Prijava

kizo

Zašto bi uopšte davali takve poslove mašinama? I ljudi dovoljno loše rade

mozda masina bude davala bolje rezultate

A šta bi onda radili ljudi? I drugo, da li će mašina biti moralno i krivično odgovorna za svoje postupke? Ako je svesno biće, pa nešto učini loše, zlo, onda šta? Brani se mehaničkim kvarom, softverskim bagom? Ili ide u zatvor? Ili je razmontiraju? Kako da razmontiraju svesno biće?

ljudi bi imali vise vremena za filozofiranje...ko stari grci, imaju orudje koje govori da radi njihove poslove, a oni se okrenu ka izucavanju novih stvari...a masini nece biti potrebno vise od jednom da napravi gresku, greska ce se prijaviti serveru koji odrzava sve masine tog posla, i odma ce se napraviti pechovana verzija softvera

kako ćeš ti znati da ona ima samosvest? Postoji li neki test kojim se određuje ima li nešto samosvest?

sta je samosvest zaista? ko sam ja? niz hemiskih reakcija u ljudskom mozgu? niz elektricnih impulsa u procesoru komputera?

Zapravo, to i nije tako lako kao što pretpostavljaš.
''Lakše'' je napraviti mašinu ''pametniju'' od čoveka neko humanoida,

Nisam rekao da je lako, nego da bi teoretski moglo, ali da bi to opet bila stvar, ne ljudsko biće. U stvari, šta je i to ljudsko biće? Sluzava stvar? Ne znam. Šta je inteligencija uopšte?

Postoji li neki test kojim se određuje ima li nešto samosvest?

Izmedju ostalih postoje razni ''nivoi'' Turingovog testa.

EDIT:

Šta je inteligencija uopšte?

Najkraća moguća definicija koju ja znam kaže:

Sposobnost za brzo rešavanje problema.

И шта ћемо после са вишком људи чија је сврха под знаком питања, како то регулисати? Не можемо их тек тако убити, или ипак..

Bruce
Au, kako si me sad razočarao!

sto bruce? jer sam rekao da ne vidim razlog postojanja konceptualnih umetnika? mozda ta masina to shvati pa mi objasni..

il te je vise uvredilo sto sam rekao da mogu nauciti masinu da stvara konceptulano-umetnicka dela?

''racionalno vs. ljudski'' - šta želimo da stvorimo?

http://i.imgur.com/hMCx7NX.png

Ovi ''acting humanly'' već postoje, to su oni ''čet botovi'' npr, koji ''razumeju'' govorni jezik skoro perfektno

http://ec2-54-215-197-164.us-west-1.compute.amazonaws.com/index.php

edit: ovo gore je Rosette, četbot koji je dobio Loebner Prize(nagrada za najinteligentniji veštački sistem) za 2011.

Sad bi Valsinarb rekao da u korenu straha od inteligentnih mašina leži antisingularistički i antitranshumanistički neoludizam, uslovljen hrišćanskim praznoverjem i društvenim konzervativizmom. I bio bi u pravu :)

jer sam rekao da ne vidim razlog postojanja konceptualnih umetnika?

Samo zato, da si rekao kako mrziš konceptualne umetnike ili ih smatraš idiotima ili ih prosto ignorišeš to bi ti bilo sasvim OK, ali da ne vidiš razlog postojanja konceptualnih umetnika to me razočaralo. Naročito jer vidiš razlog postojanja veštačke inteligencije u svetu u kojem ne postoji ni prirodna.

Naročito jer vidiš razlog postojanja veštačke inteligencije u svetu u kojem ne postoji ni prirodna.

+1
Sa stanovišta nauke, umetnost je nepotrebna, konceptualna ili ne. Možda u sociologiji, kao neka vrsta socijalnog ventila i opijuma za malo senzitivniji narod :)

Jebeš veštačku inteligenciju, njena svrha bi bila donekle dobroćudna ako bi vršila samo deo poslova koje ljudsko biće nije u stanju fizički ili psihički. Kao što to danas radi.
Ništa više.

Jebeš veštačku inteligenciju, njena svrha bi bila donekle dobroćudna ako bi vršila samo deo poslova koje ljudsko biće nije u stanju fizički ili psihički. Kao što to danas radi.

To. Nek mašina ostane alat.

ljudi su masine sa skupom ideja koje regulisu njihovu interakciju sa fizickim svetom. malo mesta je ostavljeno nekoj nasumicnosti (nekom manje nekom vise), da mogu da se stvore nove ideje.

gledajuci na ovaj nacin, vestacka inteligencija je mozda samo naredni korak u evoluciji ideja, gde ce se iskoristiti sve pogodnosti brzog prenosa ideja i znanja sa jedne jedinke na drugu.

krokodilima trebale hiljade godina da nauce nesto da rade, prirodnom selekcijom. majmuni za zivotni vek ukapiraju kako da koriste nesto gledajuci drugog. ljudi vec mogu da nauce nesto i bez gledanja, samo gledajuci slova. masine uce direktnim kopiranjem informacija.

dal ce se ovo raditi elektronikom, ili biologijom, ili vec necim trecim (kvantnim racunarima) je nebitna stvar. ono sto je bitno je da je ovo stvar evolucije, koja je veca od coveka, i oprelazak sa ove nase "prirodne", na "vestacku" inteligenciju ce nam biti neka najnormalnija stvar. mozda i resenje za besmrtnost kojoj tezimo. sve sto vidite je prirodno.

Хајде да будемо искрени... Ми желимо да направимо роботе који би нас заменили на досадним пословима, а ми да не радимо ништа, ако може - да нас за то плаћају. Уз то би хтели да направимо и киборге чија би емотивна интелигенција била довољно развијена да знају када да уздишу, стењу, вриште и свршавају. Све друго нас не занима.
Чињеница је да би са развојем таквих робота и вештачке интелигенције ми постали неупотребљива врећа гована. Мене као ћату ће за 20 година замењивати једно просто дугме. Возаче у аутобусима и возовима исто тако. Радника и неће бити у фабрикама. Децу ће у кућама (не у школама) учити роботи, јер су професори непоуздани и ограниченог знања. Неће бити потребе за браковима јер ће сваки појединац моћи себи да прибави киборга по сопственој жељи, далеко савршенијег од обичног багованог људског бића. Шта ћемо онда да радимо?! Без изазова и тешкоћа дошло би до ре-еволуције и опет би постали заостали као пећински људи. Просто, постали би ретарди. Срећом, правимо роботе и програме који служе за убијање људи, тако да нећемо стићи да видимо на шта би личио такав (можда савршен) свет.
Еве и примери:
Пр1:
- Жено (обраћа се киборгу), ајд дођи, хоћу бловџаб.
- Али, сада усисавам.
- Рекох, ДОЂИ!!! (притиска дугме на даљинском ``blowjob``)

Пр2:
- Колико је 2х10+15?
(клинац) - ЕНТЕР!

Пр3:
- Треба ми извод из листа непокретности за парцелу 1493. Ентер.
- B-a-d i-n-p-u-t. T-r-y a-g-a-i-n (металички глас)
- Захтев из листа непокретности за парцелу 1493. Ентер.
- (куца бесно) Листа непокретности за парцелу 1493. ЕНТЕР!
- S-y-s-t-e-m e-r-r-o-r. T-r-y a-g-a-i-n.
- О, мајку ли ти роботску, све ти жице погореле као прскалице, дај ми извод БРЕ!
- М-о-л-и-м, у-с-т-а-н-и-т-е, с-а-в-и-т-е с-е у с-т-р-у-к-у и-с-п-р-е-д в-а-ш-е-г м-о-н-и-т-о-р-а, н-а-г-и-њ-у-ћ-и с-е у-н-а-п-р-е-д и п-о-н-а-в-љ-а-ј-т-е з-а м-н-о-м: Г-р-а-њ-к-а ј-е г-о-с-п-о-д-а-р к-а-т-а-с-т-р-а.
- Грањка је господар катастра. Ентер.
- А-м-и-н. И-з-в-о-л-и-т-е в-а-ш и-з-в-о-д. Б-и-л-о ј-е з-а-д-о-в-о-љ-с-т-в-о у-с-л-у-ж-и-т-и в-а-с.

ako bi neko mogao 100% da replicira tvoj mozak, i stavi ga unutar neke "masine" (ostavite malo masti prostora sta je masina), da se samo u jednom trentku ne nalazis u svom telu vec u necem drugom, jel si to ti ili nisi?

posto bi mislio da jesi.

mozda i resenje za besmrtnost kojoj tezimo. sve sto vidite je prirodno.

Naravno da je prirodno. Evo, zamisli, ti na samrti, uradiš upload mozga na tamo neki supermatrikskompjuter, i šta onda? Umreš, i sve crno, nema više ničega. Za tebe, tvoje biće, tvoju samosvest, ništa nije nastavilo da živi. Ono tamo postoji u nekom obliku, može da priča kao ti, da drugi misle da si to ti, ali to nisi ti. Drugi primer: uradiš taj upload za svog života, živ i zdrav. Da li osećaš kako si se udvostručio? Ne osećaš, pošto i nisi. Taj virtuelni ti nastavlja svoj samostalni život, ti nastavljaš svoj život. Isto bi bilo kad bi mogao da sačuvaš sadržinu svoje svesti pa da je prebaciš u klonirano telo il mašinu. "Ja" čoveka je ono što se nalazi u njegovom fizičkom telu, tačno na ovom mestu, tačno u ovom vremenu.

to bi bilo korisno celte, sacuvas mozgove anstajna il nekog vec korisnog,
a to nisi ti, ljudi koji te kopiraju bi ti valjda nakon kopiranja rekli

valdemar, nije. "ja" coveka je skup ideja koje definisu tog coveka. recimo zamisli uznapredovala medicina. tom tvojom logikom, neko sutra izgubi nogu, inaprave mu drugu i on nije vise isti covek?
ili danas, dobijes donorski bubreg i timvise nisi isti covek?

ne drzi vodu filozofija.

u nekom buducem svetu, u nekom trenutku ti kazu, e pokvarilo ti se ovo telo, navuklo neki rak pluca... ajd na transplantaciju svesti u isto takvo.

bip i ti se nalazis u drugom telu, a iz prvog izbrisana svest. isto telo. sto nisi ti ako su sve tvoje ideje i secanja sa tobom?

zamisli da, hipoteticki pricam, psotoji neka sila (neko bi je mogao nazvati bozjom silom) koja tvom mozgu sugerise da budes dobar cesce nego zao...mi ne vidimo tu silu, niti imamo instument kojim mozemo da utvrdimo da ona postoji,

i pazi sad ovo, kopiras bukvalno sve svojhe neurone i veze medju njima u neki kompjuter, dakle totalno isto se ponasaju, kopija svega...ali nema vise te sile koja ti je sugerisala kroz zivot da radis dobro/lose

i pazi sad ovo...zbog nepostojanja te neke nama nevidljive sile nad kopijom tvoga mozga, kopija tvoga mozga postane hladnokrvna...izgubi osobinu da cesce odabere ono sto je dobro/lose nego sto to original odabira
-------------
da li bi to bio dokaz da postji neka nevidljiva sila koja nam sugerise kako da biramo nesto?

Umreš i prebace ti svest u kompjuter i dobiješ prototip savršenog vukajlijaša - ne samo da i dalje ne jebe nego više nema potrebu ni za hranom i pićem. :)