Prijava

ja se iskreno nadam da ce neke buduce generacije moci da kazu, e treba mi poznavanje kvantne fizike da resim ovo, da u trenutku downloaduju svo znanje iz kvantne fizike u glavu, i odrade to.
i da gledaju na nas kao svoje pretke neandertalce koji su koristili neefikasan internet, slova i slike, za prenos informacija.

tad, kad budes mogao da "razumes" kako i drugi razmisljaju, mislim da ce se povecati i empatija kod coveka. da cemo i emotivno evoluirati u bolja bica.

slazem se celte, zato sam i rekao ono u prvom postu za kvalitetniji zapis informacija

Bolja bića?
U kom smislu?
Misliš, nećemo se razmnožavati, rađati i uvećavati svoj broj?

e da, da preformilusem ovo pitanje

http://vukajlija.com/forum/teme/60050-vestacka-inteligencija-slicna-ljudskoj?strana=2#post_2695574

hipoteticki pricam postoji dusa vezana za nas mozak/svest koja nam sugerise da budemo dobri/zli, i ako kopiramo nas mozak na neki kompjuter i bezdusna kopija naseg mozga prestane da bude dobra/zla

da li ce to onda biti dokaz da postoji dusa?
(ili cemo to opravdavati nesavrsenstvom naseg metoda kopiranja mozga, i bagom u softveru za kopiranje)

valdemar, nije. "ja" coveka je skup ideja koje definisu tog coveka. recimo zamisli uznapredovala medicina. tom tvojom logikom, neko sutra izgubi nogu, inaprave mu drugu i on nije vise isti covek?
ili danas, dobijes donorski bubreg i timvise nisi isti covek?

ne drzi vodu filozofija.

Što se tiče udova, organa, to ok, ali svest... Zamisli bre ljudi da se u ovom trenutku napravi replika tebe samog, i da se sadržina tvoja moždana saspe u tu repliku. Što se mene tiče, to bi nastavilo da postoji nezavisno od MENE. Koji sedim i ovo pišem. Ovaj drugi, to je drugo biće, ode na pijacu, ode u Avganistan, na Betelgez, gde god, ja ne znam šta radi, to nisam JA. Logika, obična formalna kaže da je samo A jednako A. I da dve stvari ne mogu da postoje na jednom mestu, a jedna ne može da postoji na dva mesta. JA sam ovaj koji je ovde, koji ovo piše, a onaj što je naizgled istovetan sa mnom, on nije JA, zato što nije ovde. MOJOM smrću prestajem da postojim JA, a klonovi i kiborzi i algoritmi neka se šetaju po ulicama i po matriksima, to me se ne tiče, i ne čini me besmrtnim. Logička kvaka. Pitanje identiteta koji nije još rešila ni filozofija, ni psihologija, a kako će genetika, informatika i kibernetika.

hipoteticki pricam postoji dusa vezana za nas mozak/svest koja nam sugerise da budemo dobri/zli, i ako kopiramo nas mozak na neki kompjuter i bezdusna kopija naseg mozga prestane da bude dobra/zla

da li ce to onda biti dokaz da postoji dusa?
(ili cemo to opravdavati nesavrsenstvom naseg metoda kopiranja mozga, i bagom u softveru za kopiranje)

Mislim da bi teoretski mogao da aplouduješ i moral, kad si sve ostalo aploudovao, i neka bude to i svesno i moralno biće, samo to biće NISI TI!

hipoteticki pricam postoji dusa vezana za nas mozak/svest koja nam sugerise da budemo dobri/zli, i ako kopiramo nas mozak na neki kompjuter i bezdusna kopija naseg mozga prestane da bude dobra/zla

da li ce to onda biti dokaz da postoji dusa? (ili cemo to opravdavati nesavrsenstvom naseg metoda kopiranja mozga, i bagom u softveru za kopiranje)

dobro i zlo je definisano nasim pojmom morala koji delimicno ucimo, a delimicno nam je i zapisan u genima. samim tim ne postoji nikakva visa sila koja te goni da radis ovo ili ono, vec to radis iz svog prethodnog iskustva.

ako u potpunosti repliciras sve informacije i secanja sa jednog mesta na drugo, i moral ide u kompletu. ne mozes da razdovjis dobrog sosa od loseg sosa, bez menjanja nekih informacija, ideja i secanja.

Što se tiče udova, organa, to ok, ali svest... Zamisli bre ljudi da se u ovom trenutku napravi replika tebe samog, i da se sadržina tvoja moždana saspe u tu repliku. Što se mene tiče, to bi nastavilo da postoji nezavisno od MENE. Koji sedim i ovo pišem. Ovaj drugi, to je drugo biće, ode na pijacu, ode u Avganistan, na Betelgez, gde god, ja ne znam šta radi, to nisam JA. Logika, obična formalna kaže da je samo A jednako A. I da dve stvari ne mogu da postoje na jednom mestu, a jedna ne može da postoji na dva mesta. JA sam ovaj koji je ovde, koji ovo piše, a onaj što je naizgled istovetan sa mnom, on nije JA, zato što nije ovde. MOJOM smrću prestajem da postojim JA, a klonovi i kiborzi i algoritmi neka se šetaju po ulicama i po matriksima, to me se ne tiče, i ne čini me besmrtnim. Logička kvaka. Pitanje identiteta koji nije još rešila ni filozofija, ni psihologija, a kako će genetika, informatika i kibernetika.

jasno, ako dolazi do kopiranja, gde ce 2 kopije nakon toga imati razlicita iskustva i nove informacije, jedna svest se racva na dva "ja". ali ako se samo odradi transfer informacija, sa unistavanjem prve, to ostaje ista jedinka.
nesto kao kad ti izvade bolestan bubreg i stave novi. mozes da gledas svoj bubreg koji stoji tu i vise nisi ti, ali neces imati neki veliki zal sto nije vise ti.
isto tako moze da bude i ostalim organima - sa celim telom. verujem da ce biti isti osecaj u coveku.

dakle ti mislis da bi los sos bio samo greska u kopiranju, da se nesto lose prekopiralo?

ako bi taj bezdusni sos bio jeziv i sablasan, nebi te to navelo na razmisljanje o dusi coveka?

ali ako se samo odradi transfer informacija, sa unistavanjem prve, to ostaje ista jedinka.

O: kako... Ostaje za one koji gledaju spolja. Za onu jedinku koju uništavaš, nastupa smrt, a pretpostavljam da je to prvobitna, originalna jedinka, koju treba zameniti jer je dotrajala. Znači, verovatno mi prvobitni, smrtni i propadljivi ljudi. Kako si se setio, ljude i pretvoriti ih u nekakve algoritme ili robote. Pa to zvuči kao savršen plan zlih mašina iz SF filmova :)
Čitao sam jednu SF priču, gde je bila neka greška u teleportu, pa umesto da ispadne jedna žena na odredištu, ispale dve iste. Protokol za takve slučajeve nalagao da operater teleporta jednu mora da dezintegriše. Mnogo se otimala i vrištala.
Elem, nisi ti samo sadržaj i interakcija tvojih neurona, već tvoje biće i ponašanje određuje sveukupnost tvoje telesnosti, one sluzave, lučenje hormona, rad žlezda, hemijski procesi, ljigava sluz i meso i koska. Kako ćeš to preneti u računar?

Dobro, da ne ulazimo u SF pricu i greske... Jasno da ako bude greske da svasta strasno moze da ispadne, ali to ne menja pricu.

Isto je kao operacija. Legnes, izgubis svest, i nadas se najboljem kad se probudis. Onda, kad se probudis, pojma ti nemas sta ti je dodato, sta ti fali, sluzavo lucljivo ili stagod. Probudio si se, isto ti je telo ko i pre, nesto je popravljeno ili zamenjeno, i ti si srecan sto ti i dalje radi mozak.

Ti jesi samo sadrzaj i interakcija tvojih neurona. Sve ostalo, sluzavost, lucenje hormona, rad zlezda je kontrolisano tim.

Kako vas nije sramota pokrenuti ovu temu bez Luksa?

Bosanci nemaju ni ovu ljudsku a ne vještačku.

Isto je kao operacija. Legnes, izgubis svest, i nadas se najboljem kad se probudis. Onda, kad se probudis, pojma ti nemas sta ti je dodato, sta ti fali, sluzavo lucljivo ili stagod. Probudio si se, isto ti je telo ko i pre, nesto je popravljeno ili zamenjeno, i ti si srecan sto ti i dalje radi mozak.

Nije isto, jer smrt nije isto što i san. U snu si živ, u smrti te nema. Ako transferišeš sadržaj svesti u nešto drugo, a staro uništavaš, onda izgleda ovako: legneš, izgubiš svest, i ceo svet onda nestane. Ovi oko tebe vide da se probudilo ono drugo, i pozdravilo ih recimo tvojom nekom frazom, i onda je to otišlo i nastavilo da se ponaša isto kao ti, žena i deca ništa ne primećuju. I to misli da si ti. A tebe više nema. Kako te ne pokoleba činjenica da je teoretski moguće da te kopiraju i da sa tom kopijom ti posle nemaš nikakve veze? I šta ako starog tebe ne unište odmah, u toku sna, nego posle? Menja li to stvar? I kako menja, ako menja? Priznaćeš da je to veoma mali tehnički detalj, par minuta razlike, koji bi onda imali presudan uticaj na ontološki status jedinke. Postoji duplo-ne postoji.

Ti jesi samo sadrzaj i interakcija tvojih neurona. Sve ostalo, sluzavost, lucenje hormona, rad zlezda je kontrolisano tim.

Ne. Rad neurona je povratno uslovljen lučenjem žlezda.

Bosanci nemaju ni ovu ljudsku a ne vještačku.

Vispren neki mladić. Šaljiv čak! Nadasve!

sad se nesto razmisljam, ne moze se napraviti verodostojna kopija covekove licnosti, aj da krenemo od horoskopa, i mesec utice na plimu i oseku pa sto nebi i zvezde nekom silom davale poseban shmek tvojoj licnosti...ljudima cesto raspolozenje zavisi i od promene vremena, a masina bi bila imuna na te stvari...

sa jedne strane cini se da je to "savrsenije racionalnije bice", al sa druge, skoro svi genijalni su imali neke nedostatke, niche imo stomacnih problema, dostojevski je cini mi se bio epilepticar itd... imali bi smo samo kopiju dosadasnjih iskustava, informacije verujem da se i mogu kopirati, ali ako nebismo kopirali i te nedostatke u masini bi smo imali licnost sa totalno drugacijom percepcijom od originala

Bosanci nemaju ni ovu ljudsku a ne vještačku.

Kad bi znao šta pričaš bilo bi te sramota. Ovako, nema te ščim biti sramota.

Шека

Bosanci nemaju ni ovu ljudsku a ne vještačku.

http://i.imgur.com/ZQIpuNV.gif

Još je pitanje kako možeš skenirati sve sinapse i njihove veze bez uticanja na njih. To liči na onaj paradoks kvantne fizike da posmatranjem menjaš događaj koji posmatraš. Još akoje tačna hipoteza da je ljudska svest kvantne prirode, eto ti nemogućnosti u startu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mind
http://en.wikipedia.org/wiki/Mind_uploading#Philosophical_issues
http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophical_zombie
http://www.ibiblio.org/jstrout/uploading/personalidentity.html
Par linkova, bez pretendovanja na tačnost, pošto su ovo pregledi... Čisto čovek da vidi oko čega se drugi dvoume povodom tog transfera svesti.

Vlade jebogati, idi na temu jezicke nedoumice i odgovori mi na pitanje. Opklada je u pitanju, i sve nade polazem u tebe! :)

Kako te ne pokoleba činjenica da je teoretski moguće da te kopiraju i da sa tom kopijom ti posle nemaš nikakve veze? I šta ako starog tebe ne unište odmah, u toku sna, nego posle? Menja li to stvar? I kako menja, ako menja? Priznaćeš da je to veoma mali tehnički detalj, par minuta razlike, koji bi onda imali presudan uticaj na ontološki status jedinke. Postoji duplo-ne postoji.

doza poverenja mora da postoji. i danas ti verujes doktorima da nece nesto maliciozno da ti rade. sto kazes, otvore te, namerno ti pokvare neku zlezdu i ti vise nisi ti kad se probudis. daleko bilo kad ti operisu mozak. mogu svasta da odrade da to posle ne budes ti. teoretski to uvek postoji, ne vezano za tehnologiju.

nije prica o tome.
prica je o ovom:

Ovi oko tebe vide da se probudilo ono drugo, i pozdravilo ih recimo tvojom nekom frazom, i onda je to otišlo i nastavilo da se ponaša isto kao ti, žena i deca ništa ne primećuju. I to misli da si ti. A tebe više nema

ako to misli da si ti, i sve ostalo misli da si ti, zasto to nisi ti, kad si ti ustvari samo misao o tebi?