
Idealan način da uz pomoć lobiranja i dobrog marketinga u kojem se pojavljuju glumci i pevači, prodaš bilo šta, pa makar tvoj proizvod bio najobičnije djubre u odnosu na neki drugi, za koji niko nikad neće ni čuti, jer ga je tvoja kampanja osudila na propast.
Kada je razlog za prodaju proizvoda njegovo ime, a ne kvalitet, za njega se kaže da je brend. Ranije je u širokoj upotrebi bio izraz marka, ali to marketinškim "stručnjacima" nije zvučalo dovoljno marketinški.
Kada usled potpunog srozavanja kvaliteta proizvoda, ipak dođe do pada prodaje istog(bez obzira na to što je u pitanju brend), uvek je tu spasonosni ribrendig, da ne kažem preimenovanje.
Odvratna, prežvakana bljutava reč poreklom iz engleskog jezika koju po ustima provlače novopečeni srpski menadžeri kako bi šatro dokazali da su u toku sa svetskim marketinškim tokovima.
Brend bi trebalo bi da pretstavlja ukupan dobar utisak potrošača o nekom proizvodu, prepoznat simbol za kvalitet i pouzdanost koji potrošačima uliva makar prividnu veru da se radi o profesionalcima čiji proizvodi su kul, i da se neće zeznuti ako pljunu veliki novac na njihove proizvode.
Primeri dobrog brenda su Šimano i Mercedes.
U Srbiji svako pominjanje reči brend izaziva jezu, i govori da će dotična firma potrošiti basnoslovne novce na reklamne kampanje koje će nam ispirati mozak i promocije na kojima će se njihovi menadžeri šepuriti.
Kvalitet proizvoda koji postane žrtva brendiranja će naravno i dalje će ostati sumnjiv, ali će mu cena ipak skočiti.
Moj omiljeni brend je božen kozmetkis.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.