Језичке недоумице

  1. Ja pratim moduuuuuuuuuuuuu. :D:D:D

  2. Brate, iskulirajte, popijte neko pivo...

  3. vide, uvrijedio mi se jovičić! :)
    a nije mi to bio cilj.

    ajde, onda ćemo polako... ovo je tvoj stav, daklem

    Oblik sve je pridjevska zamjenica za srednji rod sav/sva/sve, ali je poimeničena i može da se koristi bez imenice.

    Popio je sve! Naučio je sve!

    ali ona se razlikuje od prave pridjevske zamjenice, koja bi trebalo da može da glasi i "svo" (da bi se razlikovala od te poimeničene varijante) iako to gramatičari brane - onda bismo imali:

    Popio je svo pivo! Naučio je svo gradivo!

    to što je "poimeničena" ne znači ništa.

    prvo, mogu i ostale zamjenice da se upotrebljavaju bez imenice:

    nije došao nijedan čovjek - nijedan nije došao
    neki ljudi odoše - neki odoše

    isto tako i pridjevi:
    plavi su pobijedili, a crni su izgubili.

    pa im ne mijenjamo morfofonološki oblik zbog toga što imaju različitu sintaksičku funkciju.

    ta promjena sintaksičke funkcije, kao ni prelazak iz jedne vrste riječi u drugu, nije razlog da se promijeni glasovni sklop jedne riječi. na to sam mislila kad sam rekla da si se nalupao. :) jer masa riječi redovno mijenja svoje osobine, naročito zamjenice i pridjevi pa nema potrebe da ih razdvajamo da glase na jedan način kad se upotrebljavaju sa imenicom a na drugi kad se upotrebljavaju sami.

    dakle, nama kao govornicima nipošto ne treba razlikovanje u glasovnom sklopu da bismo znali šta se na šta odnosi.

    a evo ti primjeri kad su pridjevi, npr. STVARNO postali imenice (čak ih i ne doživljavamo kao pridjeve u tim slučajevima), pa se nisu izmijenili:

    blago, zlo, dobro; mlada, stara

    kralj ima mnogo blaga.
    zlo je oslobođeno!
    to su sve dobra naše države!
    mlada uopšte nije bila stidljjiva na vjenčanju...
    stara, daj mi koju kintu!
    a stari, ti ne zajebavaj!

    zato je svO nepravilno, jer odskače od cijelog sistema.

    ja sam, takođe, za uvođenje u normu onih stvari koje žive u jeziku, ali nikako ako je to po cijenu narušavanja sistema. :)
    ___________

    pišem u brzini, trudeći se da pojednostavim, nadam se da sam ipak uspjela da složim kakve-takve rečenice i primjere :)

  4. TO LULO! Jovicica mozes pobediti samo postom od dva jovicica!

  5. Po novoj gramatici može i zadnje i poslednje, a prije je zadnje bilo strogo zabranjeno. Zadnje se odnosilo isključivo na prostorni položaj, npr. zadnje sjedište automobila.

    evo, npr, ovdje se potpuno slažemo, jer i ja nisam (nikad bila) za protjerivanje oblika "zadnji" kad se ne odnosi na prostor.

    a zašto? zato što je ovo već domen leksike, a ona se mijenja najbrže od svih drugih jezičkih nivoa, i njene promjene ne utiču toliko na strukturu jezika; dakle i u domenu semantike - sasvim je normalno da se tokom vremena neka značenja šire, a neka nestaju, i tu treba pratiti govoornu praksu, tj. norma mora da bude fleksibilnija prema ovakvim slučajevima.

    YeahBatch
    'Ajde pobijte se oko gramatike.

    Brate, iskulirajte, popijte neko pivo...

    brate, pa za to nam služi ova tema, što ti smetamo? :D

  6. Ne smetate vi meni, samo kazem mnogo se koljete oko gluposti.

  7. MakaronMaster
    smarate sa jezikom

    štaš onda ti na temi koja se zove "jezičke nedoumice"? :)

  8. Luli laže, ništa je ne slušajte.

  9. Ovu temu s vremena na vreme obiđem samo da se ne bi mnogo gordio svojim poznavanjem srpskog jezika. Lepo je kad se čovek ponekad unizi pred tuđim znanjem.

  10. Kad pročitam post od Lulabaj odmah se sjetim što nikada nisam volio srpski u školi.

  11. Lullaby izvini, nisam ni vidio ove postove, sad ću da ti odgovorim. Vidim da me temo prozivaš da sam te iskulirao otvaranjem nove teme.

  12. ne prozivam te, šalim se samo, što si toliko ozbiljan :)
    ajde, piši ti ako hoćeš, a ja sad odo' pa ću poslije da pregledam.

  13. šta je "ako" u rečenici? upitna rječca?

  14. Pročitao sam sad, i slažem se s tobom uglavnom. Slažem se da "SVE" nije sasvim poimeničeno. Ja ne znam to definisati, ali uviđam razliku između "sve" u "Popio je sve." i "sve" u "sve vrijeme". U prvom slučaju mora SVE, a u drugom bi MOŽDA trebalo dopustiti i "svo", ali samo u nominativu.

    Koja ti rečenica ljepše zvuči:

    Sve što treba da uradiš je da popiješ svo pivo!
    ili
    Sve što treba da uradiš je da popiješ sve pivo!

    Meni prva, iako nije pravilna. Ja da sam jezički normativista dopustio bih paralelnu upotrebu oblika sve i svo za srednji rod, s tim da bih oblik "svo" dozvolio samo u nominativu.

  15. Ako je zavisni veznik. :)

  16. prva mi ljepše zvuči, jovičiću, džaba. :)
    tebi zvuči bolje druga jer si okružen upotrebom "svo" pa ti "sve" neobično.

    e sad, ovom svojom posljednjom rečenicom/idejom opet narušavaš jez. sistem. :) edit: mislim, bar u pojedinostima...

    dakle, dechci, nema šta da dopuštate (neosnovane!) promjene, nego govorite pravilno i aukurac! :D

  17. U staroslovenskom smo imali oblike vas, vsa i vse. Ovo vse je nastalo pod uticajem glasovne promene o u e jer je ovo s u sredini bilo meko (bez ove promene bilo bi vso). Kasnije zbog lakseg izgovora dolazi do metateze (zamene mesta) i od vse se dobija sve. Zbog ovoga je samo sve ispravno.

  18. tačno, ali stanje u staroslovenskom, ili u praslovenskom, niije opravdanje za pojave i inovacije u sinhronom stanju, pa se mora objasniti drugim, takođe savremenim, pojavama. :)

Rekli o sajtu

Did you mean Vukajlija?

Google · 17. April 2015.