažljiv i u pristupanju njima da ne činimo to iz pogrešnih razlog i da ne sklapamo 'dilove' koji nijesu u opštem interesu građana.

A i realno, pogledaj Srbiju, šta god pričali za Vučića, dovede čoek investitora i investitora

Hahaha Pazle, brate rođeni nemoj zajebavati.

A i realno, pogledaj Srbiju, šta god pričali za Vučića, dovede čoek investitora i investitora a ne pada im na pamet da ulaze u NATO, plus su u teškoj jako poziciji za pregovore sa EU.

Istina je ovo jbg

Hahaha Pazle, brate rođeni nemoj zajebavati.

A jebi ga brate ima pičku na ustima i iskače iz frižidera i u Crnoj Gori, pa mogu zamisliti kolko je tek naporan kod vas, ali se zato kod vas stalno nešto dešava... bar jednom u mjesec dana. Eno gledam danas otvorili neku fabriku 2.000 mladih ljudi zaposlili... u CG takvo nešto je nezamislivo...

Razumijem ja da nije kod vas zlatna situacija ali sad bih mijenjao našu vladu (i skupštinu vala da vas častim) za vašu.

EDIT: Sigurno da ima i propalih investicija i nekih investitora što ne ispune svoje obaveze ali brate mora se pokušavati nešto i rizikovati se poneđe... Kod nas sa druge strane, sa izuzetkom par stranaca svi ostali su neki baš sumnjivi Rusi što kapiram da ne smiju da se pojave u Rusiji jer bi im neko džigerice odvalio od batina

Nisam ja protiv NATo-a zato što su nas bombardovali nego zato što sam pacifista. Da, giinuli su naši sugrađani od NATO-a i nasilno izazvana smrt pa još nedužnih civila je užasno, ali ljudi ginu i od kola. Alkohola. Vibratora. Hemijskih olovaka. Hoćemo li referendum i za sve te stvari jer uzimaju, uzele su i uzeće ljudske živote? Bolje da organizuju referendum da se riješi hoćemo li kapitalizam ili državni intervencionizam, recimo većina banki što kod nas posluju su inostrane banke i sav kapital stečen u Crnoj Gori odnose odavde, bolje je otvorit državnu banku i sav profit nama da ostaje (teorijski).

ali ljudi ginu i od kola. Alkohola. Vibratora. Hemijskih olovaka. Hoćemo li referendum i za sve te stvari jer uzimaju, uzele su i uzeće ljudske živote?

Mislim da bi to bio baš presedan u političkoj praksi haha.
Ne kapiram zašto misliš da narod ne bi trebao da odluči? Ili ako ne da odluči, onda bar da utiče na odluku preko nekog konsultativnog referenduma?
Biće malverzacija u prebrojavanju glasova, biće kupovine glasova, biće glasanja po automatizmu i još mnogo čega što bi išlo u korist onih koji će njviše profitirati od ulask u NATO, ali šta se može postići bez referenduma? Ništa! Ako se parlamentu prepusti odluka mogu sa skoro stopostotnom sigurnošću tvrditi da će CG ući u NATO savez bez obzira na to kolika će većina biti potrebna za izglasavanje iste.

Razlozi za to su čisto ekonomski. Za deset godina članstva u NATO paktu mi njima moramo platiti pola milijarde. Za neku klimavu garanciju bezbijednosti. Mnogo je to para za naše uslove.

Inače ovo gore je odlično napisno. Ovo je i moj glavni razlog za protivljenje ulasku u NATO.

EDIT: I da, mnogo me smaraju manjine sa njihovom "nećemo u koaliciju sa opozicijom jer dobar dio njih neće u NATO kmeeee"... pa jebo te daj referendum jebeni, ne može se u NATO ako većina stanovništva neće u njega. Ako oće na silu u NATO onda stvarno pokazuju kakva su jebena govna (političari, ne manjine)

Znaš koji sistem glasanja bih ja uveo? Pametnu demokratiju. Pravo glasa bi imali samo oni koji prođu testove inteligencije i u razgovoru sa psihologom se utvrdi da osoba nije rasista i slično, i uveo bih da posle određenog broja godina kao recimo što sa 67 ideš u penziju posle te dobi nemaš pravo glasa. Jer organi vremenom propadaju, a mozak je organ, zato maloljetni nemaju pravo jer nisu zreli a stari su 'truli' i to je to. Isto bih ubicama, kriminalcima povratnicima i sličnima oduzeo pravo glasa. E onda kad bi samo čestiti i normalni građani odlučivali o budućnosti svijet bi bio bolje mjesto. Zapamti ove moje riječi, nisam neki mozak ni ništa slično ali ubijeđen sam da će ovako da se glasa u budućnosti, možda ne bliskoj ali za našeg života sigurno, i sve imam osjećaj da će ovo da predlože kao pilot projekat zemlje tipa Norveška ili Novi Zeland.
Jer su Crnogorci, uopšte Balkanci pogan dosta narod, nisu te zapadne slobode baš za sve...

Pa takav i jeste bio sistem u vremenu nastanka liberalne demokratije.

Na prvim izborima u engleskoj samo 2% stanovništva ispunjavalo je cenzus imovinski za sticanje prava glasa (tada je imovina posmatrana kao dokaz da je neko u stanju da se stara o sebi i svojoj porodici te tako i da je dostojan da odlučuje o tome ko će predstavljati engleski narod u parlamentu), a slično je bilo i u drugim evropskim državama kasnije, međutim sa vremenom se težilo smanjivanju broja tih cenzusa i/ili olakšavanjem istih, jer mada 'neuka masa' često ne pravi najbolje odluke, neko mora da se zalaže i za njene interese, kojima bi se teško poklanjala pažnja da upravo te slojeve stanovništva neko od političara nema kao ciljnu grupu.

Danas jedini cenzusi koje u CG i najvećem dijelu ostatka svijeta (bar onog civilizovanog) moraš da ispuniš da bi stekao aktivno biračku pravo jesu da si punoljetan i si državljanin države u kojoj želiš ostvariti pravo.
Za pasivno biračko pravo (dakle da bi mogao biti kandidat za neku poziciju) kod nas ako se dobro sjećam samo za predsjednika postoji dodatni cenzus a to je da si bar 10 od posljednjih 15 godina živio u Crnoj Gori.

Znači mislim da bi ograničavanje aktivnog biračkog prava nas odvelo u jednu bolesnu distopiju... Te tako mislim da je bolje da to što si predložio bude primjenjivano na one koji bi htjeli da uživaju pasivno biračko pravo :D
Zašto svesti glasačko tijelo sa 350+ hiljada ljudi na fazon 100 hiljada u najboljem slučaju, kad možeš lijepo da ograničiš samo broj onih koji se mogu kandidovati od 10.000 ljudi koji oće da dođu na vlast na nekih 1.000 koji uz to žele i umiju da učine nešto dobro za ovaj narod (možda je ovo 1.000 malo optimistično haha)

Da ne pričam da bi ograničavanje glasačkog tijela učinilo da rezultati izbora budu nepredvidiviji mnogo, jer što manje ljudi glasa, veća je šansa za iznenađenja. To možda zvuči kul ovako, ali u praksi može dovesti do opasnih problema u društvu.
I još jednom ponavljam, najvažniji razlog je svakako što bi političare bolio kurac u tom slučaju da se zalažu za plebs jer ako plebs ne može da glasa, plebs im onda ništa i ne znači... a jedini način da plebs prestane biti plebs jeste da se ulaže u njega. To ulaganje svakako neće uvijek uroditi plodom ali treba biti istrajan jebi ga.