Koju knjigu trenutno čitaš?

  1. Postoje li kod nas aktuelni pisci?

    Da nije citao neko nekim cudom Crnogorski roman? Valja li icemu?

  2. Kako misliš aktuelni pisci brt?

  3. Neko brt ko je napisao dobru knjigu u zadnjih 10 godina

  4. ma nema.. evo hajde reci pravo, hajde reci ko

  5. Grozdana Olujić - Glasovi u vetru

  6. Aj dobro, moze. Neka imigrantska tragedija.

  7. Pa jbg možda će za sto godina da veličaju Velikića, Olujićevu, Stojilkovića kao vanvremenske pisce nama je sada to treš.

  8. "Sitničarnica Kod srećne ruke" je jako dobra knjiga, relativno novijeg datuma, Goran Petrović....

    Trenutno, "Vašar taštine".

    P.S. Istina, ako ti je 2000. godina 'relativno noviji datum' kao meni haha. :)

  9. Čitaj Vidosava Stevanovića ako nisi a ne znaš šta ćeš. Činjenica je jedna - kritičniji smo prema domaćem. Neretko subjektivna percepcija realnosti potire umetnički aspekt književnosti sadašnjice iliti "kako je nekad bilo sve bolje a sada nije". Treba se toga osloboditi prilikom čitanja literature savremenika.

  10. Mislim da to i nije sasvim istina. Da jeste, Jelena B. Alimpić, Vesna Dedić, Ljiljana H. Đurović ili Marko Vidojković ne bi postojali, tj. postojali bi ali ne bi se prodavalo 8 izdanja svake knjige i slično. Radi se o ukusu pojedinca, ali takvom da nije promenljiv u odnosu na vreme nastanka književnog dela, već je univerzalan ali i prilagodljiv u svojoj univerzalnosti. Sa druge strane, postoji manje interesovanja za čitanje ozbiljne savremene literature. Ako već biraš nešto da čitaš i da ti bude 'teško', bolje da pročitaš kapitalno delo iz 19. veka, možeš da misliš kako si uradio nešto bolje za svoje opšte obrazovanje, nego da čitaš nekog sumnjivog mufljuza iz Botunja za koga je čulo 217 ljudi u Srbiji, zajedno sa rodbinom i komšijama. Ne kažem da je ovo ispravno, ali ovo je način razmišljanja ljudi jbg.

  11. Deku je lepo napisao ovo gore.

  12. Stoiljković je kul pisac meni, pročitah dve knjige od istog...

  13. Oduvek je postojala beletristika kao vid zadovoljavanja mase "umetnošću". Opet reći da jedna generacija književnika nema težinu je trčanje pred rudu. Činjenica je zapravo da danas nema kritičara sa težinom. Samim tim je i književnost ogoljena reciprocitetu. Što je nemarno, a u neku ruku i sramno.

  14. "Sitničarnica Kod srećne ruke"

    Svidja mi se ovaj naziv. Nije, i meni se cini da je 2000 bila prije 5 godina.

    Mozda i nije bas stvar u tome "kako je nekad bilo sve bolje a sada nije". Jednostavno, starija djela su vec izanalizirana i zna se sta je kvalitetno a sta nije. Novijim djelima to tek slijedi.

  15. Slažem se ja za beletristiku, ali nečija beletristika nekada, nama je danas umetnost (pisci realizma). Književnost svakog doba ima izvesnu težinu i značaj. Ozbiljni kritičari danas se bave književnošću od pre nekoliko vekova ili desetina vekova, ali to je ok, što se mene tiče beznačajno jer je sa formalizmom umrla ozbiljna književna kritika. Današnja književnost može(treba) da odleži malo, a neko će se u budućnosti njome baviti, tj. onim što ostane kada se iskristališu dela vredna pažnje od sranja. To je sada potrebno, jer su formalisti jedini uspeli da ujedno kritikuju stare pisce i svoje savremenike: Majakovskog, Ahmatovu itd. i da u njima prepoznaju vrednost, jednako dobro kao što su je uočili kod Gogolja na primer. Koji kritičar danas bi imao muda da tvrdi da je nešto genijalno umetničko delo i da stoji iza toga istinski to misleći. Mada možda sam ja zastranila, a i ne znam nešto mnogo o savremenoj kritici, da se ne lažemo.

  16. Mozda i nije bas stvar u tome "kako je nekad bilo sve bolje a sada nije". Jednostavno, starija djela su vec izanalizirana i zna se sta je kvalitetno a sta nije. Novijim djelima to tek slijedi.

    Nisu dela pokazala svoju vrednost količinom analiziranja veće je vreme u kom su stvarana dobilo na težini politički, istorijski i kulturološki. Da li smatraš da "neka emigrantska tragedija" neće dobiti na težini kad ovo vremensko razdoblje dobije na tažini? Odnosno kada na uvod i razradu današnjice legne zaključak, jasan ili ne, nevažno. Da li će tada "neka emigrantska tragedija" biti prozor za spoznaju te i takve vremenske epohe? Smatram da da.

  17. Slažem se ja za beletristiku, ali nečija beletristika nekada, nama je danas umetnost (pisci realizma).

    Pisce realizma smo izučavali i izučavamo kroz istoriju umetnosti kao takve. Kolokvijalni izraz umetnost zahteva od umetničkog dela vrednost. Taksativno beletristiku realizma nazvati umetnošću kolokvijalnim izrazom bi bilo pogrešno.
    Eto malo da se osvqnemo i na tematiku ovog sajta, odnosno na sleng. Umetnost kao pojam amplitudira od sagovornika do sagovornika i mišljenja sam da olako ovaj izraz koristimo.

  18. P.s. Imate posebnu čast da me večeras imate za sagovornika jer sam drogiran ko američki sprinter. Iskoristite to na najbolji način :)

Rekli o sajtu

Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.

Kurir · 20. Februar 2011.