Prijava

Ne mora uopšte da znači. Mislim da je veći procenat matematičara sa nekim problemom nego npr. slikara

Ne mora uopšte da znači. Mislim da je veći procenat matematičara sa nekim problemom nego npr. slikara

a ja mislim da je gomila stvari za koje je potrebna ogromna kreativnost totalno nepravedno proglasena nekreativnim ili neumetnickim ili stavec samo zato sto su na neki nacin korisne ili se tesko razumeju.

licnost je ista ispod toga.

Kad smo se već dotakli svega oog, moram da okačim jedan jako dobar dok. https://www.youtube.com/watch?v=98RUUhVgLR0&t=114s&ab_channel=%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9%D0%9A.

Ljudi (mahom) sa posebnim potrebama, i oni vidljivo poremećeni, koji slikaju i stvaraju kojekakva čuda i koja su neretko čak na ceni. Opasno dobar, izdvoj vreme i pogledaj, vredi.

Šmo 98% je djubre teško koje treba spaliti, ali 2% zaista vredi i to jako. Samo teško dolazi do tebe i mene, zbog djubreta...Kao i muzika, filmovi i sve drugo.

+1

s tim što volim da izvlačim najkritičnije momente iz šunda i kiča, i ostalih pomija. I jedan dobar momenat dobar je. Često taj momenat vredi više nego nečije čitavo stvaralaštvo... uglavnom tako i biva. Istinskih umetničkih genija jako je malo, odista.

tj, sistematicni i pazljivi istoricar i pripovedac andric je manje umetnok od perelmana npr. manje sposobnosti koje pripisujemo umetnicima je potrebno andricu.

Druže Bili Ajliš ima takve ogromne sisurdetine pošla mi voda na usta jebote tačno da nas podoji sve ovde što smo ostali na ovoj kršotini od sajta i to samo jednom sisom a drugu da čuva za nedajbože.

Misliš ovo?

https://images.radiokp.ru/sites/default/files/styles/kp_fullnode_730_486/public/2022-05/282460392_311169961188554_621801748341774762_n_1653024249_1653024291.jpg?itok=LnZwKquV

S I S U R D E T I N E
I
S
U
R
D
E
T
I
N
E

Ovo je trabalo na onu drugu temu... :)

Ovo sad što se tiče spoljašnje promocije neke umetnosti kao, meni to više liči na bunt. Umetnost je zajebanija kada je elegantnija, što je svedenija spolja snažnija je iznutra, barem meni. A i pevanje i mišljenje jedno s drugim veze nemaju... mislim pevač je i Darko Lazić... ne možeš to da porediš, nikako Jovo...

Slažem se ima tu dosta i bunta. Al ne možeš reći za sve pjevače da nemaju veze s umjetnošću. Ima tu i kantautora, ozbiljnih muzičara itd.

Ruzna i iritantna ko tri kurca ali sisa odlicna

Nznm Celt imaš tu večitu dilemu da li književnost, uopšte kao takvu, treba svrstati u umetnost. Andrić je pročistio jezik i izraz, učinio ih jasnim, stamenim, lišenim svega suvišnog - no više volim ono što je učinio Selimović. Derviš i smrt je vrhunac onoga što jedan jezik može da ponudi, i sumnjam da će ikada biti nadmašen. Sve se poklopilo - emocija, nadahnuće, kreativnost, sintaksa...Sve. Tvrdjava je jezički vrv bolje napisana, ali je Derviš iznad nje.

Našao sam kod Froma jako dobar pogled na umetnost i potrebu za stvaranjem pre svega. Ona je samo jedna od potreba da izraziš, istakneš i često nametneš svoju individualnost, originalnost, kreativnost, da te vide, prihvate i vole zbog toga što jesi itd. Jednom rečju, kompenzacija za uskraćenost u detinjstvu, najgrublje rečeno. Svakom umetniku je stalo da dobije priznanje, ili da bar govore o njemu. Tako da - umetnost je, u suštini, način da se izborimo sa traumama; ako čovek to uspe da kanališe u dovoljnoj meri - dobro je, ako ne - poludeće, zastraniti, napraviti neko sranje itd. Ja lično crtam i slikam čitav život, a nikada se nisam ozbiljnije posvetio tome. Bilo je to tek pražnjenje, uživanje u procesu (čovek koji stvara je, u tom trenutku, drugi čovek bukvalno). Tek od kada sam krenuo na terapiju i malo dublje zagazio u neke stvari, znam šta i zbog čega (i na koji način) želim da stvorim.

Ja sam čuo i teoriju kao da muškarci imaju više potrebe da stvaraju, u smislu umjetnosti, nauke, privređivanja, jer ne mogu da rode. Uskraćeni su za to, pa kompenzuju kroz stvaranje drugih materijalnih i nematerijalnih vrijednosti.

I meni Andrić nije nešto. Pripovedač ujednačenog tona i gospodstvenog držanja i to je sve...

ili se tesko razumeju.

Ovo sam napisala u komentaru bila koji izbrisah na klik. Ogromna širina uma za umetnost je potrebna, i za stvaranje i za poimanje. Ne može da se nešto ne razume i odmah ne voli...
Recimo meni je Beketov Godo genijalno delo. Istinski. Ali ajmo sad relano - fizlozfiju apsurda malo ko razume. Ko se uopšte njome bavi, nad njom zamišlja i slično ... a tek da pokuša da je tumači ili razume, pa i primeni, jer jeste, primenjiva je, o, i to kako... međutim, MEĐUTIM.

a svaka dobra umetnost zahteva vrlo jaku bazu poznavanja sto tehnike sto ljudske prirode, sto intuitivnog osecaja za nesto koji se gradi u najranijem dobu.

svi umetnici koji su "slucajno" dobri, nisu tu slucajno.

granica izmedju kreativnosti, talenta, rada, interesovanja i slicno nije jasna.

ne mozes biti dobar umetnik preko noci, ni u kom polju. to je nesto sto se gradilo od kad si otvorio oci.

avl mislio sam vise na matematicki dokaz necega koji zahteva ogromnu tehniku, kreativnost i najzad nadahnuce. umetnost kao takva, ali jednostavno niko ne moze da je razume. vrlo malo ljudi.

Slažem se ima tu dosta i bunta. Al ne možeš reći za sve pjevače da nemaju veze s umjetnošću. Ima tu i kantautora, ozbiljnih muzičara itd.

Ne, ne... nikako. Ni blizu ne mislim tako. Kada spojiš poeziju i muziku dobijaš pevača, pravog umetnika. Ima tu i matematike.

Poezija je muzika matematike. Brojevi koji pevaju. Moraš pogledati iza reči da bi razumeo njihovo značenje.

Ovde bih stavio samo jedan disklejmer, sve OSIM moderne i post-moderne konceptualne umetnosti. Ne samo da me ne privlači nego je aktivno i mrzim kao poslednji korak apsolutne propasti kreativnosti, umeća i lepote umetnosti.

Po meni opet zavisi šta. Dosta moderne umjetnosti je precijenjeno. Slike koje vrijede milione dolara samo zato što ih je neka poznata njuška potpisala. A može ih dijete od pet godina naslikat. Uzmeš malo boje, poprskaš po platnu i eto.

Na taj račun su neki moderni umjetnici napravili parodije i sprdnje. Npr. jedan Italijan je prodavao konzerve sa govnima, koje je nazvao "Merda d'artista"... I uspio je prodati. Hoće da kaže pretencioznim snobovima možeš svako govno (bukvalno) prodati kao umjetnost, ako oni misle da je to od nekog zvučnog umjetnika neko umjetničko djelo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Artist%27s_Shit

S druge strane, ima djela konceptualne umjetnosti koja zaista provociraju, i pokušavaju poslat neku poruku. Pa i ovo "artist's shit" je uspiješno trolovanje i provokacija.

Ja na primjer ne kontam čemu toliki hejt Marine Abramović. Ja nju skroz odobravam i podržavam. Žena s ovih prostora u Americi postigla uspijeh. Super. Dosta njenih instalacija i projekata ima itekako smisla. Opet ima i sranja nekih, nije sve dobro, ali nemam aposolutno ništa ni protiv tog vida umjetnosti.

Mene više nervira kako se stvari npr. poput ovoga ispod mogu smatrati umjerničkim djelima:

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Square_(painting)#/media/File:Kazimir_Malevich,_1915,_Black_Suprematic_Square,_oil_on_linen_canvas,_79.5_x_79.5_cm,_Tretyakov_Gallery,_Moscow.jpg

Ja na primjer ne kontam čemu toliki hejt Marine Abramović. Ja nju skroz odobravam i podržavam.

Nemoj trifors da te čuje brt kako podržavaš tu satanistkinju i uživalačkinju adrenohroma

Nznm Celt imaš tu večitu dilemu da li književnost, uopšte kao takvu, treba svrstati u umetnost. Andrić je pročistio jezik i izraz, učinio ih jasnim, stamenim, lišenim svega suvišnog - no više volim ono što je učinio Selimović. Derviš i smrt je vrhunac onoga što jedan jezik može da ponudi, i sumnjam da će ikada biti nadmašen. Sve se poklopilo - emocija, nadahnuće, kreativnost, sintaksa...Sve. Tvrdjava je jezički vrv bolje napisana, ali je Derviš iznad nje.

bukvalno o tome pricam. gde je granica?

reko bi, ono sto je upotrebljivo za nesto sto nije samo emocija, nije umetnost. al onda 99% umetnosti nije umetnost.

recimo, sto nesto sto smislim u inzinjerstvu, sto dodje niotkuda i resi nesto i prelepo je nekome ko razume nije umetnost i nisam kreativan, a kad nesto sviram sto nisam sam smislio niti ima kurca mog doprinosa jeste i jesam kreativan i umetnicka dusa? jel fer to?

Ja na primjer ne kontam čemu toliki hejt Marine Abramović. Ja nju skroz odobravam i podržavam. Žena s ovih prostora u Americi postigla uspijeh. Super. Dosta njenih instalacija i projekata ima itekako smisla. Opet ima i sranja nekih, nije sve dobro, ali nemam aposolutno ništa ni protiv tog vida umjetnosti.

Зато што би уметност требала да изискује неки таленат и креативност, седење пред икс људи у музеју и пушење икс кураца на бини то није....

jednu samo zajednicku stvar sam primetio a to je da u svemu, umetnost ili ne, prvo pravis jednostavna sranja koja su svima sranje, onda komplikovana sranja koja cene jedino takvi kao ti, i tek nakon mnogo vezbe i iskustva uspes da pravis jednostavne, dobre stvari koje svi cene osim ovih drugih koji to ne cene ne zato sto nije dobro nego iz ciste ljubomore, koji ce ceniti tek kad umres. malo njih predje ovaj drugi korak.

avl mislio sam vise na matematicki dokaz necega koji zahteva ogromnu tehniku, kreativnost i najzad nadahnuce. umetnost kao takva, ali jednostavno niko ne moze da je razume. vrlo malo ljudi.

Matematički dokazi, odnosno relacije svega što si naveo i otelotvorenje ičega opipljivog kao monumenta polaze od misli, koje su apstraktne. Književnost je takođe više apstraktna, ničeg konkretnog osim reči u njoj nema za razliku recimo od jedne slike ... pa i fotografije. Fotografija je konkretnija od književnosti. Zato kapiram zašto je ne voliš. Ali baza arhitekture recimo je književnost. Ti moraš stvoriti misaonu koherenciju kojom ćeš izraziti šta bi stvorio. Da bi je realizovao potrebne su ti reči. Svaka je umetnost ponikla iz reči, one jedine materijalizuju misao. Ostalo jeste matematika i to viša. Veza između jezika i matematike uopšte nije suprotna. Naprotiv. Vrlo je tanana. Samo da, razumevanje toga je većini ljudi astronomija.