Језичке недоумице

  1. Dobro, to sam na čistac istjerao. Sad zadnji čas ili poslednji? Ili zadnje ili poslednje pivo? Koja je razlika, da li je samo ovo drugo pravilno, li ljudi koji me poznaju znaju šta me izbacuje iz kolosjeka pa namjerno potpiruju raspravu o toj temi?

  2. Al to što sam rekao je samo zvanična verzija, ja lično podržavam postojanje oblika SVO za srednji rod, jer je veoma ustaljen, uobičajen, koristio ga je čak i Vojislav Ilić:

    "...A veter sumorno zviždi kroz crna i pusta polja,

    I guste slojeve magle u vlažni valja do...

    Sa krikom uzleće gavran i kruži nad mojom glavom,

    Mutno je nebo svo."

    Iz pjesme "U poznu jesen"

  3. najjednostavnije: možeš li reći:
    "Kupio sam SVO šta je bilo u prodavnici"
    ili
    "SVO ja znam, prokletniče, ne laži me!"

    ne možeš.

    eto zašto nije pravilno ni u izrazu "svo vrijeme".

  4. koristio ga je čak i Vojislav Ilić:

    pjesnička sloboda, jovičiću. zbog rime :)

  5. 'Ajde pobijte se oko gramatike.

  6. Pa nije isto reći: Svo sam kupio. i Svo vrijeme. Prvo se odnosi na realne stvari, one koje postoje, dok je vrijeme potpuno druga stvar. U stvari u tom je i stvar, što vrijeme nije stvar.

  7. Nije samo stvar u rimi i pjesničkoj slobodi.

    Oblik sve je pridjevska zamjenica za srednji rod sav/sva/sve, ali je poimeničena i može da se koristi bez imenice.

    Popio je sve! Naučio je sve!

    ali ona se razlikuje od prave pridjevske zamjenice, koja bi trebalo da može da glasi i "svo" (da bi se razlikovala od te poimeničene varijante) iako to gramatičari brane - onda bismo imali:

    Popio je svo pivo! Naučio je svo gradivo!

  8. Đole, brate, ne postoji svo u srpskom. Jednostavno ne postoji. Dil vid it. Kapiram šta hoćeš da kažeš, ali toga kod nas nema.

  9. Brate, nesto ti mali taj post. lololo
    Da ne bude spem, ja mislim da je u ovim Jovicicevim primerima pravilno da se stavi "svo".
    Ali, sta ja znam, ja sam elektricar.

  10. Pazi ovo:

    Treće mesto nalazimo u vezirovom pismu. Bez obzira što je ono u celini uzev aluzivno intonirano, što je SVO u poređenjima, slikama, metaforama, preteći karakter ove političke poruke je očigledan.

    Da je ovdje upotrebljen oblik SVE, ispalo bi kao da se SVE odnosi na sve na svijetu, a ne na pismo.

  11. Јовичићу, то што нам граматика није савршена, не значи да сад треба да је побољшавамо.

  12. ovo sam toliko puta ovdje objašnjavala da stvarno nemam volje i hiljaditi put... ajte, nek se igra ko voli...

    a jovičiću, primi iskreno razočarenje tvojim stavovima s moje strane. mnogo si se nalupao ovdje :)

  13. Ne možete reći da ne postoji ako se koristi u svakodnevnoj komunikaciji. To što ne postoji u književnom to je druga stvar, ali evo Jovičić ako istjera ovo nema svo pivo od mene, ali ima dok se ne onesvijesti.

  14. Lalabaj na kojoj temi volio bih pogledati.

  15. a jovičiću, primi iskreno razočarenje tvojim stavovima s moje strane. mnogo si se nalupao ovdje :)

    Ništa se ja nisam nalupao. Ja sam rekao da je "svo" neispravan oblik po zvaničnoj gramatici i to uopšte nisam dovodio u pitanje, samo sam iznio argumente zašto bi se u određenim situacijama moglo ili trebalo dopustiti.
    I tim argumentima ne možeš pera da odbiješ. Ali bilo bi bolje da si bar pokušala.

  16. U školama se uči da postoje književni i razgovorni stil. Mislim da bi prvo trebalo to da proučiš, pa će ti se sve iskristalisati. :)

  17. đorđe, na ovoj, najvjerovatnije.
    ali ja sam ti već sad dala ukratko objašnjenja, nemoj ti slušati jovičića, on istjeruje narodsku pravdu a bez prave ideje o svemu ovome, a meni je ovo struka :)
    samo ti piči sa SVE i ne brini se ;)

    e, još jedan primjer: kad bi bilo usvojeno SVO, onda bismo govorili i "o svOmu ovome" itd itd itd....

  18. Pa i ja ću da pičim sa "sve" kad pišem pismeni sastav. Nisam lud da dobijam negativne poene za nepismenost.

    Ali tvrdim da oblik "svo" postoji u jeziku, iako nije književno priznat. I slažem se da je prilično rogobatan u svim padežima osim nominativa.

  19. Ma ja pičim sa cijelo. Ja ne kažem da bi trebali da mjenjamo sad čitavu gramatiku, nego da uvedemo par izuzetaka ionako nam ih je jezik pun. Nego za moje drugo pitanje ti Lulabaj pošto reče da ti je to pos'o:

    Sad zadnji čas ili poslednji? Ili zadnje ili poslednje pivo? Koja je razlika, da li je samo ovo drugo pravilno, li ljudi koji me poznaju znaju šta me izbacuje iz kolosjeka pa namjerno potpiruju raspravu o toj temi?

  20. Po novoj gramatici može i zadnje i poslednje, a prije je zadnje bilo strogo zabranjeno. Zadnje se odnosilo isključivo na prostorni položaj, npr. zadnje sjedište automobila.

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.