Vukajlija - NAUKA

  1. Meni nije isto - mogu ja temu da ne dopadam, ali to nema veze sa kvalitetom same teme. Realno, ona glupa patka Pujo je golo govno kvalitetom, ali se zato nikad nisam nasmejao na njoj - ali ljudi je vole.

    Da ne oftopikujem, dopada mi se ova tema, jedva čekam Džimijev obećani post jer on sve razradi smisleno i do detalja.

  2. Al nešto ne mislim da ne postoje naučni kapaciteti za tako nešto u ovoj zemlji.

    A ja baš mislim, tačnije nadam se, da postoje. Pa valjda možemo bar društvenim naukama da se bavimo, ako ne možemo da izgradimo neko sokoćalo kao LHC u Srbiji.

    Tu ti u suštini samo treba pristup literaturi, prevodioci, statistički softver, kompjuteri, i nekoliko stručnjaka iz društvenih nauka, i par statističara.

  3. Mrzim, ostade mi na prethodnoj strani:

    Vukajlija je narodno stvaralaštvo na delu. Plagijati se mogu posmatrati kao varijante "umotvorina". Ako fore i nisu originalne, ono su prikupljene na ovom mestu. Zanimljivo.

    Analiziranje evolucije tematike, stila, uticaja, stavova itd. Uticaj na Ivana Ivanovića.

  4. Odlična tema... razmišljao sam o ovome s vremena na vreme. Sajt Vukajlija, kao veoma popularan i uticajan na prostoru zemalja bivše Jugoslavije (25+ miliona ljudi), sajt slenga i mesto gde desetine hiljada ljudi iznose svoje kreativne radove, sadrži veoma ozbiljan, vredan i kvalitetan materijal sa stanovišta književnosti, sociologije, psihologije, kognitivnih nauka i srodnih grana.

    Da su kojim slučajem profesori sa Univerziteta u Novom Sadu i Beogradu iole ozbiljniji i manje ukočene pičketine nego što jesu, a malo manje uplašeni da urade nešto originalno i prestanu graditi karijeru prepisujući naučne radove iz 70-ih godina iz SSSR-a, tema Vukajlije bi se mogla obraditi u nekoliko disertacija i desetini master i bečelor radova, kao što npr. na ozbiljnim univerzitetima poput Karnegi Melona, MIT-a i Stenforda ljudi rade veoma ozbiljna naučna istraživanja o uticaju socijalnih mreža na društvo, i na psihologiju i na jezik. Slične teme istraživanja (virtualnog života, grupne svesti, kolektivnog stavaralštva, neke vrste open-sors kreativnog doprinosa) su veoma interesantne i istraživačkim divizijama firmi poput Majkrosofta, IBM-a i Gugla.

    Takođe da iole ima hrabrih i visprenih ljudi iz oblasti književnosti i izdavaštva, mogli bi skupiti sa Vukajlije nekoliko knjiga veoma kvalitetnog književnog materijala načinjenih od defki autora poput Burzuma, Gvozdenovića, Wojteka, Gruče, Kurajbera, Džimija i mnogih drugih.

  5. Meni je uvek svetao primer sirote Slavice, studenta lingvistike iz Koreje (valjda) koja je za seminarski rad dobila da napiše pet definicija na sajtu Vukajlija i ocena njenog znanja srpskog jezika se merila opstankom definicija na sajtu. Korejanac je shvatio značaj ovog sajta za živi jezik naroda, a naši profesori još razmatraju da li je srpskohrvatski jezik srpski, hrvatski ili staroslovenski...

  6. Luks, sviđa mi se tvoje razmišljanje, i ja slično razmišljam, zato sam i otvorio temu. Možda će se i ovakve stvari proučavati kad malo dođe do smjene generacija na fakultetima, ako među novopridošlima bude ikakvog talenta i potencijala.

  7. Meni je uvek svetao primer sirote Slavice, studenta lingvistike iz Koreje (valjda) koja je za seminarski rad dobila da napiše pet definicija na sajtu Vukajlija i ocena njenog znanja srpskog jezika se merila opstankom definicija na sajtu. Korejanac je shvatio značaj ovog sajta za živi jezik naroda, a naši profesori još razmatraju da li je srpskohrvatski jezik srpski, hrvatski ili staroslovenski...

    Ako je ovo istina, ja sam veoma pozitivno iznenađen!

    a naši profesori još razmatraju da li je srpskohrvatski jezik srpski, hrvatski ili staroslovenski...

    A i ovo je istina nažalost.

  8. Svaka joj čast, carica je :)

  9. Брус хвала ти за ову информацију, улепшала ми дан. :)

    Тему подржавам, нажалост ни са једне научно-истраживачке стране не могу да је помогнем, али би било стварно дивно када би се сајт схватио доста озбиљније.

  10. ja mislim da vukajlija treba da objavi knjigu sa jedno 2-3000 najbojih defki. onda bi ušla u biblioteke i postala ozbiljna nauka. :)

  11. добра замисао скроз, може доста тога интересантног да се закључи из тог истраживања

  12. Dopadam temu, čak podržavam i sebe prijavljujem kao opitno prase u delu 'prinudna implementacija fraza sa Vukajlije u svakodnevnom govoru'. To jes, jaću smaram ljude sa frazama sa Vuke dok ne pobele i počnu da ih koriste.

  13. Da se uppišem na temu, neam sad vremena da piskaram, ali razmišljao sam o ovome tako da ću da navratim posle,

  14. iz oblasti lingvistike - statističko proučavanje frekvencije određenih riječi i izraza u definicijama i na forumima; zatim - evolucija slenga, podvrste slenga... ; metode i načini laičkog definisanja... evolucija savremenog jezika

    Мислим да би свако лингвистичко истраживање које се бави српским сленгом било неозбиљно уколико се не би посветило доста времена садржају са Вукајлије. Код нас постоје разни штампани речници сленга, али је проблем тај што обилују неким мртвим сленгом, рецимо сленгом из седамдесетих и осамдесетих, а има врло мало савременог (пошто аутори, јелте, у просеку имају преко 50 година). Самим тим, било ко ко би хтео да изучава савремени српски сленг, морао би да крене од Вукајлије, јер је на Вукајлији покривен мање-више сав савремени сленг, и то од стране људи који га активно користе, уз асистенцију коментатора који наравно реагују на нетачности и сл.

    iz oblasti teorije književnosti - učestalost i načini korištenja određenih stilskih sredstava u definicijama. "definicija" - kao novi prozni književni žanr (stavio sam pod navodne znake, jer se pojam definicije na vukajliji razlikuje od standardnog pojma definicije); poetika definicija; poetika određenih autora

    Било је књижевника који су посали дефиниције. :) Али не и код нас. Питање је времена кад ће неко да објави књигу својих дефиниција.

    iz oblasti sociologije i socijalne psihologije - kako se stiče popularnost, šta biva prihvaćeno i pozitivno ocijenjeno, a šta ne; koji su najomiljeniji i najomraženiji pojmovi, pojave i ličnosti; kako se mijenjao odnos prema nekim pojavama kroz vrijeme - npr. od 2007. do danas; interakcija među članovima, svojstva virtuelnih zajednica, ponašanje članova/autora, ...

    Овде се Вукајлија битно разликује од многих других сајтова. Управо због тог момената ''креативности''. Већина популарних људи на овом сајту је популарна због тога што добро пише.

    Ako nije sad, da li će ikada biti (npr. ako bi vukajlija opstao još 30 godina, a da svi podaci budu sačuvani, pa bi onda bila mnogo veća baza podataka) ?

    Ја се плашим да ће се Вукајлија трансформисати у нешто што тренутно не можемо да замислимо, нешто што ће испратити неке текуће трендове у то одређено време у будућности. Мислим, ко је 2007. године могао да претпостави да ће на сајту доминирати постери и реакције?

  15. Мислим, ко је 2007. године могао да претпостави да ће на сајту доминирати постери и реакције?

    Vidiš taj rastući trenda ikoničnosti u izražavanju. Nije to samo na Vukajliji ili na Internetu, tako je u svakoj oblasti. Ali definicije i posteri su babe i žabe, pa definicijama ne smeta dominacija postera. S tim što i posteri imaju svoj jezik, semantiku, sintaksu, pa nisu ni oni sasvim nezanimljivi za tumačenje.

  16. A psihologija mase? Da li postoji u virtuelnom obliku? I to može ovde da se proveri.

  17. Nego, u proučavanju Vukajlije trebalo bi ozbiljno uzimati u obzir i moderatorski faktor. Već vidim naslov doktorske disertacije: "Fenomenologija Vukajlije: cenzura, autocenzura i autoritarna svest u posttranzicionim društvenim mrežama." :)

  18. A psihologija mase? Da li postoji u virtuelnom obliku?

    Ортакиња с факса ради докторат на ову тему. Видиш, добро си ме подсетио да видим како то напредује.

    Ali definicije i posteri su babe i žabe, pa definicijama ne smeta dominacija postera.

    Истина. Међутим, као што знамо, већа популарност постера је утицала на то да се мање читају дефиниције, што опет утиче на састав вукајлијаша као позитивна повратна спрега. Слаби популарност дефиниција, јача популарност постера > долази на сајт све више људи који штују постере.

  19. Слаби популарност дефиниција, јача популарност постера > долази на сајт све више људи који штују постере.

    Joj, bre, sad ću dobijem grižu savesti što pravim postere :)

Rekli o sajtu

U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.

Mondo · 25. Novembar 2010.