Prijava

@Otaku, ma ne ljutim se bre, samo diskutujemo. :) Naravno, strategije se razlikuju, kao što se i ljudi razlikuju, tako da će svako izabrati ono što mu najbolje leži. I tačno je da su prezentacije uglavnom slične, a da bi zaista znali koja je veština(ili sistem) najbolja na svetu, morali bi bukvalno sve da ih poznajemo. A Wing Chun je dosta dobar, koga zanima a mrzi ga da trenira nek pogleda film "Yip man". :DDD
@Miro, š'a diraš čoveka ? ;)

A da se mi ovde koncentrišemo na borilačćke veštine a ne na borilačke sportove ili sisteme koje pravi jedan uspešan pojedinac secirajući veštine?

@Piro, sudeći po našim skorašnjim diskusijama na forumu mislim da se ja i ti ne bi složili ni oko boje govneta. :) Pa i sistem je borilačka veština koja je nastala spajanjem tehnika iz drugih veština i ima istu svrhu kao i te individualne veštine. U suštini ista stvar. I ne vidim kakve to veze ima s bilo čim što je neki pojedinac napravio veštinu. Pa zar nije Bruce Lee isto uradio s Jeet Kune Do-om ? On je pojedinac i sad po tvojoj logici JKD se ne priznaje kao veština.

Wing tѕun kung fu.

Sistem je sistem. :)
Uređen sistem koji kao takav postoji i neće se razvijati i menjati i imati zasebne majstore koji će posvetiti svoj život izučavanju Sistema i sve to. On ima svrhu. Par jebitačnih tehnika da bi se obučili pajkani, agenti, i slično. Može neko da pravi bizMis od toga, ali neće biti veština, kao umeće borenja...
Ne kažem ja da je Sistem bezvezan ili neefikasan, ali kažem da nije veština po sebi već je skup tehnika iz drugih veština. Isto kao krav maga, mada joj pripisuju neku drevnu jevrejsku pozadinu... Što je smešno.
Svibor i svebor bolje da ni ne spominjemo. :)

Definicija borilacke vestine sa wikipedije je "kodifikovani sistem borbe sa ili bez oruzja (podrazumeva se da je oruzje hladno, posto gun kata postoji samo u filmu XD), bilo da se koristi u samoodbrani, borilackom sportu, u vojne svrhe ili kao telesni ili duhovni trening."

Care, i nindzutcu je sistem ;). I aikido i wing chun takodje. i sve ostalo/

"The truth is out there." :)
Sad sam tek prvi put gledao na tubetu svibor i svebor....lele...xD

Jok ja... Ninjutsu, kako se predstavlja, mada budo taijutsu, je ustvari 9 različitih škola, od koga su samo 3 ninjutsu, imaš par samurajskih i par tradicionalnih japanskih. Možeš ceo život da proučavaš i nećeš nikada doći do toga da razumeš 5%.
Aikido jeste veština, mada kada je nastao... Ne znam još... Jeste ograničen, ali nije ni predviđen da se samo on zna. To je viši nivo, što ljudi često ne shvataju. Ti moraš da imaš predznanje pre nego što kreneš da treniraš aikido... Ljudi kod nas koji treniraju aikido, često neaju pojma kako da udare, uopšte.
Wing chun jeste stil, ali ne bih previše ulazio u to... Jeste da kažu da su sve kineske veštine kung fu,samo različiti stilovi, i mada imaju mnogo sličnosti, ipak ne znam da li treba da se grupiše pod različite stilove iste veštine... ali ajde sada... :)
PS. Ne moraž me zvati Care u javnosti... To je samo kada smo sami... :)

SAd cu ja da ti pojasnim za wing chun :)

Wing chun ima mali milion stilova, a vecina stilova koji se uce van Kine su potekle od Yip Mana. Postoje razlike, cesto banalne, ali razlike, kao sto na primer Cheungova linija dosta forsira Gwat Sao blok, a moja EBMAS linija ga gotovo ne koristi (sad ti svasta napricah :D). A mi recimo radimo i borbu u parteru, sto mislim da nijedna druga linija ne radi.
Mi vise volimo oslonac na zadnjoj nozi, oni vise gotive ravnopravan oslonac. Ne znam kako to njima koristi, ali znam kako nama koristi oslonac na zadnjoj ;).
Aikido je relativno mlada borilacka vestina i stvorio ju je Morihei Ueshiba, razvivsi je iz Daito Ryu Aiki Jujutsua (ekstra meka skola Jujutsua). Moguce je da gresim, ali razlika izmedju ta dva je verovatno samo u tome sto je Morihei uveo u dojo i tehnike sa bokenom, jo stapom i tantoom (koje se ne zovu kenjutsu, tantojutsu i slicno, neko aiki-ken, aiki-jo i aiki-tanto, i ne sluze da se nauci koriscenje doticnih oruzja u borbene svrhe, nego da bi se principi borbe sa njima uveli u borbu bez oruzja). Naravno, aikido je i poznat (bolje reci ozloglasen) po tome sto dosta forsira budo etiku, mozda cak i najvise od svih japanskih vestina (sem mozda kendoa).

А најлепши је дворучни chi sao у wing tѕun-u. :)

Meh, Hokuto shinken je zakon! :D:D:D

JTU word!!
Džudo definitivno...

E pa sad...
Nije nego wing chun :)

Judo je sport. :p
Ne može biti veština nešto što mi zabranjuje da uradim full nelsona ili recimo da nekome iščupam oko i iskoristim ga umesto masline sa martini.

Jebo te narod...
Niko tebi ne brani da to radis, samo to neces nauciti na dzudou!
A neces nauciti na dzudou, zato sto je ideja da na dzudou naucis da bacakas protivnika, polugama ili bacanjima i tako to!

Најлепши је дворучни chi sao у wing tѕun-u. :)

Ја и даље стојим при овоме.

Nemate vi pojma ! Ovo je najbolji potez. xD
http://commendatori.files.wordpress.com/2008/12/shoryuken.jpg
A može i
http://www.clixgames.com/wp-content/uploads/2008/06/ryu-hadoken.jpg
A kad smo kod džudoa, dopada mi se, a i leži mi jer sam krupan. :)