Prijava

Ово са оловком није изводљиво, 8 очију гледа листове, особито неважеће.
1. Ликови поред кутије броје, листове. Једном, двапут, предају на преглед.
2. Двоје раздвајају листиће на важеће и изгласане.
3. По двоје сакупљају листиће, у важеће или за опцију (некада буде и 21. опција)
4. После тога друго двоје опет прегледају листиће које им даш из руке, као контрола
5. Саберу све и треба да се сложе бројеви, иначе срање и све испочетка док не кажу да је неважеће.

uci u skupstinu grada i nije neko ulaganje.posebno ako si neka manjina.u ns je to go kurac,a zamisli sve one prcvare od mesta gde se za 50 kila brazna i zejtina resava sta treba.ulaskom u skupstinu grada(u ovom slucaju ns-a)su ti data odredjena direktorska mesta gde mozes da muljas koliko hoces.i koliko jos dobijes para od koalicionog partnera da se umuljas sa njim na vlast.ima vas malo,ali ste govna.

После ове теме имам све мање поштовања према странкама, политичарима и гласачима. Нисам неки човек од идеала, али НИКАД се не бих продао да муљам на изборима, поготово не за овако срање странке. Да ми понуде десетине хиљада евра и то нека права странка, које нема код нас, можда и бих.

Bio neki lik kandidat na listi neke stranke, došao da glasa, naravno glasao za sebe, poslije kad su bili rezultati okačeni, ispalo da nije niko glasao za njega, pa nema ni tog jednog njegovog glasa. Poslije izbora zvao me kući na fiksni broj, a ja ih nisam ni brojala, vec samo nadgledala, znam da mu je krivo, ali dešava se da se stvarno izgube glasovi, ili članovi biračkog odbora nisu dobro izbrojali, svejedno.

Znam kad je krenulo brojanje, svi bi da se što prije završi, čak su i posmatrači poletili da broje. Kakav blam, pa da li ih je neko uputio kakvi su im zadaci kao posmatrača?

Joj, a jedan lik ujutro došao da ga upišem njega, ženu i dijete kao posmatrača a svi iz jedne stranke, uporan da ih sve upišem, a može u jednoj smjeni samo jedan posmatrač iz jedne stranke. Pa kao, nećemo mi svi biti, biće jedno, al' nas upiši sve.

Код бројања гласова. Прво се броје сви. Па важећи и не важећи. Па по опцијама. Не бројиш гласове своје странке.

Ovaj prvi dio smo preskocili, odmah smo razvrsavali po strankama, nije da sam bila za to, ali tako je brze i svi u toj mjesnoj zajednici su tako radili, ne može sve po PS-u.

Ово са оловком није изводљиво,

Istina, gledaju svi članovi bir. odbora, plus posmatrači i predsj. bir.odbora

Nevažeće koliko se sjećam, svi odvajaju i međusobno provjeravaju. Dakle, bar 2 lika odlučuju da li je neki listić nevažeći.

Не бројиш гласове своје странке.

Ovo mislim da se ne praktikuje, jer ja uopšte nisam ni znala iz kojih stranaka potiču članovi biračkog odbora. Osim naravno, ako se oni nisu iskazali u toku dana. Za posmatrače je druga priča.

Ne odlučujemo pojedinačno ništa, zato sam napisao da ti je bolje da si kupio kintu za kutije nego što si glumio odbornika.

Ah, vidim zabludu, ja NEMAM NIKAKVU FUNKCIJU. Nisam ni odbornik, ni u Veću niti radim u opštini, običan sam računovođa u jednom osnovnoj školi srednje veličine. Moj stvarni rad i realna vrednost koju proizvodim je ovde, na ovom sajtu.

Ima gomila tih fora u toku samih izbora, sve zavisi šta ti je cilj. Na primer, imenuješ lokalnog kavgadžiju ili lopužu da bude na kutijama - svi ceo dan bulje u njega da ne napravi neku frku, a ostali kradu neometano. Obično to radi stranka na vlasti jer najmanje može da izgubi. Druga fora je da vrbuješ člana druge stranke da radi za tebe, to je najlakše jer smo svi potkupljivi, samo mu obećaš neku vajdu za ženu, ćerku, sina, nikako njemu jer on mora da ti ostane kao krtica i za drugi krug. Dupla vajda, tebi lakše, a eliminišeš neku malu stranku.

Po završetku izbora, ako si ispao ispod cenzusa ili si izgubio vlast, ulažeš žalbu. Ako je moguće, preko neke od malih stranaka. Onda dovedeš žalbenu komisiju na pregled materijala, dvoje broje listiće i zapitkuju svakojake gluposti, namerno greše u brojanju i slično, a treći mudro ćuti, dobar je sa svima i pregleda biračke spiskove. Kad niko ne gleda, on olovkom zaokružuje imena na spisku - ako ima više imena nego izdatih listića biračko mesto se poništava. To se leči tako što mu daš upečatljivu hemijsku bez uloška, takvu da se sa pet metara vidi da li koristi nju ili neku drugu, osim toga možeš mu dati i neko drvce, ekser ili bilo šta što nije olovka.

Ultimativno dobra fora, to je koristio DS na prošlim izborima, je da dovedeš gomile ljudi ispred biračkih mesta da se nešto muvaju, šetaju, pozdravljaju, pričaju viceve ili vesele doskočice, da uplašiš i zbuniš glasače. Kad primetiš ovčicu koja je uplašena, priđeš i otvoreno joj predložiš da glasa za tebe. Ta je fora inače propala jer sad svi dovode takve ljude pa na biračkim mestima počesto imaš pet glasača i pedeset posmatrača. Auf, ima još ali neke stvari čuvam kad ja osnujem partiju :)

Gde je sada Kurir da obelodani ovo sto pisete?

to znaju svi,nema potreba da kurir objavljuje.

To nisu tajne odavno, vidiš da smo svi upoznati sa metodama bez obzira na stranku :)

Meni je apsolutno omiljena fora sa kamerom u olovci. Koristi se kada kupuješ glas nekog krajnje neobrazovanog i naivnog a pri tom očajnog za pare (čitaj: romska naselja). Dakle, dovedeš ga na biračko mesto, kažeš mu da glasa za tebe i da ćeš da mu daš pare kad izađe sa biračkog mesta. Onda mu daš olovku, običnu hemijsku olovku ali mu ubedljivo objasniš da se u vrhu olovke nalazi kamera koja snima za koga je on/ona glasao. Izričito zahtevaš, i oko toga napraviš najveću dramu, da mora da ti vrati OLOVKU kad izađe sa bm. Više praviš frke oko olovke nego oko glasanja, da bi pomislili da je ta olovka stvarno neka specijalna olovka. Naravno, moraš da budeš strog, ćelav i opasan. Kad ti vrati olovku, platiš mu i to je to. Pre par godina, na nekom biračkom mestu, mislim u NS-u ispala je frka, kada se nekoj ženi raspala ta specijalna olovka pa počela da kuka na biračkom mestu. OVi iz komisije joj nudili drugu olovku a ona udarila u plač i počela da viče "ne, ne, mora ona olovka, to je specijalna olovka". Kad su ukapirali o čemu se radi, izbila opasna frka na biračkom mestu, mislim da su se na kraju potukli i da je glasanje prekinuto.

Била у странци годинама. Из убеђења. Никад нисам ни динар узела а радила све: од плаката, преко пунктова, поделе пропагандног материјала, јурења сигурних гласова итд. Једино нисам радила на кутијама јер сам увек била кандидат на некој од листа а не може и једно и друго ... али сам покривала пуно бирачких места тј. гарантовала за резултат на истима, тражила ко ће да буде дежуран на дан избора и сл.

Пре две године сам имала 48 својих људи који су радили на дан избора, мислим да су добијали по 2000 (или 2500) а добили су и дупле паре за други круг председничких. Тражила сам им да 1/4 суме дају за странку, остало њима.

После сам постала неки велики дрмр у тој странци, цимала се неко време па баталила :)

Сад ме јуре из неке друге странке да радим ову кампању за њих за новац, не траже ни да се учланим, само да нахватам одређени број сигурних гласова. Тако да можда то није лоша идеја - да одете у неку мању странку којој фали типа 100, 200, 500 гласова на локалу да испуни квоту и да се договорите да то прибавите за неки кеш, ако имате довољно родбине, пријатеља и сл.

vidiš da je iz ubeđenja, znači DS :)

OGLAS
Pravim postere protiv svih koi ne plate
::::Ponude u PVT::::

Pre par godina, na nekom biračkom mestu, mislim u NS-u ispala je frka, kada se nekoj ženi raspala ta specijalna olovka pa počela da kuka na biračkom mestu. OVi iz komisije joj nudili drugu olovku a ona udarila u plač i počela da viče "ne, ne, mora ona olovka, to je specijalna olovka".

Хахахахах, животе луталицо.

Да дођем у прилику да узмем паре, да бих гласао за неку странку, на кеца бих то урадио и поништио листић.

Још једно искуство.
Далеке 2000 или 2001 године, цесид је обучавао отпорну омладину да прати и контролише изборе. Тада нису пуштали цесидовце да уђу на гласачко место, него су споља бројали људе коју улазе и нерегуларности. Типа да ли је пандур у униформи пришао гласачком месту на 100 метара удаљености.
Другар један је био координатор за цесид. Ја нисам био тај посматрач, а сви остали јесу. И сад у поноћ иде госн координартор да однесе извештај од свих осталих посматрача цесида. Идемо баш у демократску странку седиште за општину. Чудно, они срасли са цесидом. А седиште им у канцеларијама сеоске задруге. Тамо неки мој комшо, архитекта и још неки адвокат и новинар. Ретки фини и образовани људи. Сви имају лепо васпитане породице. Ма фини свет преко мере, како да вам објасним.
Код њих, тишина, три човека. Ко да смо им упали са калашњиковима, глуме неки страх.
Ми њима папирић. А они нама: "Момци, могу ноћас да вас ухансе. Ако имате неку викендицу. Склоните се на пар дана. Опасно је." Излазимо ми. Ко Прле и Тихи. Али мени се пали лампица. Послаше ме по бурек!
Пита другар, јел у викендицу. Ја реко. Јок! Изебаше нас овде. Ајмо код радикала, чуо сам да они за сваке изборе окрену прасе. Идемо код чила Жуће на прасе вруће. Ми тамо, кад, код радикала закључано, светло угашено.
Е сад, има урбана легенда да су добри стари Шешељеви радикали за сваке изборе окретали прасе, у сваком одбору. И кад год дневник прикаже изборни штаб, радикали у плавим кошуљама са кратким рукавима мрсни до главе. Можда су сви наши локални радикали отишли у суседни Сомбор. Не знам.
Моје питање: Да ли неко од вас има искуство са радикалским прасетом за изборе? То ми је јако велика мистерија.

A to nije tajna da SVE stranke peku neko mesište na izborno veče jer se dobro zna da im pobeda ne igra neku ulogu jer svakako su uhlebljeni pa bi im vlast bila samo bonus. Pogotovu ove male.

које нема код нас

Ček malo, ti ladno čače misliš da naše stranke prednjače po malverzacijama i jajarenjima? hahaha
Pa jbg, vidiš, pola današnjih vidova kampanje i propagande je ustvari prevaziđeno i zastarelo čak i u okolnim zemljama. Sve te fore nismo mi izmislili nego smo dobili kao dobar poklon od zapadnih "naprednih" civilizacija. Možeš zamisliti samo kakve su malverzacije u tim razvijenim višepartijskim sistemima... Naši partijaši su fer plej u odnosu na njih. Pfff

Kad smo već kod dogodovština, jedne godine u selu, baš u vreme izborne kampanje se potrefi da je seoski vašar. Pa to je bilo ludilo! Jedna od tad sitnijih stranaka (ona što joj je predsednica bila gradonačelnica ns-a) je organizovala feštu za seljadiju. Naime, pekli su vola na ražnju i neki ogroman broj pilića isto na ražnju i još to sve delili džabe a srećna okolnost je što je romsko naselje udaljeni celih 50m od vašarišta. Nisam bio al čuo sam da je bila opšta hajka i da je narod svlačio polu-pečene piliće sa ražnja, trpao u kese i nosio kući. Usput je i njena bivša stranka na 10m od nje isto napravila štand i kuvala neku čorbu (možda pasulj) pa su onda ovi gladni prvo otišli na porciju pasulja, pokupili dž tanjire i produžili po pile ili parče govedine. Ovi ostali, levičari su isto tu prisustvovali ali su izašli međ narod sa upaljačima i klasičnim inventarom za predizbornu kampanju. Čuo sam da je bilo jezivo posmatrati to.

А кад сам рекао да су странци бољи?

Да ми понуде десетине хиљада евра и то нека права странка, које нема код нас, можда и бих.

Evo baš ovde i to baš tom rečju

код нас

Eh, "Legenda o radikalskom prasetu". Tu baroknu legendu su skovali novinari kojima su, valjda, svaki put u izbornoj noći, radikali u zgradi Magistrata služili vrsno pečenje. Kažu da su se novinari tukli ko će da ide kod radikala a ko kod ostalih jer su kod ostalih uglavnom dobijali neki flambirani žužu. E sad, poslednji izveštaji kažu da su i radikali zatajili, pa je sada nepoznanica da li su ostali ispod cenzusa zato što su ukinuli pečenje, ili obrnuto, ili je razlog taj što je glavni majstor za ražanj bio Toma, pa je njegovom izdajom uništena i jedna lepa tradicija.

Моје питање: Да ли неко од вас има искуство са радикалским прасетом за изборе? То ми је јако велика мистерија.

glavni majstor za ražanj bio Toma, pa je njegovom izdajom uništena i jedna lepa tradicija.

Jes' kurac, ja u SNS dobio čašu piva kad smo pobedili na lokalnim.